آرامش برای همهآموزشخودسازیمثبت اندیشیموفقیت

خصوصیات افراد کاریزماتیک چیست؟

کاریزماتیک – کاریزما واژه ای یونانی و به معنای موهبت و هدیه می باشد. مجموعه ای از رفتارهاست که فرد را با دیگران پیوند می دهد.

در نگاه اول، افرادی که کاریزمای بالایی دارند با داشتن جاذبه ای خاص شما را مفتون خود می کنند. شاید فکر کنید که چنین فردی مهره مار دارد و یا از انرژی جادویی خاصی بهره می برد. اما در واقع چنین چیزی حقیقت ندارد.

در ادامه خواهیم دید که این مشخصه چگونه در افراد پدید می آید.

کاریزما را نمی توان به عنوان کالایی از فروشگاه خرید و به کسی که دوستش داریم هدیه داد، بلکه خصوصیتی است که باید با تلاش و سعی کسب نمود. ممکن است برخی این خصوصیت را ژنتیکی بدانند که از والدین به فرزندان منتقل می شود؛ اما کاریزما موهبتی است که فقط مختص افراد خاص نیست، بلکه ترکیبی از ویژگی های منحصربفردی است که در طول عمر کسب می کنیم. فنونی که به راحتی می توان بر روی آن ها کار کرد و آن ها را جذب نمود. مانند آداب معاشرت و اصول روابط دوستانه و دیگر رفتارهای اجتماعی.

محققان دریافته اند که  قدرت ارتباط با دیگران یکی از عواملی است که افراد را کاریزماتیک نشان می دهد. بله، کاریزما مهارتی است که مانند بقیه مهارت های اجتماعی اکتسابی است.

افرادی که شخصیت های کاریزماتیکی دارند با اعتماد به نفس کامل در ارتباط با دیگران، گرم و صمیمی برخورد می کنند. درمواجهه با دیگران دوست داشتنی هستند و مردم دوست دارند با آن ها رابطه برقرار کنند و همکلام شوند. حتی اگر ملاقاتی کاری و تجاری باشد، دوست دارند با آن ها قرارداد کاری امضا کنند، ایده های آن ها را بپذیرند و به راحتی تحت تأثیر آن ها قرار می گیرند. این افراد در یک کلام، از قدرت کلام و نفوذ بالایی برخوردارند و طوری رفتار می کنند که دیگران به راحتی دنبال روی آن ها خواهند شد.

چه خوشمان بیاید یا نه ، این کاریزماست که می تواند جهان را به جلو هدایت کند . می تواند افراد را به انجام آنچه شما می خواهید متقاعد کند. پژوهش های بسیاری نشان می دهد که شما می توانید این صفت را بیاموزید و به کمال برسانید.

در برخی افراد ممکن است چند خصوصیت کاریزمایی به صورت ذاتی وجود داشته باشد، اما باید بگوییم که نمی توان به طور همیشه  از آن ها بهره برد. اتکا به کاریزمای طبیعی نمی تواند ماندگار باشد و باید به کاریزمای رفتاری و اکتسابی آمیخته شود. راه های زیادی  وجود دارد تا بتوان رابطه بهتری با دیگران برقرار ساخت، بتوان تاثیر مثبتی بر دیگران داشت و احساس مثبت تری منتقل کرد و این تابع شیوه ی رفتاری ماست.

در حقیقت جذابیت و به تبع آن کاریزماتیک بودن چیزی نیست که شما از همان اول  آن را با خود به طور صددرصد همراه داشته باشید، بلکه کاریزماتیک بودن و جذابیت قابل دستیابی است. پس خوشبختانه در اولین گام در هر وضعیت و شرایطی که هستید بدانید که جذابیت اکتسابی است و شما هم می توانید به راحتی به آن دست یابید.

تفاوت واژه جذابیت و کاریزماتیک

بهتر است بدانید که فرق هایی بین کاریزماتیک بودن و جذابیت وجود دارد و نمی توان این دو را به جای یکدیگر استفاده کرد. یک فرد کاریزماتیک می تواند جذاب هم باشد، اما جذابیت ظاهری باعث نمی شود که به فردی کاریزماتیک تبدیل شود. شما ممکن است فردی خوش تیپ و خوش لباس باشید و از وضعیت اقتصادی و عنوان شغلی و خانوادگی بالایی برخوردار باشید، اما صرفاً نمی توانید با این مشخصه ها فردی کاریزماتیک شوید. متاسفانه جذابیتی این چنینی، به سرعت تاثیر خود را از دست میدهد.

یکی از موارد مهم در ایجاد این خصصیه آموختن زبان بدن است.  زبان بدن، نقش انکار ناپذیری در این فرایند ایفا میکند. بنابراین نمیتوان گفت این یک ویژگی ذاتی ست  چون خیلی هایش را با آزمون و خطا می آموزیم

 مورد بعدی، صمیمیت و صداقت است که  تا حد زیادی در شکل دهی کاریزما اهمیت دارد . اگر در تحسین دیگران، به صورت مکانیکی یا دور از واقعیت رفتار کنید، دیگران متوجه عدم صداقت شما خواهند شد.

تحقیقات نشان می دهد که افراد کاریزماتیک به سمت مثبت نگری گام بر می دارند. آن ها تمام تلاش خود را می کنند که حتی در یک فضای منفی گرایانه با ارتعاش مثبت خود جوّ را تغییر دهند.

موردی مهم که نباید از قلم انداخت، تأثیر حضور است. توجه خیلی بیشتر از هنر زبان بدن دارای اهمیت است . زمانی که شما حضور موثر دارید، تمام توجه خود را به فردی می دهید که با او هستید و به خود اجازه نمی دهید که به چیز دیگری مشغول شوید. شما خود و توجه تان را تنها به آن فرد اختصاص می دهید.  این انرژی به شخص مقابل انتقال می یابد و باعث آرامش درونی او می شود. برای تقویت حضور موثر، با یادگیری مهارت گوش دادن فعال آغاز کنید.

اگر می خواهید به فردی جذاب و کاریزماتیک تبدیل شوید سعی کنید تا نسبت به پیشرفت ها و موفقیت های خود فروتن و متواضع باشید و زمانی که دیگران کاری را خوب انجام می دهند، صادقانه آنها را تحسین و از آنها سپاسگزاری کنید. هم چنین یک لبخند از روی مهر و صداقت می تواند در افراد احساس خوبی ایجاد کند. به آنها لبخند بزنید، نه یک لبخند کوتاه و از روی اجبار، بلکه یک لبخند جادویی از ژرفای درون.

 

 تحقیقات نشان داده اند که چندین مدل رفتاری در مورد افراد کاریزماتیک  مشترک اند:

1-  برای همه افراد ارزش قائلند چون معتقدند می شود از هر کسی چیزی آموخت.

2- خودخواهانه فقط به خود و خواسته هایشان فکر نمی کنند، بلکه به این می اندیشند که چه کمکی می توانند به بقیه هم بکنند، برای مثال افرادی که کارآفرینی می کنند.

3- بیشتر شنونده هستند تا این که بخواهند پرچانگی کنند.

4- مثبت نگر هستند و نقاط مثبت دیگران را می بینند و آن ها را تحسین می کنند.

5-  در هنگام ملاقات با دیگران تمام حواس خود را معطوف به شخص مقابل می کنند.

6- با فروتنی انتقاد را قبول کرده  و نقاط ضعف خود را می پذیرند.

7- رفتارشان با تواضع می باشد و خود را در جمع مهم جلوه نمی دهند.

8- اول فکر می کنند و بعد صحبت می کنند.

9-  از پیشنهادات و دیدگاه های دیگران استقبال می کنند.

10- با پر رنگ جلوه دادن نقاط ضعف دیگران ، خود را برتر و برجسته نشان نمی دهند.

پس اگر می خواهید به فردی کاریزماتیک و جذاب تبدیل شوید، به این شیوه های رفتاری دقت کنید و سعی کنید آن ها را در خود تقویت کنید. جذابیت مادرزادی نیست، بلکه مهارتی است اکتسابی.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

4.9/5 - (37 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام, مطلبتون عالی بود یه سوال دارم, اگر تبدیل به شخص کاریزماتیک بشیم در فروش و پیشرفت کار ما تاثیر داره ؟ لطفا راهنمایی بدید

    1. درود بر شما ، بله حتما پیشرفت کاری رو میبینید. مقاله رو به دقت مطالعه کنید، البته مقاله ای هم در مورد رهبران کاریزماتیک میزاریم تا شما جواب سوالاتتون رو به راحتی بگیرید، اگر باز هم سوالی بود بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا