آرامشآرامش درونآموزشتندرستیچاکرامدیتیشن

چاکرای پنجم و خصوصیات آن

چگونه چاکرای گلو را پاکسازی کنیم ؟

چاکرای پنجم (ویشودها چاکرا) (Throat chakra- Vishuddha – Vishuddhi) چاکرای گردن یا گلو یا مرکز ارتباط نیز نامیده می شود. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است .این رنگ روی بیماری‌های گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.

چاکرای پنجم و خصوصیات مربوط به آن

رنگ: آبی کم رنگ و همچنین نقره ای یا آبی مایل به سبز
عنصر وابسته: اتر
حس: شنوایی
سمبل (نشانه): لوتوس 16 پر
اصل اساسی: طنین هستی
بخش های وابسته بدن: گردن، گلو و آرواره، گوش ها ، صدا، نای ، لوله های برونشی، لب بالایی ریه ها، مری و بازوها
غده وابسته: تیرویید
غده تیرویید نقش مهمی در رشد استخوان بندی و اندام های درونی دارد. تعادل بین رشد معنوی و فیزیکی را سازمان دهی می کند و از راه متابولیسم به رفتارمان نظم می دهد و باعث سرعت تبدیل خون به انرژی و همچنین مصرف این انرژی می شود. علاوه براین ، متابولیسم ید را کنترل می کند و کلسیم خون و بافت ها را متعادل می سازد.

 

تذکر: هیچ وقت قبل از پاکسازی کامل هفت چاکرا ها اقدام به فعالسازی و تمرین بر روی چاکرایی خاص را نکنید. چون اگر از چاکرای اول شروع به پاکسازی نکنید ، اختلالات زیادی در کارکرد چاکراها ایجاد می شود و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید.  مانند لیوانی پر از آب و گل، شما فقط با فعالسازی چاکرا آب را بیشتر از حد گل آلود میکنید و تاثیری در سلامت چاکراها ایجاد نمی کنید و برعکس کارکرد آن ها را دچار اختلال می کنید.

پیشنهاد می کنیم همین حالا برای بازکردن و فعال سازی هفت چاکرا روی لینک زیر بزنید.

پیشنهاد خرید پاکسازی چاکراها

لینک محصول پاکسازی چاکراها

تأثیرات: نشان دهنده بیان کردن و دریافت کردن است. در اینجا بیان کردن می‌تواند از طریق ارتباط برقرار کردن با چیزی که می‌خواهید یا چیزی که احساس می‌کنید باشد و همچنین می‌تواند به صورت هنری مانند نقاشی هنرمند، موسیقی یک موسیقیدان و استفاده از اشکال برای بیان درون خود باشد.

این چاکرا انرژی ای به رنگ آبی نیلی جذب میکند که به ما انرژی لازم برای ابراز احساسات را می بخشد. این انرژی به ما کمک می کند که بتوانیم اندیشه، احساسات، نیازها و به عبارتی شخصیتمان را ابراز کنیم.
کم کاری و انسداد چاکرای پنجم موجب مشکلات تنفسی (بواسطه ی مجاورت با چاکرای قلب )، سرفه های خشک مزمن، خروپف در خواب، مشکلات تیروئید و…. می گردد.
داشتن چاکرای پنجم سالم برابر است با ارتباطات سالم بویژه ارتباطات عاطفی که در زندگی مدرن امروزی، هر گونه خلل عاطفی ای در آن ممکن است بسیار آزار دهنده بنظر بیاید. شاید باز هم نیاز به تعمق بیشتری باشد و با ذکر این عبارت که “حرف دلت را بزن” که بارها از روانشناسان و افراد با تجربه ی موفق اطرافمان شنیده ایم، بتوان بهتر اصل مطلب را روشن نمود.

فردی با چاکرای پنجم سالم از نشان دادن علاقه ی خود ترسی ندارد و همچنین از نشان دادن من واقعی خود رضایت دارد و مانند یک کودک آنچه که هست را ابراز می کند و غالبا هم مانند یک کودک مورد علاقه ی اطرافیان خویش قرار می گیرد؛ راحت زندگی می کند و مانند اغلب افراد جامعه برای پنهان کردن ضعف های خویش تن به پیروی های ناعاقلانه نمی دهد.

چاکرای پنجم

متعادل کردن چاکرای گلو

این چاکرا نقش مهمی در انتقال افکار و عقاید دارد.

اگر چاکرای پنجم سالم باشد : از ابراز حقیقت ترسی ندارید. دوست دارید به حرف های دیگران گوش دهید و نظرات دیگران را قبول کنید.

اگر چاکرای پنجم پرکار باشد: اصلا حرف گوش نمی کنید؛ چرا که مدام در حال حرف زدن هستید. با صدای خودتان تمام صداهای دیگر را خفه می کنید.

اگر چاکرای پنجم کم کار باشد: از حقیقت گریزان هستید. در مواقعی که لازم باشد حرف دلتان را نمی زنید. خجالتی هستید و نمی توانید خودتان را مطرح کنید.

علائم فیزیکی عدم توازن چاکرای پنجم: عفونت گوش، مشکلات تیروئید و گلو و بیحالی.

روش توازن چاکرای پنجم

1- دروغ نگویید.
2- قبل از اینکه حرف بزنید به ندای دلتان گوش کنید.
3- با اعتماد به نفس و جدی و شفاف حرف بزنید.

 

چاکرای گلو

عملکرد هماهنگ

اگر چاکرای پنجم کاملاً باز باشد، احساسات، افکار و دانش درونتان را آزادانه و بدون ترس ابراز می کنید؛ و همچنین می توانید نقاط ضعف و قوت تان را آشکار سازید. صداقت درونی تان نسبت به خود و یا دیگران از موضع درستی بیان می شود.
همچنین کسانی که سالم و پر انرژی هستند، به زمین و زمان خوبی میکنند، خوش خلقند، دنبال نقاط مثبت هستند، شخصیت کاریزماتیک دارند، و نگاهشان پر از انرژی مثبت است، چاکرای گلو در آن ها کاملاً باز است.

عملکرد ناهماهنگ

اگر انرژی های درون چاکرای پنجم قفل باشد، می تواند مانع ارتباط بین ذهن و بدن تان باشد. این به دو صورت می تواند پیش آید. یا اینکه در ابراز احساسات تان دچار مشکل می شوید، در این صورت احساسات برطرف نشده را با اعمال بدون ملاحظه و فکر ابراز می کنید. حالت دیگر این است که برخورد غیرمنطقی می کنید و افکار و احساسات را رد کرده و آن ها را به حق نمی دانید. تنها به آن دسته از احساسات اجازه ابراز می دهید که از فیلتر داوری خودتان گذشته و با قضاوت دیگران هم تناقضی نداشته باشد.
کلام تان هم یا خشن و بی ادبانه است یا سرد و جدی. ممکن است با لکنت صحبت کنید. صدایتان نسبتاً بلند و کلام تان فاقد معنای عمیق باشد. به خودتان اجازه نمی دهید تا نقاط ضعفتان را نشان دهید، بلکه سعی می کنید به هر قیمتی شده دائماً قوی به نظر بیایید. در نتیجه ممکن است خود را خیلی تحت فشار قرار دهید.
اکثر کسانی که صدایشان تغییر پیدا می کند؛ افرادی که مرتب دروغ می گویند و غیبت می کنند؛ کسانی که سوزش گلو دارند، مشکل لثه، اختلالات تیرویئدی، آبسه لثه، دندان درد مکرر، گلو درد ، زخم دهان و لثه، و افردای که مشکل مفصل دارند؛ کسانی که زیاد انتقاد میکنند، مرتب بغض می کنند، بدبین هستند، نمیتوانند دوستی کنند، از شکست میترسند ، حس تنفر دارند وتوانایی نه گفتن را ندارند؛ همگی دچار انسداد در ناحیه چاکرای پنجم هستند.

چاکرای پنجم

پاکسازی و فعال کردن چاکرای گلو

لذت بردن از طبیعت

نور آبی شفاف آسمانِ صاف واکنشی در درون چاکرای پنجم ایجاد می کند. برای جذب کامل رنگ آبی آسمانی، روی زمین دراز بکشید و ریلکس کنید، وجود درونی تان را رو به گستردگی لایتناهی افلاک باز کنید. احساس خواهید کرد که چگونه ذهن تان باز و پاک می شود و چگونه انقباض و گرفتگی چاکرای گلو و فضای تحت تأثیر آن به تدریج از بین می رود؛ و حالا قلب شما آمده پذیرفتن «پیام» الهی است.

موسیقی درمانی

هر نوع موزیک یا ترانه ای که سرشار از تُن زیر باشد و همین طور موسیقی های مراقبه ای فوق العاده اثر فعال کننده دارند. تکرار مانترای HAM هام هم بسیار موثر است.

رنگ درمانی

آبی روشن و کم رنگ به چاکرای پنجم اختصاص دارد. این رنگ آرامش می آفریند و بینش روحانی شما را باز و گسترده می کند.

جواهر درمانی

در متعادل سازی چاکرای پنجم ، سنگ های زمردکبود و فیروزه بسیار موثر است.

رایحه درمانی

رایحه تند مریم گلی امواج شفا را به طرف «مرکز تکلم» می فرستد. رایحه اکالیپتوس هم چاکرای پنجم را متعادل می کند.

تغذیه درمانی

استفاده از مواد غذایی آبی رنگ مثل :توت آبی ، انگور ها ،آلو سیاه  و اغلب میوه های آبی بسیار موثر است.

توصیه
اگر انگشتر و یا سنگ فیروزه دارید روزی 15 دقیقه بر روی محل چاکرا یا بر روی کف دست خود بگذارید. وقتی ناراحتید از لباس های به رنگ آبی استفاده کنید تا چاکرای پنجم شما را فعال کند.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

4.4/5 - (360 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫35 دیدگاه ها

 1. سلام و درود من چاکرای پنجمم و دارم فعال میکنم هر کدوم از چاکراهامو یه ماه پشت سرهم مراقبه داشتم با یک پکیجی، فقط چاکرای نافی رو اون 30بار مراقبه رو کاملا نامنظم انجام دادم( ی روز درمیون یا دوروز در میون) ولی تو مراقبه 30م انرژی خاصی رو احساس کردم و فک کردم که فعال شده و رفتم سراغ چاکرای بعدی، ولی الان شک کردم بنظرتون با نامنظم انجام دادن تمرینات مراقبه، فعال شدن چاکرا شدنیه؟!!

  1. خيلي ممنونم كه با اطلاعاتي كه داديد اگاه تر سدم خدایا شکرت
   من مشکل تیروئید دارم همون چاکراه گلو که با ادلاعاتتون لدف بزرگی به من کردید

 2. سلام وقت بخیر – من از بچه گی دچار کم شنوایی شده ام – که خیلی اذیت هستم – هر جا رفتم برای درمان متاسفانه نتیجه نگرفتم آیا میتونم از این طریق که باز شدن چاکرا هست درمان بشم میتونید راهنمایی کنید لطفا ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در کنار درمان های پزشکی میتونید از پاکسازی چاکراها هم کمک بگیرید

 3. سلام و عرض خسته نباشید میخام بدونم که چاکرا پنجم تاثیری روی
  کم شدن یا قطع شدن لکنت تاثیر میذاره یا نه ؟
  بعدم پنج تا چاکرا باز کنیم مشکل نداره نمیخام که چشم سومم فعال شه میگن موقعی که چشم سومت باز شه موجودات ماورایی رو میبینی

  1. سلام دوست عزیز
   چاکرای پنجم با تکلم در ارتباطه
   در کنار گفتار درمانی میتونید از این پاکسازی هم کمک بگیرید
   ضمنا دوست عزیز تا خودتون نخواید چیزی نمیتونه بهتون آسیب برسونه
   من خودم بارها و بارها تمرینات پاکسازی 21 روزه چاکراها رو انجام دادم
   و به آرامش درونی هم رسیدم. چاقو میتونه به سلامتی دیگران کمک کنه
   و یا در پخت غذا کمک کننده باشهو یاااا جون کسیو بگیره و باعث مرگش بشه
   این شما هستید که انتخاب میکنید
   بهتون پیشنهاد میکنم این آموزش رو امتحان کنید
   پاکسازی و فعالسازی هفت چاکرا

 4. سلام خسته نباشید ممنون از سایت تون من درمورد همین مسائل تحقیق میکنم و رشته ی اصلی ام فلسفه اس و شنیدم که خاطره نوشتن هم کمک میکنه و صدای اصلی این نوع چاکرا Hamهستش این تمرین رو انجام دادم اما کوتاه مدت جواب گرفتم
  من خودم احساس میکنم چاکرای گلوم از لحاظ فیزیکی هم مشکل داره سوزش گلو و خشنی صدا چسبناک بودن گلو و سنگینی اش … وقتی نظر واقعی مو به کسی میگم و وقتی حرف مو میزنم احساس میکنم دیگه سنگینی گلو ام رو ندارم .. جای دیگه ایی خوندم بلند آواز خوندن جلوی دیگران میتونه کمک کنه و من امتحان کردم خوب بود اما همه ی اینا کوتاه مدته سنگینی گلو میتونه یکی از علائم هاش باشه پزشک زیاد مراجعه کردم و جواب نگرفتم پس میتونه بیماری ذهنی باشه ؟

 5. سلام .ایا ب صورت همزمان میتونیم ۷چاکرا رو پاکسازی کنیم؟یعنی تمریناتشو از ریشه ولی همزمان انجام بدیم؟برای بازشدن همه ی چاکراها؟

 6. سلام من هیچ تمرینی برای اینکه چاکراهام فعال شن انجام ندادم ولی خیلی تو نخ اینچیزا بودم و تازگی یسری تمرین برای اینکه از نظر روحی رشد کنم و ادم بهتری بشم انجام دادم
  هرچند خیلی خوب پیش نرفتم
  ولی الان حس میکنم چاکرای چهارم ینی قلبم فعال شده
  خیلی دلسوز شدم دلم میخواد به بقیه و خودم کمک کنم
  بیشتر از قبل اطرافیانمو دوس دارم
  و یسری حقایقو دارم میفهمم،قدرت درک و اعتماد بنفسم بیشتر شده
  حس سبکی تو قفسه سینم دارم طوری که یمدت درگیر بودم نکنه کلا از دستش دادم:|
  اون حالتی که بهش میگن طرف دلش گرفته اصلا ندارم بااینکه قبلش افتضاح بود
  و وقتی حالم بد باشه تصور میکنم یچیزی اونجا جریان پیدا میکنه و پخش میشه، حس سبکی میکنم و حالم خوب میشه بجاش گلوم خارش میگیره سرفه میکنم
  این ینی چاکرای پنجم مسدوده انرژی ازش نمیگذره؟باید برگردم از چاکرا اول شروع کنم یا از همینجا ادامه بدم؟اصلا ربطی به چاکراها داره😂؟

  1. و باید بگم ارتباط اجتماییم واقعا افتضاحه اصلا نمیتونم تو جمع حرف بزنم
   اینچیزاییم که اینجا گفتین تقریبا

  2. سلام یک سوال داشتم ایا چاکراها وقتی کار می کنن که انرژی چی در داخلشون رفت اما کنه یانه ؟؟؟؟منظورم اینه که کار کنه ؟؟؟؟؟؟یا نه باید فعال باشه و به انرژی چی نیازی نداره؟؟؟؟؟

  1. سلام خسته نباشید لطفا یک پیج خیلی خوب برای بزا کردن چاکرا ها بدن معرفی میکنید که فقط ورزش و یوگا نباشه در مورد باز کردن چاکرا باشه مثل تمرینات و مراقبه

 7. با سلام من قبلا با یک منجم در مورد چاکراه صحبت کردم
  گفت چاکراه پنجم شما مسدوده
  و سنگ معدنی درمانی شما عقیق کارنلین هست

  شما اینجا از سنگ فیروزه و زمرد کبود نام بردید .‌..

  1. سلام دوست عزیز
   رنگ این چاکرای آبی هست و مسلماً سنگ هایی به این رنگ برای باز کردن این چاکرا مؤثرترند

  1. درود بر شما دوست عزیز، بله و قابل درمانه. باید تست کامل چاکراها ازتون گرفته بشه و مشخص بشه از کدوم قسمت ممکنه انسداد داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا