آرامشآرامش درونآموزشتندرستیچاکرامدیتیشن

چاکرای چهارم (آناهاتا) و خصوصیات مربوط به آن

چگونه چاکرای قلب را پاکسازی کنیم؟

چاکرای قلب مرکز سیستم کل چاکراهاست. هدف چاکرای قلب رسیدن به وحدت کامل از راه عشق است. تمام آرزوهایی که برای ارتباط صمیمی و عمیق، هماهنگی و عشق داریم حتی زمانی که احساس غم به سراغ مان می آید، درد یا ترس جدا شدن و از دست دادن عشق و علاقه، منشأ تمام اینها چاکرای آناهاتا (قلب) است.
نام سانسکریت این چاکرا آناهاتا است و به نامهای چاکرای قلب یا مرکز قلب نیزنامیده می شود.

چاکرای قلب و خصوصیات آن

جایگاه: در وسط قفسه سینه
رنگ: سبز و همچنین صورتی و طلایی
عنصروابسته: هوا
حس: لامسه
سنگ: یاقوت سرخ
سمبل: لوتوس 12 پر
اصل اساسی: از خود گذشتگی
اندام های وابسته ی بدن: قلب، بالای پشت، قفسه ی سینه ، پایین ترین قسمت ریه، خون و دستگاه گردش خون، پوست.
غده ی وابسته: تیموس
غده ی تیموس تنظیم رشد وکنترل سیستم لنفاوی را به عهده دارد و همچنین محرک و تقویت کننده ی سیستم ایمنی است.

چاکرای قلب

تاثیرات: احساس عشق و ارتباط با مردم در نزدیکی قلب (به عنوان مثال: مادر، پدر، خواهر و برادر، همسر و فرزندان). مشکل تنفس یا ششها تنش را در چاکرای قلب نشان می‌دهد.

وظیفه ى چاکرای قلب جذب انرژى سبز رنگ است که به ما قدرت عشق ورزیدن و دریافت کردن را می دهد. آرى، عشق، این مفهوم غیرقابل رویت و غیر قابل انکار، در حیات ما نقش مهم خود را ایفا مى کند. این انرژى در تنفس ما نیز تاثیر مهمى دارد.

یک تمرین بسیار ساده براى لمس این انرژى آن است که چشمان خود را ببندید و به یک فرد و یا یک اتفاق بسیار زیبا و عاشقانه فکر کنید، دقت کنید که براى انتخاب سوژه تان به عشقى زیبا بیاندیشید. اگر این تمرین کوچک را با تمرکز و درست انجام دهید خواهید دید که بلافاصله تنفسی عمیق و لذتبخش خواهید داشت.

اینجا درست همان جاییست که صحبت از ارتباط چاکراى دوم و چهارم می شود. براى اینکه بتوانید از وجود فرد یا شرایطی لذت ببرید لازم است تا به آن عشق داشته باشید. عشق انگیزه ی اصلى هر خلقی است که انجام می شود. بسیارى از ما بارها با این نصیحت روبرو شده ایم که براى موفقیت لازم است آنچه را دنبال کنیم که به آن عشق داریم. این مطلب صحت دارد تا جاییکه در حیات متافیزیکی ما نیز این قانون جاریست.

پیشنهاد می کنیم همین حالا برای بازکردن و فعال سازی چاکراها روی لینک زیر بزنید.

پیشنهاد خرید پاکسازی چاکراها

لینک محصول پاکسازی چاکراها

کم کاری و یا انسداد چاکرای قلب موجب داشتن قلبی ناسالم، پایین آمدن احساس شادى و به مرور زمان موجب اشکال در چاکراى دوم نیز می شود.
بعلاوه چاکرای قلب مانند شیر واصلی بین سه چاکراى زمینی و سه چاکراى آسمانی عمل می کند. غالب افراد سه چاکراى پرکار زمینی و یا سه چاکراى پر کار آسمانی دارند که با تقویت و رفع مشکلات چاکرای چهارم می توان به این تعادل مهم نزدیک شد

اگر چاکرای قلب کاملاً باز باشد و هماهنگ با دیگر چاکراها کارکند شما را به کانال عشق «الهی» تبدیل می کند. انرژی های قلب شما می تواند دنیا را برایتان تغییردهد، متحد کند و وفق دهد و حتی اشخاص اطرافتان را شفا بخشد.

خصوصیات درونی این افراد

این افراد اشخاصی متعادل، روشنفکر، وفادار، گره گشا، پاک، بامحبت، دارای رقت قلب، همدرد، همدل، رازدار، دلجو، ایثارگر، امانت دار و خوش خلق هستند.

اگر عملکرد چاکرای قلب ناهماهنگ باشد، ممکن است دائما بخواهید درخدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید بدون اینکه حقیقتا به سرچشمه ی عشق وصل باشید. در باطن، شاید به آن آگاه نباشید. همیشه در ازای «عشقی» که می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید و عمیقا از اینکه از زحمتی که متحمل شده اید به خوبی سپاس گزاری نشده است دلسرد هستید. امکان دارد آن قدر احساس نیرومندی کنید که بخشی از نیرویتان را ببخشید

خصوصیات جسمانی

افرادی که چاکرای قلب شان مسدود است، دچار بیماری قلبی، حمله ی قلبی، افتادگی دریچه قلب، آسم، بزرگ شدن قلب، سرطان ریه، فشارخون، سرطان سینه، گرفتگی رگهای قلب، تنگی نفس می شوند
از لحاظ عاطفی این افراد از مهمانیها واجتماعات لذت نمیبرند، آسیب پذیر و همیشه ناراحتند، خشم و اندوه در وجودشان لانه کرده، دارای تعصبات شدید و کوته فکری و مقایسه کردنهای زیاد هستند.

چاکرای قلب

روش های متعادل کردن چاکرای قلب

این چاکرا به عشق ورزیدن و محبوب شدن و ارتباط برقرار کردن مربوط می شود.

اگر چاکرای قلب سالم باشد : شما فردی با محبت، دلسوز و با شفقت هستید و دوستان بسیاری به سوی شما جذب می شوند.

اگر چاکرای قلب پرکار باشد : در عشق احساس مالکیت و طلبکاری می کنید و بداخلاق می شوید.

اگر چاکرای قلب کم کار باشد : به حال خود افسوس می خورید؛ وحشت زده هستید. عذاب وجدان دارید و بی تفاوت می شوید.

عملکرد متعادل  چاکرای قلب :

• میل با دیگران سهیم شدن و بخشش
• برقراری ارتباطی عمیق با کسانیکه دوستشان داریم
• حس امید و آرزو و شادکامی
• ترحم و دلسوزی
• تعادل بین چاکراهای تحتانی(جسمی) و فوقانی(روحی)
• عبادت وپرستش
• فداکاری
• جلب اعتماد و بی توقعی
• درک زندگی در همان شکل اصلی خود و اعتماد به عشق الهی
• درک وحدت در کل جهان
• میل به فعالیت اجتماعی

عملکرد نامتعادل چاکرای قلب:

• حسادت
• خجالت و شرمنده شدن از محبت دیگران
• بی تعهدی و لاقیدی
• منطقی بودن صرف اعمال بدون در نظر گرفتن احساسات
• غم و غصه و ناامیدی، طرد شدگی،
• عدم توانایی در محبت به خود
• از صمیم قلب نبودن احساسات و اعمال و به همین دلیل متوقع بودن
• نیاز به تایید و ستایش و تقدیر
• سرخوردگی در صورت تایید نشدن
• احساسات مملو از ستیز و شک و تردید و آشوب.

چاکرای قلب

روش توازن چاکرای قلب:

1- سعی کنید احساسات سرکوب شده تان را بروز دهید.
2- خودتان و دیگران را ببخشید.
3- اگر ارتباطی به نفع شما نیست آن را تمام کنید. سعی کنید بر خودتان مسلط شده و با خودتان دوست و رفیق باشید.

تذکر: هیچ وقت قبل از پاکسازی کامل هفت چاکرا ها اقدام به فعالسازی و تمرین بر روی چاکرایی خاص را نکنید. چون اگر از چاکرای اول شروع به پاکسازی نکنید ، اختلالات زیادی در کارکرد چاکراها ایجاد می شود و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید.  مانند لیوانی پر از آب و گل، شما فقط با فعالسازی یک چاکرا آب را بیشتر از حد گل آلود میکنید و تاثیری در سلامت چاکراها ایجاد نمی کنید و برعکس کارکرد آن ها را دچار اختلال می کنید.

 

راه های درمان و پاکسازی چاکرای قلب

موسیقی درمانی

هر نوع موسیقی کلاسیک، مدرن و یا موسیقی های مذهبی شرقی و یا قدیمی غربی که اثر تهذیب کننده داشته باشد و قلبتان را با رقص زندگی یکی کند برای چاکرای قلب موثر است.

لذت بردن از طبیعت

پیاده روی آرام درفضاهای سبز، کل وجودتان را از راه چاکرای قلب هماهنگ می کند.

رایحه درمانی

عطرگل سرخ: امواج عاشقانه و ملایم آن به قلب آرامش می بخشد و شفابخش آزرده دلی است.

تغذیه درمانی

خوردن اسفناج، کلم، خیار، کیوی، عدس سبز، لوبیا سبز، خیار، نخودفرنگی، کاهو، فلفل سبز توصیه می شود.

سنگ درمانی

سنگ زمرد، یشم، کوارتزصورتی برای تعادل  چاکرای قلب مفید است.

سعی کنید از لباس های به رنگ سبز بیشتر استفاده کنید و در منزل از گیاهان طبیعی نگهداری کنید.

 

 

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4/5 - (833 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫52 دیدگاه ها

 1. اساسی ترین راه پاکسازی این چاکراه بخشش دیگران است همه را باید بخشید چراکه رنج ها و آسیب ها ک رخ داده از طرف خدا هست قلب بی کینه قلب رها است

 2. درود و خسته نباشید خدمت شمت.من قبلا هیچ گونه مشکل قلبی نداشتم و الان در پاکسازی چاکرا ها از وقتی به چاکزتی سوم رسیدم قلب درد گرفتم و این درد همیشه همراه من هست حتی الان که روی چاکرای قلب هستم باز هم این درد رو دادم.یه کم نگرانم اگه میشه ووضیح بدین.ممنون.در ضمن من از چاکرای اول شروع کردم اروم اروم جلو رفتم و رو هر کدوم وقت گذاشتم

  1. سلام این موضوع طبیعی است وقتی برروی چاکرا سوم کار میکنید به بالاتنه ی شما فشار بیاد چون وقتی روی چاکرای ۳ کار میکنید اجازه نمی دید که مانا از چاکرا ۳ عبور کنه چون در تمرین شما مانای بدن تون رو در چاکرای ۳ متمرکز میشه

 3. سلام، مطالبتون عالی بود ولی کاشکی فعال سازی چاکرا چهارم(قلب)
  رو هم میگزاشتین با تشکر.

  1. درود و خسته نباشید خدمت شمت.من قبلا هیچ گونه مشکل قلبی نداشتم و الان در پاکسازی چاکرا ها از وقتی به چاکزتی سوم رسیدم قلب درد گرفتم و این درد همیشه همراه من هست حتی الان که روی چاکرای قلب هستم باز هم این درد رو دادم.یه کم نگرانم اگه میشه ووضیح بدین.ممنون.در ضمن من از چاکرای اول شروع کردم اروم اروم جلو رفتم و رو هر کدوم وقت گذاشتم

   1. گیاهخوارشدن نکشتنه حیوانات گوشت نخوردن،عشق دادن به زمین و گیاهان برایه چاکرا قلب عالیه یک جامپ بزرگ میکنید با نکشتنه حیوانات بخاطر نخوردنه جسدشون، بعد اینکه خودخواهیمونو کمتر کنیم عشق ما در حد خودمونه ،وسعتشو بیشتر کنیم به انسانهایه دیگر هم بخشش کنیم بخشش آگاهی و مالی…عشق به کشورم سیاره ام و تمام جهان هستی، نور و انرژی تجسم کنم برایه حمایت از سیاره ام و مردمان سیاره ام، بیشتر انرژی ما صرف خودمونه واصلا برایه دیگران انرژی و عشقی نداریم اگاه شو و عشقتو گسترده کن

 4. سلام و وقت بخیر
  ممنون میشم پاسخ سوالمو بگیرم
  وقتی مدیتیشن مخصوص هر چاکرا رو انجام میدم برای چشم سوم و قلب خیلی سریع حضور انرژیو توی اون ناحیه حس میکنم ولی اگر زیاد ادامه بدم درد توی اون ناحیه حس میکنم مثلا برای قلب احساس میکنم یه وزنه روی سینه ام گذاشتن این طبیعیه یا نشونه خاصی هست مثلا گرفتگی چاکرا ؟
  ضمنا انرژیش بگونه ای هست که چاکرای خورشیدی هم درگیر میشه .

 5. سلام. من 17 سالمه و اخیرا با این که هنوز نوجوانم و قبلا مشکل قلبی هم نداشتم همه نشانه های بیماری های قلبی رو دریافت میکنم. و اینکه اکثرا تو خونه و پشت کامپیوترم و ارتباط اجتماعی خیلی کمی دارم و تو کل دوران قرنطینه از خونه بیرون نرفتم ایا ممکنه مشکل من چاکرای قلب باشه؟

  1. مشکلت دقیق همونه منم ۱۰۰ درصد همینشکلیم
   سعی کن بری تو طبیعت و بیشتر با دوستات باشی
   من نمیتونم مشکلمو حل کنم چون اصا طبیعتی تو استانمون نیست ولی اگه همینجوری بمونی خیلی فشار روحی میخوری و داغون میشی سعی کن سریع تر با راه درمانی که وجود داره حلش کنی

   1. سلام من میخواهم چاکرای ششم یا چشم سوم رابازکنم ووقتی درباره خطرات اش خواندم منصرف شدم به شماتمرینات را انجام بدم و چاکرای ششم را باز کنم یابازنکنم؟
    میشه درمورد فواید چاکرای ششم توضیح بدید.

 6. جلسه یا اکیپی جایی هس ک راجبه همین موضوع بحث کنن؟ یا آموزش بازکردنه چاکراه هارو بدن؟

 7. من خوشحالم که این راهنمایی ها رو به من و بقیه کردید. امیدوارم روز خوبی داشته باشید

   1. سلام من میخواهم چاکرای ششم یا چشم سوم رابازکنم ووقتی درباره خطرات اش خواندم منصرف شدم به شماتمرینات را انجام بدم و چاکرای ششم را باز کنم یابازنکنم؟
    میشه درمورد فواید چاکرای ششم توضیح بدید.

 8. سلام من دختری دارم که 9سال پیش تصادف کرد وسه ماه درکُمای کامل بود،خداراشکر با مداوای پزشکان وفیزیوتراپی طولانی،الان باواکر راه میره،تعادلش کامل نیست وصداش هم آنچنان صاف نیست،30ساله هست،درحدود دوماه است که زیر نظر خانمی باچاکراها کار میکنه،خودش احساس میکنه بهتره،چون گاهی اوقات ازواکر استفاده نمیکنه ولی به سختی راه میره،بهش قول دادن با باز کردن چاکرا خوب میشی،حال از سرکار سؤال من اینه که راه بهتری ویا جاییکه بتونه به بهبودی دخترم کمک کنه وجود داره واگر داره ومارادر این امر خدا پسندانه کمک کنید ممنون میشم وسپاسگزار هستم،هزینه اش هم میدهم،فقط کمک کمک،چون خیلی نگرانش هستم،سنم بالای هفتاد است

  1. سلام دوست عزیز. توصیه من به شما اینه که در کنار درمان های پزشکی از انرژی چاکراها هم استفاده کنید.

 9. سلام ممنون میشم بقیه مطالب چاکراها رو زودتر بزارید. فایل صوتی هم برای باز کردن چاکرا میزارید؟

  1. خیر، به طور کلی نمی توان یک چاکرا را در بروز مشکلات دخیل دانست. برای رفع و بهبود چنین مشکلاتی باید از چاکرای ریشه اقدام به درمان کرد.

     1. گیاهخوارشدن نکشتنه حیوانات گوشت نخوردن،عشق دادن به زمین و گیاهان برایه چاکرا قلب عالیه یک جامپ بزرگ میکنید با نکشتنه حیوانات بخاطر نخوردنه جسدشون، بعد اینکه خودخواهیمونو کمتر کنیم عشق ما در حد خودمونه ،وسعتشو بیشتر کنیم به انسانهایه دیگر هم بخشش کنیم بخشش آگاهی و مالی…عشق به کشورم سیاره ام و تمام جهان هستی، نور و انرژی تجسم کنم برایه حمایت از سیاره ام و مردمان سیاره ام، بیشتر انرژی ما صرف خودمونه واصلا برایه دیگران انرژی و عشقی نداریم اگاه شو و عشقتو گسترده کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا