آرامشآرامش برای همهآرامش درونآموزشتندرستیخودسازیمدیتیشن

یوگانیدرا چیست ؟

تعریف یوگانیدرا

یوگانیدرا چیست ؟ – یوگا به معنی پیوستن و به هم بستن یا مهار کردن حیوان سرکش می باشد و مجازاً به معنی رام کردن نفس حیوانی به کار رفته است. در اصطلاح نیز عبارت از نوعی تربیت روحی و تعلیم نفسانی است که نفس سرکش را مهار می کند و با مراقبت های فکری و استغراق مدام روح انسانی (فردی) را با روح اعلی متحد می گرداند.

یوگانیدرا از دو واژه «سانسکریت» (یوگا) به معنی اتحاد یا تمرکز آگاهی و (نیدرا) به معنی خواب اقتباس شده است. یوگانیدرا بازی نیست، مُد نیست، بلکه هنر است. هنری که به شما تعلیم می دهد چگونه بین سیستم های جسمی و روانی تعادل برقرار کنید و با رها شدن از قیود، خدای متعال را با روح برتر لمس کنید.

یکی از بی نظیرترین روش های رسیدن به آرامش و حذف کردن خاطرات تلخ گذشته و دوری از استرس و اضطراب های روزانه انجام تمرین بسیار عالیِ یوگانیدراست. همین حالا بر روی لینک زیر کلیک کنید و بجای خوردن داروهای آرامشبخش با انجام این تمرین به آرامش برسید.

لینک پکیج آموزش یوگانیدرایوگانیدرا قدرت و توان و هوشیاری را افزایش می دهد و فرد را قادر به شناخت راز و رمز درون و علل ناهماهنگی ساختار روانی اش می کند. یوگانیدرا کتاب دل و اسرار تن است. سرّی است از اسرار که سفره دل را پاکسازی می کند و به معنا می پردازد.

یوگانیدرا چیست ، یوگانیدرا رازگشای عقده هایی است که در گذرعمر بر ساختار روانی می نشیند و موجب رنجش فرد می شود. یوگانیدرا شما را به سرّ ایمان واقف می کند و دریچه ی راه خداشناسی را به روی شما می گشاید. یوگانیدرا، زورقی است ساخته شده از تار و پود صداقت و ایمان به خود، افکنده شده بر رود عظیم حوادث خواسته و ناخواسته که شما را به دریای نیلگون آرامش رهنمون می کند تا در بدن سعادت استقرار یابید و سامادهی ( آگاهی و بیداری) را تجربه کنید.

یوگانیدرا روش نیرومندی است در وانهادگی هوشیارانه. در حالت یوگانیدرا خواب وجود ندارد. بلکه شخص در حالت استراحت کامل قرار میگیرد. اغلب استراحت و وانهادگی را در این می دانند که در یک صندلی راحت فرو روند، فنجانی از قهوه یا چای بنوشند، به موسیقی گوش دهند یا به فراغت به مطالعه مجله یا تماشای  تلویزیون مشغول گردند. این ها برای وانهادگی کافی نیست. این اعمال تنها انحرافاتی حسی هستند که با تعریف وانهادگی مغایرت دارند.

در حقیقت وانهادگی تجربه ای است مافوق این حالات. در یک حالت وانهادگی، شما باید با ظرافت و دقت در حالت آگاهی کامل باقی بمانید. چنین حالتی یوگانیدرا نامیده می شود که نوعی خواب دینامیک است.

یوگانیدرا چیست ؟ – یوگانیدرا یک روش منظم و سیستماتیک است که کل اعمال فیزیکی، روانی و هیجانی را وانهاده می کند. هنگام تمرین یوگانیدرا ممکن است که تمرین کننده به خواب برود، اما آگاهی او در سطوح عمیق ذهن در حال عمل است. به این جهت اغلب یوگانیدرا را خواب روانی یا وانهادگی عمیق با آگاهی درونی می نامند و آن حالتی است که فرد در آستانه بین خواب و بیداری قرار می گیرد.  به عبارت دیگر این حالت مرز برخورد و ناهوشیاری در بُعد زمان است.

بیشتر بخوانید : تکنیک های ریلکسیشن و تن آرامی

حالت وانهادگی در یوگانیدرا به مرحله ای می رسد که ذهن از تجارب حسی فاصله می گیرد و زمانی که آگاهی بتواند از تجارب بیرونی و خواب فاصله گیرد، بسیار نیرومند می شود و می تواند در راه های زیادی مانند توسعه حافظه، افزایش دانش، خلاقیت یا تغییر طبیعت شخص به کار گرفته شود.

در وضعیت یوگانیدرا آگاهی در مرز خواب و بیداری قرار می گیرد. موضوع نه خواب است و نه بیدار. این حالت را در روان شناسی مدرن «خواب مغناطیسی» می نامند که در یوگا به آن خواب یوگی یا یوگانیدرا می گویند. در این حالت ذهن تنها دریافت کننده است. از این رو زبان و سایر موضوعات دیگر می توانند آموخته شوند. زیرا ذهن در یک حالت استثنایی گیرنده است. بنابراین شما می توانید یوگانیدرا را برای تغییر عادات و از بین بردن تنش ها و اضطراب ها به کار گیرید.

تمرین مستمر یوگانیدرا ذهن را توانا می کند تا از سطح ذهن ناخودآگاه خود که منبع تمام استعدادها است، به توانایی های خود پی ببرد و در شناخت و پرورش استعدادهای پنهانی در حد کامل خود توفیق به دست آورد. از طریق یوگانیدرا می توان به درک مستقیم و کشف مجهولات که در حالت خواب اتفاق می افتد، دست یافت. درک مستقیمی که در حالت یوگانیدرا به دست می آید، هر کس را توانا می کند تا به مشاهده درون خود بپردازد و پاسخ تمام مشکلاتی را پیدا کند.

یوگانیدرا

 

همچنین سبب می شود تا شخص حقیقت کلی طبیعت و تظاهرات واقعی بدون عیب و نقص را دریابد و گاه او را قادر می کند که به مفهوم کلی زندگی آرام در محیط دست یابد. این حالت دروازه ورودی چشم سوم (اشراق) است و ممکن است هر کس را به سویی رهبری کند. یکی در شعور و آگاهی الهی مستغرق می شود، یکی به حقیقت وحدت می رسد.

آگاهی خالص یا آگاهی مطلق غیرقابل تجزیه است، در لایه  زیرین ذهن بی قرار که از امور گوناگون و مختلف ترکیب شده و ذهنیات غیرواقعی را تشکیل می دهد، پنهان گشته است. درک حقیقت طبیعت و هستی با آگاهی مطلق انجام می شود نه با ذهن پراکنده . چنان حالت و درکی، با ذهن آرام و نه مغشوق و به عبارتی در حالتی بین خواب و بیداری کسب مب شود. این هویت اغفال نشدنی روح است که در هر کسی وجود دارد.

اغلب مردم تصور می کنند استراحت کردن ساده است و همین قدر که دراز بکشند و چشم هایشان را ببندند، به استراحت پرداخته اند! ولی در حقیقت استراحت به این معنا نیست. اگر شما از تنش های عصبی، مغزی، ماهیچه ای و احساسی به دور نباشید، هرگز استراحت نکرده اید، هر چند که ممکن است به طور سطحی احساس کنید که آرام هستید. با این وجود شما پر از تنش هستید. این افراد حتی وقتی خوابیده اند افکار در مغزشان دور می زند. تمرین عملی یوگانیدرا روش علمی برای برطرف کردن این شرایط است.  یوگانیدرا، راه مفید و مؤثر استراحت جسم و روح و زنده سازی و احیا کردن آن است.

کسانی که این روش را به کار می برند، به زودی درک می کنند که این حالت بهتر از خوابیدن است. یک ساعت تمرین یوگانیدرا معادل چهار ساعت خواب معمولی به انسان آرامش می دهد. به وسیله یوگانیدرا ما نه تنها خود را رها می سازیم بلکه شخصیت جدیدی درون خود پدید می آوریم.

یوگانیدرا تمرکز نیست

یوگانیدرا احتیاج به تمرکز ندارد. در حقیقت شما نباید در تمرین یوگانیدرا تمرکز کنید تنها باید چرخش آگاهی را دنبال کنید. یعنی «ذهن خود را از یک نقطه به نقطه دیگر حرکت دهید» و آگاه باشید از هر تجربه ای. اگر شما سعی کنید در یوگانیدرا تمرکز کنید، مانع از جریان طبیعی و آگاهی که ذهن را عمیق تر در خودش فرو می برد، خواهید شد.

تمرین یوگانیدرا

یوگانیدرا تمرینی است که معمولا بین 5 تا 20 دقیقه طول می کشد. برای آن هایی که نا آرامی های عصبی و دیگر مشکلات روحی و روانی رنج می برند و آن هایی که می خواهند عمیقانه به درون خود سفر کنند بسیار مفید است.

یوگانیدرا در واقع تمرینی است ساده و شما می توانید آن را به وسیله صدای یک استاد که حتی از ضبط صوت شنیده می شود به راحتی یاد بگیرید. قبل از شروع اتاقی آرام را انتخاب کنید. تلویزیون و موبایل را خاموش کنید. لباس راحت به تن کنید و در حالت شاوآسانا دراز بکشید و به صدای استاد از پلیر خود گوش دهید. شاوا یعنی بدن بی جان. در این حالت ، بدن حالت مرده را القا می کند. در این وضعیت، هدف آن است که همانند جسم بی جان شوید. وقتی از دنیا می رویم، بدن ثابت می ماند و هیچ حرکتی ممکن نیست. با بدون حرکت ماندن برای یک مدت و خاموش نگه داشتن ذهن، در حالیکه کاملا آگاه هستید، یاد می گیرید که ریلکس کنید. این استراحت آگاهانه، ذهن و روح را تقویت و سرحال می کند.

یوگانیدرا

1- در یک وضعیت راحت به پشت روی زمین بخوابید.

2-  دست ها را در کنار بدن قرار دهید.

3- کف دست ها به سمت بالا باشد.

4 –  پاها را کمی از هم جدا نگه دارید و چشم ها را ببندید.

5- سر و ستون فقرات باید در یک خط مستقیم باشند.

6 – مطمئن شوید که سر به سمت راست یا چپ نیست.

7- بدن را کاملاً شل و رها کنید و هر حرکتی را در بدن متوقف نمایید

8- از تنفس طبیعی آگاه باشید و اجازه دهید که تنفس آرام شود.

9- تنفس ها را از شماره ی 20 تا صفر شمارش کنید.

اگر ذهن برای چند دقیقه توانست روی تنفس باقی بماند، بدن وانهاده خواهد شد.

کوشش نکنید که بدن را در حین تمرین حرکت دهید، حتی یک حرکت جزئی، که در این صورت انقباض عضلات را سبب خواهد شد.

موقعی که در حالت شاوآسانا هستید از دست راست آگاه شوید و آن را وانهاده کنید.

به آرامی از مچ دست راست، آرنج، بازو، شانه، سمت راست کمر، کفل راست، تهی گاه، ران، زانو، کاسه ی زانو، ساق پا، مچ پا، پاشنه

ی پای سمت راست آگاه شوید و ضمن آگاهی از اعضاء، آن ها را یکی بعد از دیگری وانهاده کنید.

تمرین را با سمت چپ بدن و از تمام قسمت های سر و نیم تنه تکرار کنید.

مطمئن شوید که هر قسمت از بدن وانهاده است.

احساس کنید که هر قسمت از بدن به زمین فرو رفته است.

تمام قسمت های بدن را شل و رها کنید تا تمام تنش ها از بدن بیرون برود.

از این آرامش لذت ببرید.

 

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

 

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫14 نظرها

  1. برام خیلی مطلب جدید و روش خاصی بود. امیدوارم از عهدش بر بیام ویه استراحت به روح وجسمم بدم. مرسی از مطالب زیباتون

  2. مطالبتون بسیار عالی و مثمر ثمر بود و بصورت جامع ارائه شده بود ک حتی برای کسیکه هیچ اطلاعاتی نداره درک مطلب راحت بود🙏❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن