آرامشآرامش درونتندرستیمثبت اندیشی

4 عادت مخرب که موجب بروز استرس می شود

عوامل استرس زا – همه‌ی ما در زندگی روزمره  در موقعیت‌های گوناگون، بارها دچار استرس می‌شویم. استرس به واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای درونی یا بیرونی گفته می‌شود. این عوامل در شرایط مختلف سبب بر هم خوردن تعادل بدن می‌شوند و بدن هوشمند ما برای مقابله با این حالت تلاش می‌کند تا تعادل از دست رفته را بازگرداند. استرس یکی از مهم‌ترین علل بروز اختلالات جسمی و روانی است.

استرس همان احساس ناخوشایندی است که در نتیجه کنترل نداشتن بر شرایط در ما ایجاد می‌شود و اگر مدیریت نشود می‌تواند مشکلاتی جدی برای سلامتی و شغل ما به همراه داشته باشد.

استرس حالتی است که شما در واکنش به فشار دنیاى بیرون (مدرسه، محیط کار،خانواده، دوستان و …) یا دنیای درون ( تمایل به موفقیت، میل به پذیرفته شدن و …) احساس مى‌کنید.

استرس با سلامتی و عملکرد ارتباط دارد؛ مقادیر کم آن موجب بهبود سلامتی و عملکرد می‌شود و مقادیر زیاد آن سلامتی را به خطر انداخته و عملکرد را دچار اختلال می‌کند

طبق گفته روان‌شناسان، استرس به شرایطی گفته می‌شود که یک شخص احساس می‌کند خواسته‌هایش بیشتر از منابع اجتماعی و فردی است که در اختیار دارد. یعنی ما زمانی استرس را تجربه می‌کنیم که باور کنیم زمان، منابع یا دانش کمی برای مدیریت کردن شرایط داریم؛ در واقع استرس زمانی در ما ایجاد می‌شود که احساس کنیم کنترل امور از دستمان خارج است.

 

برای رسیدن به آرامش و رفع هر گونه اضطراب از عوامل استرس زا اجتناب کنید:

 

 

 

1- تنقلات و غذای ناسالم نخورید
غذای ناسالم یکی از عوامل استرس زا می باشد.  آنچه می‌خورید بر احساسات‌تان تاثیرگذار است. رژیم غذایی اشتباه بر واکنش‌پذیری‌تان اثر می‌گذارد.

 

 

 

2- کم‌ نخوابید
کم خوابی یکی از عوامل استرس زا می باشد. زمانی که به مقدار کافی نمی‌خوابیم، نه تنها واکنش بیشتری به استرس نشان می‌دهیم، بلکه سطح هوشیاری‌مان هم کمتر می‌شود و همین باعث انجام اشتباهات و به وجود آمدن چرخه‌ی اضطراب می‌شود.

 

 

 

 

3- نگرانی منفی را متوقف کنید
زمانی که به شکلی وسواس گونه به افکار منفی دامن بزنیم و مرتبا آن را مرور کنیم، به دلیل توجه به بعد منفی و مرور مجدد و مداوم افکار،‌ باعث تشدید استرس‌مان می‌شویم. در نتیجه پروراندن افکار منفی نیز یکی از عوامل استرس زا می باشد.

 

 

 

 

4– برنامه‌تان را بیش از حد سنگین نکنید

زمانی که بیش از حد مشغول هستیم، حتی اگر برنامه‌مان با کارهای هیجان‌انگیز پر شده است، به دلیل کمبود استراحت، استرس بیشتری را تجربه می‌کنیم. کار زیاد و برنامه ریزی غیر اصولی برای تمام امور زندگی یکی از عوامل استرس زا می باشد که اگر مدیریت نشود به مرور زمان فرد را دچار افسردگی و بیماری های جسمی می کند.

5/5 - (3 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا