571 بازدید
چاکرای پنجم

چاکرای پنجم (ویشودها چاکرا) (Throat chakra- Vishuddha – Vishuddhi) چاکرای گردن یا گلو یا مرکز ارتباط نیز نامیده می شود. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است .این رنگ روی بیماری‌های گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.

چاکرای پنجم و خصوصیات مربوط به آن

رنگ: آبی کم رنگ و همچنین نقره ای یا آبی مایل به سبز
عنصر وابسته: اتر
حس: شنوایی
سمبل (نشانه): لوتوس 16 پر
اصل اساسی: طنین هستی
بخش های وابسته بدن: گردن، گلو و آرواره، گوش ها ، صدا، نای ، لوله های برونشی، لب بالایی ریه ها، مری و بازوها
غده وابسته: تیرویید
غده تیرویید نقش مهمی در رشد استخوان بندی و اندام های درونی دارد. تعادل بین رشد معنوی و فیزیکی را سازمان دهی می کند و از راه متابولیسم به رفتارمان نظم می دهد و باعث سرعت تبدیل خون به انرژی و همچنین مصرف این انرژی می شود. علاوه براین ، متابولیسم ید را کنترل می کند و کلسیم خون و بافت ها را متعادل می سازد.

 

چاکرای پنجم

عملکرد هماهنگ

اگر چاکرای پنجم کاملاً باز باشد، احساسات، افکار و دانش درونتان را آزادانه و بدون ترس ابراز می کنید؛ و همچنین می توانید نقاط ضعف و قوت تان را آشکار سازید. صداقت درونی تان نسبت به خود و یا دیگران از موضع درستی بیان می شود.
همچنین کسانی که سالم و پر انرژی هستند، به زمین و زمان خوبی میکنند، خوش خلقند، دنبال نقاط مثبت هستند، شخصیت کاریزماتیک دارند، و نگاهشان پر از انرژی مثبت است، چاکرای گلو در آن ها کاملاً باز است.

عملکرد ناهماهنگ

اگر انرژی های درون چاکرای پنجم قفل باشد، می تواند مانع ارتباط بین ذهن و بدن تان باشد. این به دو صورت می تواند پیش آید. یا اینکه در ابراز احساسات تان دچار مشکل می شوید، در این صورت احساسات برطرف نشده را با اعمال بدون ملاحظه و فکر ابراز می کنید. حالت دیگر این است که برخورد غیرمنطقی می کنید و افکار و احساسات را رد کرده و آن ها را به حق نمی دانید. تنها به آن دسته از احساسات اجازه ابراز می دهید که از فیلتر داوری خودتان گذشته و با قضاوت دیگران هم تناقضی نداشته باشد.
کلام تان هم یا خشن و بی ادبانه است یا سرد و جدی. ممکن است با لکنت صحبت کنید. صدایتان نسبتاً بلند و کلام تان فاقد معنای عمیق باشد. به خودتان اجازه نمی دهید تا نقاط ضعفتان را نشان دهید، بلکه سعی می کنید به هر قیمتی شده دائماً قوی به نظر بیایید. در نتیجه ممکن است خود را خیلی تحت فشار قرار دهید.
اکثر کسانی که صدایشان تغییر پیدا می کند؛ افرادی که مرتب دروغ می گویند و غیبت می کنند؛ کسانی که سوزش گلو دارند، مشکل لثه، اختلالات تیرویئدی، آبسه لثه، دندان درد مکرر، گلو درد ، زخم دهان و لثه، و افردای که مشکل مفصل دارند؛ کسانی که زیاد انتقاد میکنند، مرتب بغض می کنند، بدبین هستند، نمیتوانند دوستی کنند، از شکست میترسند ، حس تنفر دارند وتوانایی نه گفتن را ندارند؛ همگی دچار انسداد در ناحیه چاکرای پنجم هستند.

 

چاکرای پنجم

پاکسازی و فعال کردن چاکرای گلو

لذت بردن از طبیعت

نور آبی شفاف آسمانِ صاف واکنشی در درون چاکرای گلو ایجاد می کند. برای جذب کامل رنگ آبی آسمانی، روی زمین دراز بکشید و ریلکس کنید، وجود درونی تان را رو به گستردگی لایتناهی افلاک باز کنید. احساس خواهید کرد که چگونه ذهن تان باز و پاک می شود و چگونه انقباض و گرفتگی چاکرای گلو و فضای تحت تأثیر آن به تدریج از بین می رود؛ و حالا قلب شما آمده پذیرفتن «پیام» الهی است.

موسیقی درمانی

هر نوع موزیک یا ترانه ای که سرشار از تُن زیر باشد و همین طور موسیقی های مراقبه ای فوق العاده اثر فعال کننده دارند. تکرار مانترای HAM هام هم بسیار موثر است.

رنگ درمانی

آبی روشن و کم رنگ به چاکرای پنجم اختصاص دارد. این رنگ آرامش می آفریند و بینش روحانی شما را باز و گسترده می کند.

جواهر درمانی

در متعادل سازی چاکرای پنجم ، سنگ های زمردکبود و فیروزه بسیار موثر است

رایحه درمانی

رایحه تند مریم گلی امواج شفا را به طرف «مرکز تکلم» می فرستد. رایحه اکالیپتوس هم چاکرای پنجم را متعادل می کند.

توصیه
اگر انگشتر و یا سنگ فیروزه دارید روزی 15 دقیقه بر روی محل چاکرا یا بر روی کف دست خود بگذارید. وقتی ناراحتید از لباس های به رنگ آبی استفاده کنید تا چاکرای پنجم شما را فعال کند.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

16+
خلاصه
چاکرای پنجم و خصوصیات آن
موضوع مقاله
چاکرای پنجم و خصوصیات آن
خلاصه مقاله
اگر چاکرای پنجم کاملاً باز باشد، احساسات، افکار و دانش درونتان را آزادانه و بدون ترس ابراز می کنید؛ و همچنین می توانید نقاط ضعف و قوت تان را آشکار سازید.
نویسنده مقاله
ناشر
ریلکس سام وان
لوگوی ناشر

    2 دیدگاه

  1. سلام ببخشید میخواستم بدونم مشکلات تیرویید به این چاکرا مربوط میشه و قابل درمانه؟

    • درود بر شما دوست عزیز، بله و قابل درمانه. باید تست کامل چاکراها ازتون گرفته بشه و مشخص بشه از کدوم قسمت ممکنه انسداد داشته باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *