آرامشآرامش درونآموزشتندرستیجملات تاکیدیخودسازیمثبت اندیشیموفقیت

امواج مغزی چه هستند؟

پیک آلفا چیست ؟

امواج مغزی تغییرات ریتمیک فعالیت‌های الکتریکی گروهی از نورون‌ها یا سلول‌های عصبی هستند.  هرگاه که فکر، حرکت یا حس می‌کنیم یا چیزی را به خاطر می‌آوریم، نورون‌های ما کار می‌کنند. فعالیت الکتریکی نورونها باعث شکل گیری امواج مغزی می شود که در حالات گوناگون دارای فرکانسهای مختلف با کارآیی متفاوت می باشند.

امواج مغزی بر اساس فرکانس یا بسامد به چند نوع تقسیم‌بندی می‌شوند که برای هرکدام یک نام قراردادی مشخص شده است. هر یک از امواج مغزی مسئول کنترل و اثرگذاری بر بخشی از عملکردهای ذهنی، هیجانی و رفتاری انسان هستند.

مهم ترین امواج مغزی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1 – امواج بتا: در حالت بیداری این امواج فعال هستند. این امواج در فرایند توجه و تمرکز، حافظه، تفکر تاثیر زیادی دارد. فرکانس بتا بیشتر از 13 هرتز در ثانیه است.

2 – امواج آلفا: در شرایط هشیاری، آرامش درونی، آمادگی ذهنی، اندیشیدن عمیق و در حالت بسته بودن چشم ها این امواج فعال هستند. فرکانس آلفا بین 12-8 هرتز است.

3 – امواج تتا : این امواج در خلاقیت و درک شهودی و حسی، تمرکز درونی و حافظه نقش مهمی دارد. امواج تتا بین 8-4 هرتز می باشد.

4 – امواج دلتا:  این امواج در وضعیت خواب و ناهشیاری بیشتر مشاهده می شود، يعني خواب عميق كه در آن رويا مي بينيم. فرکانس این امواج 4-0/5 هرتز است.

 

امواج مغزی

به طورمثال: در طول روز در حالت بتا هستیم، یعنی بیداری کامل؛ وقتی می خواهیم بخوابیم، درست قبل از خواب در حالت (خواب و بیدار) در حالت آلفا قرار داریم (البته در حالت هايي هم كه روي چيزي ، شديدا” تمر كز مي كنيم آلفا به وجود مياد)؛ سپس به خواب می رویم و خواب میبینیم که در وضعیت دلتا قرار گرفته ایم؛ و دوباره بیدار می شویم، ابتدا در وضعیت آلفا و بعد از هشیاری کامل در وضعیت بتا قرار می گیریم.

تمام داده هایی که وارد مغز می شود در حالت امواج بتا پردازش می شوند و آنچه را بخواهد وارد نیمکره سمت راست می کند. هنگامی که وارد حالت آلفا می شویم اطلاعاتی که وارد مغز می شود بدون پردازش نیمکره چپ وارد مغز می شود.

ابوعلی سینا به افراد توصیه می‌کند که ظهرها قیلوله کنند. قیلوله، خوابیدن و چرت زدن ظهر است که امواج آلفا تولید می‌کند. وارد شدن به حالت آلفا به خودی خود شفا بخش است و هماهنگی بین امواج مغزی نیمکره چپ و راست مغز را ایجاد می‌کند.

حالت آلفا دروازه ورود به سمت نیروهای برتر یا ناخودآگاه است و وضعیت مشترک در بین تمام قبایل و ادیان جهت دعا و ارتباط با دنیای ماوراء می باشد. در حالت نماز ودعا و راز ونیاز معمولاً چراغ ها را خاموش می کنند؛ و البته در حالت آلفا تمرکز بیشتر می شود به همین دلیل از آن برای یادگیری نیز استفاده می کنند.

امواج مغزی، ناشی از فعالیت های خودبخودی نرونهای مغزی می باشد.

نیمکره راست کلید اصلی است؛ چرا که نیمکره راست در تماس با شعور کیهانی قرار دارد و بنابراین خلاق و پدیدآورنده است. هرجا که مشکلی وجود داشته باشد، نیمکره راست راه حل خلق میکند. هرجا که تضاد و ناهماهنگی وجود داشته باشد، نیمکره راست هماهنگی و توازن پدید می آورد. در واقع در این تکنیک با فرو بردن مغز شما در حالت آلفا میزان استفاده ازنیمکره راست مغز به حداکثر می رسد.

مغز ما در حالت آلفا در بالاترین حالت تلقین پذیری قرار دارد؛ مثل فردی که هیپنوتیزم شده است. پس می توان گفت که بیست دقیقه قبل از خواب و بیست دقیقه بعد از بیداری مغز ما در حالت هیپنوتیزم قرار دارد، چون درحالت آلفا هستیم. در این حالات افکاری که در سر می پرورانیم در حالات بعد از بیداری ما تأثیرگذار هستند.

اگر انسان آلفا و دلتای آرامی نداشته باشد، یعنی قبل از خواب پر از افکار منفی باشد؛ در طول آلفا و بتای بعدی (یعنی بیست دقیقه بعد از بیداری و سپس در طول روز) باز هم آن افکار منفی او را همراهی می کنند و این بار با شدت بیشتری!

چون در حالت آلفا که بالاترین حالت تلقین پذیری است، حجم زیادی از افکار و احساسات منفی را به ضمیر ناخودآگاهش وارد کرده است. به همین علت است که گاهی انسان 15 ساعت می خوابد و باز هم احساس خستگی می کند، اما گاهی با 3 ساعت خواب، روزی پر انرژی را شروع می کند.

امواج مغزی

پیک آلفا چیست؟

بالاترين سطح آلفا در لحظه ايست كه خوابتان ميبرد و در لحظه اي كه بيدار مي شوید، هنگامی که مغز در حالت آرامش و استراحت باشد و مغز اطلاعات بینایی را پردازش نمی كند امواج آلفا نمایان می گردد.  به آن لحظه پیک آلفا گفته می شود.

شاید تعجب کنید اما بیشتر اتفاقات زندگیتان به افکاری که در حالت آلفا در ذهن می پرورانید رقم می خورد. یادتان باشد که قدرت تلقین پذیری در این حالت زیاد است و ضمیر ناخودآگاه بدون هیچ فیلتری آن را می پذیرد. چه آلفای قبل از خواب و چه زمانی که بر روی چیزی تمرکز می کنید و به اصطلاح در حالت خلسه فرو می روید.

زمانی که ساعت ها عمیقاً به مشکلات مالی، احساسی و یا شکست های زندگی فکر می کنید، بهتر است بدانید که در حالت آلفای ذهنی قرار دارید. حالتی که در بالاترین موقعیت تأثیر بر ضمیر ناخودآگاه و آلفای ذهنی هستید. شاید بدون اینکه بدانید خودتان و یا دیگران را در حالت تلقین قرار می دهید. در نتیجه باعث می شوید که چیزهایی که نمی خواهید در روزهای بعدی دوباره و به شکل های جدید و  با شدت بیشتری برایتان تکرار می شود.

به طور مثال اگر با دیدن فیلمی درام، غمگین می شوید و یا حتی خودتان را بجای قهرمان داستان می گذارید و زار زار گریه می کنید ، مراقب آلفایی که تولید می کنید باشید. آیا دوست دارید آن حادثه برایتان اتفاق بیفتد؟!!!

بهتر است بدانید اگر در وقت خواب به دوستتان که دچار گرفتاری و یا مشکلی شده است فکر کنید، و به صورت ناخودآگاه  او را در بدترین وضعیت تجسم کنید؛  شما با انرژی دادن در وضعیت آلفا، آن مشکل را به تصورتان مبدل کرده اید. پس به شدت مراقب آلفای ذهنی خود و تصوراتتان برای خود و دیگران باشید.

خبر خوش اینکه اگر به صورت ناآگاهانه خیلی چیزهای ناخواستنی را وارد زندگیتان کرده اید، حالا می توانید به صورت آگاهانه و با برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه، اتفاقت زیبایی را در زندگیتان رقم بزنید.

یک تمرین ساده

هر روز به مدت یک ساعت روزه پرهیز از افکار منفی را بگیرید. سعی کنید در لحظه زندگی کنید؛ اگر فکری منفی به سراغتان آمد سریع به خودتان دستور دهید : “بعدی” و فکری جدید را جایگزین کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که فکری مثبت به سراغتان بیاید.

بیشتر بخوانید:  برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه

چگونه وارد امواج مغزی در حالت آلفا شویم؟

هنگامی که چشم بسته شود ما وارد حالت آلفا می شویم. در این حالت هر چه قدر بدن شل تر و رها تر باشد؛ عمیق تر می گردد.

صبح كه از خواب بیدار می شوید، دوباره چشمانتان را ببندید. آگاه باشید و سعی کنید که خوابتان نبرد. سپس آهسته شروع به شمارش معكوس كنید

1-  به مدت ده روز از 100 تا 1 به صورت معكوس بشمارید.

2- ده روز دوم از 50 تا 1 به صورت معكوس بشمارید.

3- ده روز سوم از 25 تا 1 به صورت معكوس بشمارید.

بعد ازگذراندن این 30 روزآنقدر تمرکزتان بالا رفته که بلافاصله با شمارش از 5 تا 1 به سطح آلفا وارد می شوید.

هنگام شمارش اعداد معکوس، خودتان را در جائی كه سرشار از آرامش است تصور كنید (كنار دریا، جنگل یا هرجای لذتبخش دیگر).

می توانید هر جمله مثبتی را که می خواهید، در ذهنتان چندین بار تکرار کنید؛ مثلاً: « من در مدار ثروت و توانگری قرار دارم».

بعد از اتمام شمارش معكوس و تلقین مثبت، شروع به شمارش از شماره 1 تا 5 كنید.

در ذهن به خود تذکر دهیدكه وقتی شما به شماره 5 رسیدید و چشمانتان را باز كردید، احساس هشیاری خواهید كرد.

بهتر است تکنیک رفتن به سطح آلفا را صبح و ظهر وشب انجام دهید و با تلاش مستمر دائماً در فاز مثبت و در سطح آلفا قرار بگیرید.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

4.4/5 - (446 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫38 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز
   به کمک امواج مغزی میشه بعضی از بیماری های مغزی رو درمان کرد

 1. با عرض سلام و ادب!!
  از پست خوب تان تشکر به اجازه در فیسبک با دوستان برای اگاهی به اشتراک میگذارم .

 2. سلام من خیلی وقاه خواب نمیبینم و موقع های که خوابی میبینم در اینده نه چندان دور اتفاق می افتد گاهی اوقات هم باعث نگرانی من میشه اینا طبیعیه ؟
  همچنین گاهی اقات حرکت بعدی فرد رو حدس میزنم این چی؟و یک چیز جالب تر از همه اینه که من 3 ساله که هر سال به مدت تقریبا 4 تا 7 روز خیلی روی اعصاب دیگرانم و این منو نگران میکنه اینا علاعم خاصی هستن ؟

  1. درود بر شما
   اکثر خواب هایی که می بینیم ناشی ازدیتاهایی هست که در طول روز وارد ذهنمون کردیم
   و یا خاطرات و اتفاقات گذشته
   گاهی هم ناشی از هشدارهای درونی هست
   سعی کنید ذهنتون رو آروم کنید.
   میتونید یوگانیدرا و یا هواپونوپونو انجام بدید.

 3. سلام وقت بخیر
  من مدتی دچار نگرانی شدید ترس ازبیماری ترس از تنهایی بودم به جهت استرس شدید درمحل کار واقعا تحت فشار عصبی قرارداشتم
  وبه جهت شکست عاطفی همه موارد دست به دست هم دادند
  روانپزشک مراجعه کردم و دارو کلودیازپوکسابد و سراتلین50 مصرف میکنم و فشارخونم بالامیره
  البته روانشناس هم چند جلسه ای رفتم ولی خیلی دوست دارم قرص نخوردم
  یه حالتیگاهی توی مغزم بهم دست میده مثل تشویش ، که باعث میشه بارسم و نتونم قرص ها رو کم کنم ،البته تست Qeeg هم دادم گفتن موج آلفام پایین و کمی افسرده هستم میخاستم بدونم کمکی ازشما در رفع این حالت نگرانی برمیاد

  1. درود بر شما
   بهتون پیشنهاد میکنم مقاله «یوگانیدرا چیست» حتما مطالعه کنید
   همچنین بهتون توصیه میکنم از پکیج یوگانیدرا هم استفاده کنید
   هزینه این پکیج نسبت به تمام هزینه هایی که به دارو و درمان و مشاوره دادید
   بسیار ناچیزه و نتیجه ای که از این تمرین میگیرید بسیار شگفت انگیز.
   پکیج آموزش یوگانیدرا
   سوالی هم اگر داشتید میتونید در همون صفحه کامنت کنید و یا به پشتیبانی سایت در تلگرام پیام بدید تا راهنمایی تون کنیم

  2. سلام. من هم چند سال پیش حالت ترس و وسواس داشتم. چندین سال به پزشکان مختلف از مغز و اعصاب گرفته تا روانشناس و روانپزشک مراجعه کردم. همه فقط هر بار داروهای جدید به من میدادند. نه سال تمام دارو خوردم. فقط ده درصد تاثیر داشت. تا اینکه با کتابی بنام قابلمه را فراموش کن آشنا شدم. این کتاب را خریدم و خواندم. کتابهای خام خواری و پخته خواری آوانسیان را هم گرفتم و خواندم. بعد از بیست روز میوه خواری، دیگه دارو نخوردم. تا دو ماه تونستم میوه خواری را ادامه بدم. دیگه خوب خوب شدم. بدنم سم زدایی شد.

 4. عالی عالی عالی .. ممنونم عزیزم .. من یکم ترس دارم وقتی چشمام رو میبندم اطرافم ی چیزایی حس میکنم همیشه و تو خواب منو بردن ب ی جاهایی . میشه بگید چطور ترسم رو دور بریزم و اینکه ب ایمیلم جواب بدین و اینکه من ب کمکتون سخت احتیاج دارم با مشکلاتی رو برو هستم ک نمیدونم چطور کنترلشون کنم.

  1. سلام دوست عزیز
   شما قبل از هر چیز باید ریشه ترس های درونی تون رو پیدا کنید
   میتونید از یک روانشناس کمک بگیرید
   مراقب کتاب هایی که میخونید و فیلم هایی که می بینید باشید
   امکانش زیاده که در لایه های زیرین ذهن شما چیزهایی که اصلا
   خاصیتی ندارند نقش بسته. مثلا فیلم های هالیوودی غیرواقعی و ژانر ترسناک

  2. بسیار عالی من تجربه اینهارو دارم و این ها همه علمی هستند و من کاملا بهشون ایمان دارم

 5. من تقريبا اكثر مطالب سايتتون رو مي خونم هر شب قبل از خواب واقعا عالي و انرژي هاي منفي ذهنم رو كنترل مي كنم

 6. جناب relaxsomeone مطالب بسیار مفیدی نوشتید…لطفا کمی هم از ارتباط امواج مغزی با تله پاتی عاشقانه مطلب بذارید…
  سپاسگزارم…

 7. میتونم با استفاده از binaural beat وارد هر یک امواج مغزی حتی گاما (که الان فقط ۵ درصد افراد میتونن واردش بشن) بشیم 🙂
  مطلب خوبی بود موفق باشید:)))

 8. با سلام مطالب خوبی بود من قبل از مطالعه این مقاله این توانایی را داشتم که به سطح آلفا بروم اما خودم نمی دانستم ممنون از این معلوماتی به همه عرضه میدارید

 9. سلام خدمت شما مطلب بینهایت جالبی بود واقعا که ما از چه چیزایی خبر نداریم من تمام تلاشمو میکنم که از این حالت آلفایی که توضیح دادین استفاده کنم مرسی از شما و مطالب عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا