ثروتجذب ثروتخودسازیموفقیت

تردید در تصمیم گیری و نکاتی کلیدی برای غلبه بر آن

تردید در تصمیم گیری _ مطالعهٔ 25000 زن و مرد شکست خورده نشان داد که از جمع ۱۳ عامل شکست و ناکامی، ناتوانی در تصمیم گیری از جمله مهم ترین دلایل شکست و ناکامی است. مسامحه و اهمال کاری و  کار امروز را به فردا موکول کردن ضد تصمیم گیری است. این دشمن مشترکی است که همه باید بر آن غلبه کنند. بررسی صدها نفر کسانی که توانسته اند بیش از یک میلیون دلار سرمایه بیندوزند به این حقیقت اشاره دارد که همهٔ آنها از ویژگی تصمیم گیری سریع برخوردار بوده اند. همهٔ آنها در تصمیمات خود پافشاری کرده اند و به سادگی در مقام تغییر آنها برنیامده اند. کسانی که نمی توانند سرمایه بیندوزند، بدون استثنا کسانی هستند که نمی توانند تصمیم گیری کنند، کسانی هستند که تصمیمات خود را به سرعت تغییر می دهند.‌

یکی از برجسته ترین ویژگی هنری فورد (صنعتگر آمریکایی و مؤسس شرکت فورد) تصمیم گیری سریع و قاطعانه بود. او بر تصمیمات خود می ایستاد، آن گونه که به او لقب «سمج» داده بودند. همین ویژگی به آقای فورد امکان داد اتومبیل مشهور مدل تی را بسازد. بسیاری از همکاران و مشاورین او توصیه می کردند که از این تصمیم خود منصرف شود. شاید آقای فورد در تغییر این نظام تأخیر بیش از اندازه کرد اما رویهٔ دیگر این داستان این است که عزم راسخ آقای فورد برای او فایده زیاد در بر داشت. بدون تردید عادت آقای فورد به تصمیم گیری قاطع تا حدودی یکدندگی بود. با این حال این سماجت بهتر از کندی در تصمیم گیری است.

تصمیم گیری

 

چگونه تصمیم بگیریم

اغلب کسانی که از ثروت دور می مانند، به سادگی تحت تأثیر عقاید دیگران قرار می گیرند. اجازه می دهند که روزنامه نگاران و اطرافیان و شایعه پردازها به جای آنها فکر کنند. اظهار عقیده ارزان ترین کالای روی زمین است. هر کس عقیده ای دارد و می تواند دیگران را تحت تأثیر قرار دهد. اگر هنگام تصمیم گیری تحت تأثیر عقاید دیگران قرار گیرید، در کار خود موفق نمی شوید و بعید است بتوانید تمایل به ثروتمند شدن را جامهٔ عمل بپوشانید. اگر تحت تأثیر عقاید دیگران هستید، تمایلی به عقیده خود نخواهید داشت.

برای درک بهتر این مطلب پیشنهاد میکنیم که مقاله زیر را مطالعه نمایید:

بیشتر بخوانید: فرمول پولدار شدن!

برای نظر خود ارزش قائل شوید

سعی کنید قاطعانه تصمیم بگیرید و آن را به مرحلهٔ اجرا بگذارید. به استثنای همکارانی که برای خود انتخاب کرده اید، اجازه ندهید دیگران در تصمیم گیری های شما دخالت کنند. در انتخاب همکاران دقت به خرج دهید.‌ کسانی را انتخاب کنید که با شما هماهنگ و همدرد باشند. دوستان و بستگان نزدیک‌ که از ویژگی های مطلوب برخوردار نباشند ممکن است با نظرات و گاه با پوزخندها و تمسخرهای شان شما را به دردسر بیندازند.

بسیاری از اشخاص تحت تأثیر گفتار جاهلانهٔ دیگران و یا تحت تأثیر تمسخرهای آنها امکان موفقیت خود را از دست داده اند. شما برای خود مغز و ذهنی دارید. از آن استفاده کنید و برای خود تصمیم بگیرید و اگر به حقایق یا اطلاعات دیگران برای تصمیم گیری احتیاج دارید که اغلب چنین است، این حقایق و اطلاعات را بدون آن که تصمیم خود را برای دیگران بازگو کنید به دست آورید.

معجون-هدف-گذاری

خیلی ها بدون برخورداری از علم و اطلاع کافی طوری ظاهر می شوند که دیگران گمان می کنند آنها از دانش و آگاهی فراوان برخوردارند. اغلب پرگویی می کنند و کمتر گوش می دهند. چشم ها و گوش های خود را باز و دهان خود را ببندید. این کار به تصمیم گیری شما کمک بیشتری می کند. اشخاص پر حرف کار کمتری انجام می دهند. اگر شما بیش از اندازه ای که گوش می دهید حرف بزنید، نه تنها خود را از فرصت های تان را برای کسانی بازگو می کنید که به شکست دادن شما علاقمندند، زیرا بعید نیست که به موفقیت شما غبطه بخورند. در عین حال به خاطر داشته باشید هر آینه دهان خود را در حضور کسانی که از دانش زیاد برخوردارند باز می کنید، دانش و یا بی اطلاعی خود را به آنها اطلاع می دهید.

عقل حکم‌ می کند که اغلب جانب اعتدال پیش بگیرید و سکوت اختیار کنید. این حقیقت را در نظر بگیرید که هر کس با او همکاری می کنید مانند شما خواهان درآمد و کسب ثروت است. اگر برنامه های خود را بیش از اندازه باز و روشن با آنها در میان بگذارید، بعید نیست که آنها برنامهٔ شما را به اجرا بگذارند و بر شما پیشدستی کنند. تنها دلیل آن هم این است که شما بدون رعایت شرط عقل همهٔ مطالب خود را با آنها درمیان گذاشته اید.

هدف خود را مشخص کنید

اگر بخواهید که موفق شوید، یکی از بهترین تصمیمات شما این است که دهان تان را ببندید و چشم ها و گوش های تان را باز کنید. ارزش تصمیمات بستگی به شجاعتی دارد که برای ارائهٔ آن لازم دارید. تصمیمات بزرگ که شالودهٔ تمدن را پایه گذاری کرده اند با قبول ریسک های بزرگ امکان پذیر شد. در بسیاری از آنها پای مرگ و زندگی مطرح بود. بطور مثال تصمیم آبراهام لینکلن در انتشار اعلامیه برابری نژادی در شرایطی صورت گرفت که لینکلن می دانست احتمالا هزاران نفر از دوستان و طرفداران سیاسی بر او می شورند.

خواسته خود را مشخص کنید

اگر اندیشه همراه با میل شدید باشد می تواند خود را به هم ارز فیزیکی خود تبدیل کند. برای جامهٔ عمل پوشاندن به این هدف مترصد معجزه نباشید، معجزه ای در کار نیست. شما تنها قوانین ازلی طبیعت را می یابید. این قوانین تنها به روی کسانی باز هستند که از شجاعت لازم برخوردارند. می توان از آن برای اعطای آزادی به یک مملکت یا انباشت ثروت استفاده کرد. کسانی که قاطعانه تصمیم می گیرند، از خواستهٔ خود آگاهند و اغلب به این خواستهٔ خود می رسند. رهبران در هر بخش از زندگی تصمیمات صریح و قاطع می گیرند. این یکی از دلایل رهبر بودن آنهاست. دنیا از روی عادت به اشخاصی که گفتار و کردارشان نشان می دهد که به کجا می روند روی خوش نشان می دهد. تردید و دودلی در تصمیم گیری عادتی است که اغلب در جوانی ایجاد می شود، در همان زمان که به دبستان و دبیرستان  می رویم و هدفی برای زندگی خود نداریم.

عادت به تردید در تصمیم گیری، به زندگی بعد از اتمام تحصیلات شخص راه می یابد. معمولا کسانی که دوران تحصیل را تمام می کنند، از هر فرصتی برای گرفتن شغل استفاده می کنند. علتش این است که آنها این گونه تربیت یافته اند. ۸۹ درصد کسانی که امروزه در ازای دریافت حقوق کار می کنند و کلیه دستمزد بگیران از آن جهت در چنین شرایطی قرار دارند که نمی دانستند برای خود چگونه کارفرمایی انتخاب کنند. لازمهٔ عزم راسخ در تصمیم گیری شجاعت است. گاه به شجاعتی بس زیاد احتیاج داریم. امروزه کسی که ‌برای رسیدن به شغل مورد نظر خود تصمیم قطعی می گیرد، در واقع دربارهٔ آزادی اقتصادی خود تصمیم می گیرد. آزادی مالی، اقتصادی، کار و حرفهٔ مطلوب و مقام شایسته ارزانی کسانی است که از هدف خود آگاهند و برای آن برنامه ریزی می کنند.

5/5 - (13 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا