آرامشآرامش درونتندرستیچاکراخودسازیمدیتیشن

چاکرا چیست و در کجای بدن قرار دارد؟

چاکرا چیست ؟ چاکرا به باور آیین هندو به مراکز انرژی در بدن انسان گفته می‌شود. چاکرا یا شاکرا در وجود هر موجود زنده‌ای قرار دارد حتی گیاهان. این چاکراها منابع انرژیها یا به عبارتی شریان‌های حیات می‌باشند. چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است.

چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش هستند و بخش‌های بسیار مهمی از کالبد انرژی محسوب می‌شوند. یک چاکرا همانند دیسکی است در حال چرخش که مانند لنز یک دوربین باز و بسته می شود.

همانند جسم مادی و فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر هم تشکیل شده‌ است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی و چاکراهای بسیار کوچک است.

اما در بین اغلب افرادی که به تازگی در این وادی وارد شده اند ، سوالات بسیاری در مورد چاکرا ها مطرح می شود، به عنوان مثال:

چاکرا چیست و به چه درد میخورد ؟

کاربرد چاکرا چیست ؟

تست چاکرا چیست ؟

اسرار ماوراء چاکرا چیست ؟

در یوگا هفت چاکرا چیست ؟

مفهوم مراکز انرژی در بدن یا چاکرا چیست ؟

چرا باید بدانیم که چاکرا چیست ؟

هدف اصلی از درک کردن و کار با چاکراها پدید آوردن وحدت و یکپارچگی درون شماست. دانستن اینکه‌ با پاکسازی چاکرا ها می توانید کمک بیکرانی در به دست آوردن شناخت از خود داشته باشید. این امر می تواند شما را در رها شدن نیروی ذاتی تان یاری کند، و شما را توانا سازد تا در زندگی ای سرشار از فراوانی و شادی به سر برید.

نخستین مفهوم اصلی برای درک موضوع، یکی از بنیان های فیزیک کوانتومی است شما از انرژی ساخته شده اید و به وسیله ی انرژی زنده می مانید. شما در پوست خود محصور نمی شوید، بدن شما دستگاهی همواره در حال دگرگونی است که از انرژی پیرامون تان تأثیر می‌گیرد و روی آن تأثیر می گذارد. هر چه انرژی درونی شما که ناشی از چاکراهاست مثبت تر باشد، شما انرژی مثبت بیشتری به کائنات ارسال می کنید و به همین شکل هم انرژی های بیشتری از کائنات دریافت می کنید (قانون کارما)؛ در نتیجه تغییرات مثبت شگفت آوری در زندگی تجربه می کنید. این موضوع می تواند به شما در رسیدن به خواسته و اهداف تان به وسیله قانون جذب کائنات یاری برساند. پس مثبت اندیشی درونی با چاکراها هم در ارتباط است.

بدن فیزیکی شما بیشترین تراکم انرژی قابل مشاهده را برای چشم غیر مسلح در بر دارد. این انرژی لایه های میدان انرژی پیرامون بدن شما را به وجود می آورد که معمولا قابل مشاهده نیست، دست کم برای چشم ناآزموده. این میدان انرژی مغناطیسی، به صورت تخم مرغی شکل گرفته است که بدن را احاطه می کند و «هاله ی» شما خوانده می شود. هاله به وسیله ی انرژی چاکرا پدید می آید.

چاکراهای اصلی، مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراهای فرعی هم معمولاً 1 تا 2 اینچ هستند و وظایفشان نسبت به چاکرای اصلی، کم اهمیت تر است.

 چاکرا چیست ؟ چاکراها مراکز انرژی ای هستند که اطلاعات و انرژی نیروی زندگی را از طریق شبکه های عصبی، هورمون ها و احساسات دریافت و پخش می کنند و انرژی حیاتی لازم را برای اعضای حیاتی و اصلی تامین می‌کنند.

اگر این مراکز انرژی به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می‌شوند، زیرا برای درست کارکردن، انرژی حیاتی کافی ندارند. پس مانند خانه ای که در آن زندگی می کنید و به پاکیزگی آن اهمیت می دهید ، پاکسازی چاکراها نیز دارای اهمیت است.

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند. چاکراها از دو طریق “غدد درون ریز و سیستم عصبی” بر جسم اثر متقابل دارند.

بیشتر بخوانید: تست فعالیت چاکراها

چاکرا چیست ؟

در مجموع بدن انسان دارای هفت چاکرا اصلی است و هر یک از این هفت چاکرا با یکی از هفت غدد درون ریز بدن و همچنین با گروهی از اعصاب که شبکه نامیده می‌شوند مرتبط می‌باشد. هر یک از این چاکراها به یکی از قسمتهای بدن و وظایف مخصوص درون بدن پیوسته هستند که بوسیله شبکه عصبی یا غددی که به آن چاکرا مربوط می‌باشند کنترل می‌شوند.

همه احساسات ، ادراک ، آگاهیها و هر چیزی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد را می‌توان به هفت دسته تقسیم کرد و هر کدام از این دسته‌ها به یکی از چاکراها پیوسته ‌است و برای انجام درست فعالیت های شان پاکسازی چاکراها امری بسیار مهم است.

شاید برایتان پیش آمده باشد که یک روز عالی را شروع کرده و با انرژی زیادی به پیش می روید، در حال قدم زدن در خیابان هستید ، از کنار شخصی عبور می کنید که ممکن است او را بشناسید و شاید هم نه؛ اما ناگهان احساس می کنید غرق در افکار منفی هستید، شاید با احساسی از خشم ، همراه با عصبانیت ، با شگفتی از خود می پرسید: «این افکار چیست و از کجا آمده اند؟ » من تا چند لحظه پیش در حالت روحی خوبی بودم!!!
جواب این است، شما  انرژی منفی شخص دیگری را گرفته اید و این انرژی به شما رخنه کرده است، بنابراین بر این باورید که احساس ناخوشایندی دارید. یعنی بار منفی اش را روی شما خالی کرده است و شما آن را در خود پذیرفته اید.

پس چاکراها نه تنها نماینده اعضای بدن شما هستند بلکه نماینده قسمتهای مخصوصی از حواس و ادراک شما نیز می باشند. وقتی شما احساس تنش می‌کنید ، این تنش را در چاکرای مرتبط با آن قسمت نیز احساس می‌کنید و این چاکرا و عضو مرتبط با آن دچار استرس می‌شوند.

تنش در چاکرا بوسیله شبکه عصبی که به این چاکرا پیوسته ‌است مشخص می‌شود و به اندامی که توسط این شبکه کنترل می‌شوند انتقال می‌یابد. هنگامی که این تنشها برای مدت زمان طولانی و یا با شدت زیادی در شخص بماند علائم بیماری نمایان می‌شود. بیماری‌ها در اثر بسته شدن و یا اختلال در این مراکز انرژی پدید می‌آیند؛ شما نیاز به پاکسازی چاکراها دارید.

چاکرا چیست ؟ چاکراهای اصلی به یک «کانال انرژی» متصل شده اند که در پشت و موازی با ستون مهره ها قرار دارد. هر هفت چاکرا بر یکدیگر تأثیر می گذارند و کنش متقابل ایجاد می کنند، که این درست مانند دستگاهی با کیفیت بالاست، که ‌خوب تنظیم شده، بنابراین اهمیت دارد که توازن به درستی حفظ شود. هر کدام از این هفت چاکرا با اندام های خاصی در بدن و الگوهای احساسی و فیزیولوژیکی پیوند دارند. ناخوشی و بیماری جسمی پیش از آشکار شدن در بدن جسمانی در کالبد انرژی (دستگاه انرژی) پدیدار می شود. در این موقعیت  آگاهی و توانایی ما برای تمیز کردن سیستم انرژی مان می تواند شکلی از «درمان پیشگیرانه» باشد و این موهیت بزرگ دیگری است از ادراک و کشف چاکراهایمان؛ پس برای درمان نیاز به پاکسازی چاکراها یمان داریم.

چاکرا چیست

چاکراهای  قسمت پائینی ( چاکرای اول و دوم و سوم) بیشتر غرایز ما را که مربوط به بقاء و جسم ما هستند تحت کنترل دارند. چاکراهای قسمت بالایی ( چاکراهای پنجم و ششم و هفتم ) خصوصیات روانی و احساسات و آگاهی ما را در سیطره خود دارند. چاکرای مرکزی (چاکرای قلب یا چاکرای ۴) این دو گروه را به هم متصل می‏کند و بنابراین به شدت به احساسات جسمانی و روانی ما پیوند خورده است.

نکته جالب دیگر آنکه یک رنگ بخصوص بر روی هر یک از این هفت چاکرا اثر بیشتری دارد، یعنی فرکانس امواج چاکراها با رنگ مربوطه افزایش یافته،‌ شفاف تر و درخشان تر می شود. . اینکه برای پاکسازی چاکراها نیز می توان از همین رنگ ها کمک گرفت. گفته می شود که چاکراها در مردان در جهت عقربه های ساعت می چرخند و طبق آموزش های چینی این جهت چرخش در طبیعت نمایانگر قدرت اراده، فعالیت و هم چنین خصوصیات منفی مثل پرخاشگری و خشونت می باشد و غلبه و تسلط را در مردها می رساند. البته این چرخ اگر در چاکرای اول در جهت عقربه های ساعت باشد، در چاکرای دوم در خلاف جهت است و همین طور تا تاج سر یکی در میان در جهت عقربه های ساعت است.

وظایف چاکرا چیست؟

۱) جذب، گوارش و توزیع پرانا (انرژی حیاتی) در بخش‌های مختلف بدن بر عهده آنهاست.

۲) کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند. غده درون‌ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می‌شوند و انرژی می‌گیرند. با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می‌توان غده درون‌ریز را تحریک یا مهار کرد. تعداد زیادی از ناخوشی‌ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند.

۳) بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال‌سازی چاکراهای خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن، آسانترین و امن‌ترین چاکراها هستند. با فعال کردن چاکراهایی که در مرکز کف دستها قرار دارند فرد می‌تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی‌های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می‌شود

چاکرا چیست ؟

جهت حرکت چاکراها در زنان خلاف عقربه های ساعت است و این نوع حرکت در طبیعت نمایانگر پذیرش و توافق می باشد. به همین دلیل چینی ها معتقدند زنها میل به پذیرش احساسات و یا باقی ماندن در وضعیت منفعل دارند. پس جهت چرخش در خانم ها و در چاکرای اول در خلاف جهت عقربه های ساعت و در چاکرای دوم در جهت عقربه های ساعت و تا چاکرای آخر به همین منوال یکی در میان همسو هستند.

 چرخش متناوب چاکراها باعث می شود مردها و زنها در زمینه های مختلف زندگی به اشکال متفاوتی انرژی ها را به سوی کامل شدن هدایت کنند.

چاکرا چیست ؟ چاکراها امواجی را که با فرکانس های خودشان هم خوانی داشته باشد از محیط اطراف می گیرند و مانند آنتن عمل می کنند و امواج انرژی را در هر حدی که باشند می گیرند و ما را به آنچه در طبیعت، جهان و اطرافمان در جریان است وصل می کنند. چاکراها هم چنین انرژی ها را دقیقا به اطراف ساطع می کنند. پس هم انرژی جذب می کنند و هم می توانند انرژی ساطع کنند.

از این رو باعث تغییر اتمسفر اطراف ما می شوند. از راه چاکراها می توانیم امواج سلامتی و یا پیام های آگاهانه و ناخودآگاه بفرستیم و دیگران، سایرموجودات زنده ، شرایط محیطی و حتی ماده را تحت تأثیر قرار دهیم،‌ آن هم درجهت مثبت یا منفی.

چاکرا چیست

نهایت آنکه چاکراها مراکزی برای تبادل انرژی هستی و کائنات با بدن می باشند و در بدن انسان انرژی کائنات از طریق چاکراها و بویژه هفت چاکرای اصلی وارد بدن شده یا از آن خارج می شوند. بنابراین اگر چاکراها در تعادل باشند،انسان را به تکامل معنوی نزدیک می سازند و می توان هر مشکل جسمی یا روحی را درمان کرد.

گفتیم که بدن انسان دارای هفت چاکرای اصلی می باشد:

1- چاکرای اول ، یا چاکرای ریشه که در فاصله بین مقعد و آلت تناسلی قرار دارد.

2- چاکرای دوم ، یا چاکرای خاجی که در قسمت پایین شکم قرار گرفته است.

3- چاکرای سوم ، یا چاکرای شبکه خورشیدی که در کمی بالاتر از ناف قرار دارد.

4- چاکرای چهارم ، یا چاکرای قلب که در مرکز قفسه سینه قرار گرفته است.

5- چاکرای پنجم ، یا چاکرای گلو که در پایین حنجره قرار گرفته است.

6- چاکرای ششم ، یا چاکرای چشم سوم که در بین دو ابرو قرار دارد.

7- چاکرای هفتم ، یا چاکرای تاج سر که قسمت بالای سر قرار دارد.

پاکسازی چاکراها

هنگامی که یک چاکرا باز است، اطلاعات را دریافت می کند (داده ها را از محیط پیرامون شما گردآوری می کند) .  شما می توانید کشف کنید که هر چه چاکراهای شما بیشتر باز باشد، شما نیز دید بازتری خواهید داشت ، متأسفانه در این جهان هنوز وضعیت هایی وجود دارد که ممکن است ایمن نباشد (مثلاً انرژی های منفی پیرامون شما) و یا ایمن بودن بر باز بودن تقدم داشته باشد، بنابراین یک هدف این است که از راه دریافتن چاکرا هایتان آنچنان با خودتان هماهنگ شوید که‌ بتوانید هشیارانه بر اساس موقعیت باز یا بسته بودن چاکراها را برگزینید.

برای این که چاکرا ها کارشان را درست انجام دهند و باعث هماهنگی درونی در ما بشوند باید مراقب باشیم که دچار انسداد و یا اختلال نشوند. به این منظور باید چاکراها را تست و به پاکسازی چاکراها بپردازیم. چاکرا ها با هستی و دنیای پیرامون در ارتباطند ، به همین طریق هم می توان به پاکسازی چاکراها اقدام نمود. مثلاً همان طور که گفته شد ، با توجه به رنگ هر چاکرا می توان به کمک تجسم خلاق و رنگ های موجود در طبیعت و نگاه کردن به آن ها ، به پاکسازی چاکراها پرداخت و یا با استفاده از سنگی که متناسب با چاکرای مورد نظر است و یا مراقبه و مانترای مخصوص هر چاکرا و یا استفاده از رایحه درمانی و استفاده از عودها … این را بدانید که پاکسازی چاکراها حتی از پاکسازی حافظه کامپیوتر شما نیز مهم تر است، زیرا اگر پاکسازی چاکراها را از یاد ببریم، ممکن است که دچار بیماری شویم.

تذکر: هیچ وقت قبل از پاکسازی کامل هفت چاکرا ها اقدام به فعالسازی و تمرین بر روی چاکرایی خاص را نکنید. چون اگر از چاکرای اول شروع به پاکسازی نکنید ، اختلالات زیادی در کارکرد چاکراها ایجاد می شود و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید.  مانند لیوانی پر از آب و گل، شما فقط با فعالسازی چاکرا آب را بیشتر از حد گل آلود میکنید و تاثیری در سلامت چاکراها ایجاد نمی کنید و برعکس کارکرد آن ها را دچار اختلال می کنید.

توصیه می کنم برای پاکسازی هفت چاکرا به لینک زیر مراجعه کنید:

هر زمان که دچار ناراحتی در جسم و یا روح خود شدید، به درون خود رجوع کنید و ریشه مشکل را بیابید ، با اندکی تمرکز بر روی تک تک چاکراها و احوالات خود می توانید منبع اصلی را کشف کنید، چون مطمئناً به یکی از چاکرا ها مربوط می شود. پس برای این که همیشه در صحت و سلامت کامل بمانید بهتر است که پاکسازی چاکراها را در برنامه هفتگی خود بگنجانید. در مقالات بعدی جایگاه و خصوصیات منحصربفرد هر چاکرا به تفصیل توضیح داده شده است و در مورد پاکسازی چاکراها نیز مطالب مفیدی برایتان آورده ایم؛ توصیه می کنیم که حتما مطالعه نمایید.

سالم و تندرست باشید.

چاکرا چیست

 

 
 
 
لطفا پس از مطالعه و مشاهده ویدیو، نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

 

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

307+
خلاصه
چاکرا چیست و در کجای بدن قرار دارد؟
موضوع مقاله
چاکرا چیست و در کجای بدن قرار دارد؟
خلاصه مقاله
در بدن مراکزی وجود دارد که به آنها مراکز انرژی یا چاکرا گفته می‌شود. چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است.
نویسنده مقاله
ناشر
ریلکس سام وان
لوگوی ناشر
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

    1. سلام دوست عزیز
      پکیج رو از قسمت فروشگاه خریداری کنید و در منزل انجام بدید و اگر سوالی داشتید کامنت کنید تا راهنمایی تون کنیم.

    1. سلام دوست عزیز. توضیحات کامل در مورد هفت چاکرا به صورت صوتی و پی دی اف در پکیج پاکسازی هفت چاکرا موجوده. مایل بودید می تونید تهیه کنید. بسیار روان توضیح داده شده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن