آرامشآرامش برای همهآرامش درونآموزشخودسازیمدیتیشن

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن آگاهی – همانگونه که از کلمه ذهن آگاهی مشخص است ، به معنای آگاهی ذهن در لحظه می باشد یعنی ذهن شما در همان لحظه از آنچه انجام می دهید آگاه باشد و آگاهانه انجام دهید. به معنایی دیگر، ذهن آگاهی یعنی یک توجه فعال در لحظه؛ مراقبه در حال
وقتی در هر لحظه شما متوجه افکار، احساسات، رفتارها و حرکات و گفتار خود باشید در حقیقت همان لحظه در حال تمرین ذهن آگاهی می باشید.
ذهن آگاهی شامل محیط و محرکهای پیرامون شما نیز می شود. توجه و آگاه بودن از آنچه در اطراف شما وجود دارد و افرادی که در نزدیکی شما هستند نیز نوعی تمرین ذهن آگاهی می باشد.

به بیانی ساده تر ، زمانی که شما در یک محیط خاص قرار دارید و در آن محیط در حال انجام عملی هستید، اگر از افراد و آنچه در اطراف شما وجود دارد آگاه بوده و متوجه حضور آنها باشید و از آنچه خود در حال انجام آن می باشید نیز آگاه بوده و آگاهانه انجام دهید، در حقیقت شما در حال تمرین ذهن آگاهی هستید.
در یک مطالعه ای که اخیرا در دانشگاه هاروارد انجام شده، اعلام شده است که افراد معمولا 46.9 درصد از زمان بیداری خود را صرف فکر کردن درباره چیزهایی می کنند غیر از آنچه که انجام می دهند. در این مطالعه عنوان شد که در تمام این مدت افراد به ذهن خود اجازه می دهند که مانند خلبان اتوماتیک هواپیما عمل کند و آنها را کنترل نماید و این موجب مشکلات ذهنی و روانی برای آنها می شود. یک ذهن سرگردان ، یک ذهن ناامید است.

تسلط-بر-ذهن-و-تغییر-مسیر-زندگی

تمرین ذهن آگاهی

این تمرین بسیار ساده و اما بسیار عالی است هر چند در ابتدا شاید بسیار دشوار بنظر آید ولی با سماجت کردن در تمرین آن ، بزودی برایتان آسان خواهد شد و مطمئن باشید که تاثیر مثبت آن را در تمامی ابعاد زندگی خود خواهید دید.

تمرین بسیار ساده است. فقط سعی کنید زمانی که در حال انجام یک کار هستید ، فقط به انجام آن توجه داشته باشید. مسلما زمانی که در حال انجام کاری هستید از حواس پنجگانه خود استفاده می کنید پس بهترین سلاح در دستان شما می باشد تا کاری را که انجام می دهید، ببینید، بشنوید و احساس کنید.

مثلا زمانی که در حال مسواک زدن هستید سعی کنید با حواس خود بر روی مسواک زدن توجه داشته باشید. در آینه خود را در حال مسواک زدن تماشا کنید. با دست خود مسواک را احساس کنید و در دهان خود حرکت دهید و حرکت مسواک را احساس کنید. طعم خمیر دندان را بر روی زبان خود حس کنید. حس خنک کننده خمیر را احساس کنید. صدای مسواک زدن خود را بشنوید. حس سوزش خمیر را بر روز زبان و لثه ها و لب ها احساس کنید…
این یک تمرین ذهن آگاهی است که در طول مسواک زدن سعی می کنید ذهن خود را بر روی آن متمرکز کنید.

ذهن آگاهی

 

در طول روز کارهای زیادی انجام می دهید که مانند مسواک زدن میتوانید با حواس خود بر روی آن تمرکز کنید و انجامش دهید. این تمرین و سایر تمرین های این چنینی به شما کمک می کند تا آگاهی لحظه ای خود را افزایش دهید.

ذهن آگاهی رابطه ای تنگاتنگ با مدیتیشن دارد. مدیتیشن می تواند به آرامش افراد در زمان استرس، به حفظ سلامتی و به بهبودی بیماران کمک کند. کسانی که مدیتیشن را به صورت مرتب انجام می دهند، هم کمتر دچار اضطراب و افسردگی می شوند وهم شادمانی و رضایت بیشتری از زندگی دارند.

ذهن آگاهی – همانگونه که از کلمه ذهن آگاهی مشخص است ، به معنای آگاهی ذهن در لحظه می باشد یعنی ذهن شما در همان لحظه از آنچه انجام می دهید آگاه باشد و آگاهانه انجام دهید. به معنایی دیگر، ذهن آگاهی یعنی یک توجه فعال در لحظه.

مدیتیشن آرامش عمیقی ایجاد می کند که در آن احساس توازن و تعادل فکری خواهید کرد. دستاورد این تعادل فکری افزایش بصیرت، ارتقای افکار، و خونسردی در برخورد با مشکلات است. آرامش و خود شناسی بیشتر و پذیرش بهتر دیگران روابط اجتماعی را نیز دگرگون می کند. مدیتیشن با ایجاد شرایط رهایی از استرس می تواند به کاهش علائم بسیاری از بیماریها کمک کند.
مطالعات علمی که از سال۱۹۶۰ تا به حال صورت گرفته اند، نشان می دهند که مدیتیشن متابولیسم و سوخت و ساز بدن، سیستم غدد درون ریز، سیستم عصبی مرکزی، و سیستم اعصاب خودکار را تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد تنفس، ضربان قلب و فشار خون کاهش یافته و امواج مغزی آلفا افزایش می یابد. اینها موجب کاهش اضطراب و درد می شوند. نیاز به مصرف مسکنها نیز کم می شود.

مراقبه و مدیتیشن

 

تفاوت بین تمرکز ذهن و مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن، یک عمل است. فعالیتی است که از طریق آن به مغز آموزش می‌‏دهیم چطور ساکت و متمرکز شده و از افکار، عواطف و هیجانات خود آگاه باشد. در دنیای امروز که پُر از عوامل محرک ذهنی و روانی است، مدیتیشن دقیقا همان چیزی است که باید به‌‏طور منظم آن را تمرین کنیم تا وضعیت خود را بهبود بخشیم.

ذهن آگاهی چیست؟

ذهن‌‏آگاهی، حالتی از بودن در لحظه است. وقتی با ذهنی ‌‏آگاه زندگی می‌‏کنیم، می‌‏کوشیم تا در گذر زمان، نسبت به تک تک لحظات و اتفاقات آن آگاه باشیم. حضور ذهن داشتن، نیازی به جای خلوت، موسیقی و راهنما ندارد. برای بعضی افراد، حتی به تمرین هم نیازی نیست.
پس ذهن‌‏آگاهی، لازمه مدیتیشن است؛ ولی برعکسِ آن، الزاما درست نیست. اهمیتی ندارد در کدام یک از این دو « بهتر » هستید، به هر حال آنها مزایای خودشان را دارند؛ ازجمله : بهبود روابط اجتماعی، کاهش اضطراب و افسردگی و واکنش بهتر در برابر فشارهای روانی.

 

لطفا پس از مطالعه ، نظر خود را در مورد  مقاله خود برتر کیست بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

 

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4.3/5 - (89 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. بازتاب: ناشناس
  2. ذهن آگاهی موضوعیه که الان در کل جهان توجه خاصی بهش میشه. خیلی برام جالب بود که یه سایت فارسی ، دربارش مقاله گذاشته. لطفا بیشتر به این موضوعات روز بپردازید. ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا