659 بازدید
چاکرای ششم

چاکرای ششم یا پیشانی یا چشم سوم –آجنا( (Brow chakra – Ajna – third eye – Bindu) به چاکرای چشم خرد یا چاکرای چشم درون و یا چاکرای فرمان نیز نامیده می شود.

چاکرای ششم و خصوصیات مربوط به آن

رنگ: نیلی و همچنین زرد یا بنفش

حس: تمام حس ها، از جمله ادراک فراحسی

سمبل: لوتوس 96 پر

اصل اساسی: دانش وجود

بخش های وابسته بدن: صورت، چشم ها، گوش ها، بینی، سینوس ها، مخچه و دستگاه اعصاب مرکزی.

غده وابسته: هیپوفیز

از غده هیپوفیز گاهی به عنوان «غده اصلی» نام برده می شود، زیرا هورمون های آن عملکرد بقیه غدد را کنترل می کند. مانند رهبر ارکستر تأثیر هماهنگ کننده بر روی غدد دیگر دارد.

جایگاه چاکرای ششم در فاصله یک انگشت بالای پل بینی در وسط پیشانی قراردارد و رو به جلو باز می شود.

اگر چاکرای ششم هماهنگ باشد

امروزه افراد کمی یافت می شوند که چشم سوم شان باز باشد و همواره از آگاهی بالایی برخوردار باشند. پیگیری کل نگرانه تحقیق علمی و یا شناخت حقایق فیلسوفانه دور از دسترس می تواند نشانه ای از گشایش نسبی و عملکرد هماهنگ چاکرای چشم سوم باشد. این افراد احتمالا ً توانایی رشدیافته ای برای تجسم و توانایی درک خیلی از چیزها را به طور حسی دارند. ذهن کنترل شده است و در عین حال بر روی حقایق اسرارآمیز باز است. درک از آن چه دنیای مادی به شما نشان می دهد خیلی بیشتر است، اما یک تمثیل، یک نماد از یک اصل روحانی در سطح فیزیکی متجلی شده است. هرچقدر چاکرای چشم سوم رشد بیشتری داشته باشد، افکار شما بیشتر بر اساس آگاهی درونی از حقیقت است.

اگر چاکرای ششم هماهنگ نباشد

پیامد عملکرد ناهماهنگ چاکرای ششم عدم تعادل است، به طور مثال: پافشاری بیش از حد روی حوزه عقل . تصمیمات زندگی فردمنحصراً با عقل و منطق صورت می گیرد. از آن جایی که سعی می کند تمام امور زندگی را با روش عقلانی سازمان دهی کند،  فقط آنچه را که با ذهن منطقی درک می کند قبول دارد. ممکن است به آسانی قربانی تفکر روشنفکر خود شود. عملکرد ناهماهنگ  دیگر این است که فرد با قدرت ذهنش سعی میکند بر روی دیگران و رویدادها تاثیر بگذارد. 

در موارد حاد ممکن است به راحتی در شرایط دشوار کنترل خود را از دست بدهد. افکارپریشان و آشفته شود و تصمیمات کاملاً بر اساس احساسات سرکوب شده باشد.

اگر چاکرای ششم ضعیف و جریان انرژی در آن راکد باشد،به علت کمبود انرژی در آن قدرت خلاقیت فرد متوقف می گردد،یا آن افکار خلاق هرگز محقق نمی گردد. همراه با این وضعیت عذر و بهانه ای دائمی وجود خواهد داشت که بر اساس آن جهان خارجی به سبب نقائض خود مورد سرزنش قرار می گیرد.

اغلب اوقات ، روياهاي صادقانه دليلی بر آمادگی خوب و كاركرد اين چاكرا مي باشد و كابوسها علامت در حال تخريب شدن مي باشد.

بیشتر بخوانید: تست میزان فعالیت چاکراها

پاکسازی و فعال کردن چاکرای ششم

لذت بردن از طبیعت

چاکرای ششم با تماشای آسمان آبی پررنگ و پرستاره شب فعال می شود.  این تجربه طبیعت ذهن شما را بر روی پهنه بی حد و مرز همه آن چه در فرم های مختلف متجلی شده است باز می کند.

موسیقی درمانی

از هر صدایی که به شما آرامش می دهد و ذهن تان را باز و تصورات و احساسات ابعاد کیهانی را برانگیخته می کند، می توانید برای متعادل کردن چاکرای ششم استفاده کنید.

رنگ درمانی

بنفش روشن اثر پاک کننده و بازکننده بر روی چاکرای ششم دارد. به ذهن آرامش درونی، روشنی و عمق می دهد و حواس را تقویت کرده و بهبود می بخشد. همین طور آنها را بر روی سطوح لطیف ادراک باز می کند.

سنگ درمانی

سنگ لاجورد و یاقوت آبی- بنفش برای متعادل کردن چاکرای چشم سوم توصیه می شود.

رایحه درمانی

می توانید از رایحه نشاط آور نعنا و یا یاسمن استفاده کنید. با دستگاه تبخیر کننده بشکل بخار در محیط پخش شود یا توسط شمع ، یا بشکل عود سوزانده شود و یا بر روی بدن بمالید و یا در وان بریزید و حمام کنید.

تغذیه درمانی

هر ماده خوراکی نیلی رنگی به عملکرد چشم سوم کمک می‌کند. موادی مانند تمشک، شاتوت، آلو و انگور بنفش، همگی به متعادل کردن چاکرای ششم کمک می‌کنند.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

36+
خلاصه
چاکرای ششم و خصوصیات آن
موضوع مقاله
چاکرای ششم و خصوصیات آن
خلاصه مقاله
درک از آن چه دنیای مادی به شما نشان می دهد خیلی بیشتر است، اما یک تمثیل، یک نماد از یک اصل روحانی در سطح فیزیکی متجلی شده است.
نویسنده مقاله
ناشر
ریلکس سام وان
لوگوی ناشر

    3 دیدگاه

  1. سایت شما مطالب فوق العاده ای داره. موفق باشید.

  2. عالی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *