آرامشآرامش درونجملات تاکیدیخودسازیعمومیمثبت اندیشیموفقیت

تمرین تجسم خلاق برای رسیدن به اهداف

تمرین تجسم خلاق چه کاربردی دارد

تمرین تجسم خلاق _ هدف از تجسم خلاق این است که رابطه ما با خودمان روشن و کامل شود زیرا هر شیوه و نظامی را که برای رشد یا هماهنگی خود انتخاب کنیم ، سرانجام به رابطه با خود می رسیم که پایه و اساس همه روابط است . در تمرین تجسم خلاق می آموزیم که دست و دل به نگارش بسپاریم .یعنی تا می‌توانیم بنویسیم و از طریق نوشتن به شناخت خویشتن برسیم.
روند اصلی تمرین تجسم خلاق این است که آنچه را که می خواهید رخ دهد تا حد امکان هرچه روشن تر و به شیوه‌ای که گویی پیشاپیش رخ داده یا در حال اتفاق افتادن است جسم کنید. از این رو بنا به تجربه‌ای درونی خواهید دانست که اگر آرزویتان برآورده شود دقیقا چه احساسی خواهید داشت. از آنجا که تمرین تجسم خلاق فرآیندی آسان و دلپذیر است که هر زمان بخواهید می توانید به آن بپردازید؛ کافیست چشمانتان را ببندید یا حتی با چشم‌های باز هدفتان را به شیوه ای مجسم کنید که گویی پیشاپیش به وقوع پیوسته است . در واقع برای انجامش به تکنیک ویژه‌ای نیاز نداریم، یعنی به آسانی می‌توانید تمرین تجسم خلاق را جزئی از تفکر و شیوه طبیعی زندگی لحظه لحظه خود بسازید.

تمرین تجسم خلاق

یکی از روش های تمرین تجسم خلاق تهیه دفترچه ای جهت نوشتن مواردی است که در این تمرین به شما کمک می کند:

تمرین تجسم خلاق با عبارات تاکیدی

عبارات تاکیدی دلخواهتان را بنویسید. می توانید در یک صفحه فهرستی از آنها تهیه کنید، شاید بخواهید به هر کدام از آنها صفحه ای را اختصاص بدهید و پیرامونش حاشیه ها و طرح های تزئینی بکشید و هرگاه آن را می خوانید در تجربه های زیبا فرو روید و مکث کنید و بر هر کدام از آنها تامل و مراقبه نماید.

تمرین تجسم خلاق با نوشتن فهرست بارش ها

از همه راه هایی که می توانید انرژی خود را بر جهان و انسان های پیرامون تان ببارانید ،_ به طور اعم یا بالاخص _ فهرستی تهیه کنید. راه هایی را که می توانید فقط با عشق و توجه و قدردانی و نیروی جسمی و دوستی و نوازش و استعدادها و توانایی‌های ویژه‌ای را در اختیار دیگران قرار دهید نیز بگنجانید. هر گاه چیز تازه‌ای به نظرتان رسید به این فهرست بیافزایید.

بیشتر بخوانید : تجسم خلاق چیست و چگونه کار می کند؟

تمرین تجسم خلاق با نوشتن فهرست موفقیت ها

از آنچه که فکر می‌کنید در آن موفق هستید یا زمانی در آن موفق بوده اید فهرستی تهیه کنید. این فهرست را در همه زمینه‌های زندگیتان تعمیم دهید نه فقط در کارتان. هر جا را که برایتان معنای خاص دارد _ اگرچه برای دیگران بی معنا باشد_ در این فهرست بگنجانید .بکوشید هرچه بیشتر بر این فهرست بیفزاید یا به موفقیت های تازه دستیابید. هدف از تهیه ی این فهرست تایید و تصدیق توانایی‌های خویشتن است که بر نیرو و انرژی آدمی برای توفیق های بیشتر می افزاید.

نوشتن فهرست قدردانی

از هرچه که فکرتان می رسد و بابت آن شاگر هستید و به طرزی خاص قدرش را می دانید فهرستی تهیه کنید. هر چه بیشتر بر این فهرست بیفزایید دلتان گشوده تر می شود و چشمتان ثروت‌های بیکرانی را که دارا هستید اما چون به آنها خو گرفته اید و آنها را بدیهی می پندارید نمی‌بینید، می بینید. تهیه این فهرست، بر آگاهی شما از توانگری و فراوانی _در همه سطوح _ می افزاید و سبب تحقق افزون‌تر آن می‌شود. به این ترتیب این توانایی را می یابید که: آنچه را میخواهید عیان کنید و به منصّه ی ظهور درآورید.

تمرین تجسم خلاق

 نوشتن فهرست احترام به خود

از آنچه درباره خود دوست می دارید _از همه ویژگی‌های مثبت خود_ فهرستی تهیه کنید. این تمرین برای باد کردن «من » نیست. منتها هر اندازه که بتوانید درباره خود احساس مثبت تر و نیکو تری داشته باشید و ویژگی ها و توانایی های شگفت انگیز خود را دریابید شادمان تر و پر محبت تر می‌شوید و در نتیجه، انرژی خلاق شما نیز به صورتی افزونتر جریان می یابد و خدمتی که به جهان ارائه می‌دهید می افزاید.

 نوشتن فهرست قدردانی از خود

هر راهی را که برای داشتن رابطه ای نیکو با خودتان به نظرتان می‌رسد بنویسید: همه کارهای دلپذیری که می توانید برای خود بکنید، یا هر کاری که موجب شادی و رضایت خاطر شما می شود. این کارها می توانند کارهای کوچک و بزرگ باشند اما بعضی از آنها تعمدا چیزهایی باشند که بتوانید هر روز به آسانی برای خود انجام بدهید، حتماً  به انجام آن ها بپردازید. این کاربر حس آسودگی و خرسندی شما از زندگی می افزاید و سبب می‌شود که از فضایی روشن و شفاف، آنچه را می‌خواهید بیافرینید.

نوشتن فهرست شفا و یاری

نام اشخاصی را که می‌شناسید که نیاز به شفا یا حمایت خاص را هرگونه کمک از جانب شما دارند بنویسید. برای آنها عبارات تاکیدی ویژه‌ای را برگزینید و این عبارات را در دفترچه ی خود بنویسید. هرگاه به این دفترچه رجوع می کنید ، با انرژی مثبت خود وضع آنها را بهبود می بخشید.

تمرین تجسم خلاق

خیال ها و آرمان های خلاق

هر اندیشه و برنامه و نقشه ای را که به فکرتان می رسد حتی رویایی را که برای آینده در سر می پرورانید، اگرچه بسیار دوردست به نظر برسند ، همه را بنویسید؛ البته اگر مطمئن هستید که هرگز آن را دنبال نخواهید کرد، لزومی ندارد آن را بنویسید. در هر صورت این کار به قوه تخیل شما بال و پر می دهد و می گذارد قدرت خلاق طبیعی و فطری شما تقویت یابد .

شاید سرتان شلوغ باشد که نتوانید وقتی را به نوشتن آرمان‌ها و رویاهای تان اختصاص بدهید. با همه اینها اگر تنها روزی چند دقیقه یا هفته ای یکی دو ساعت را برای این کار کنار بگذارید، در خواهید یافت که : با کار در حیطه درون میزان توفیق برون چنان افزایش خواهد یافت که ارزش کار و صرف وقت و انرژی در ساحت درون، صدبار بیش از عرصه ی بیرون است.

4.5/5 - (23 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا