آرامشآرامش درونتندرستی

ده راهکار مؤثر برای مقابله با فراموشی

قبل از هر چیز باید بدانیم که فراموشی با آلزایمر متفاوت است. اما در مورد  آلزایمر باید بگوییم که به معنای زوال مغز می باشد که با توجه به کهولت سن ممکن است عارض گردد. حتما برای تان پیش آمده که چیزی را در جایی بگذارید و سپس برای پیدا کردنش تمام  محل مورد نظر را جستجو کنید. گاهی آنقدر ذهن درگیر فعالیت های چند جانبه و مشغولیت های ذهنی و استرس می شود که کارکرد آن دچار ضعف می گردد.

یکی از دلایل مهم فراموشی ، حضور نداشتن در لحظه حال است. شما در حال پختن غذا هستید، اما ذهنتان در حال آنالیز مسئله مهمی است که مغزتان را درگیر کرده است و یا در حال صحبت با تلفن هستید و همزمان با کامپیوتر مشغول انجام کارهای روزانه می باشید. نداشتن تمرکز کافی بر روی یک فعالیت و در لحظه حال حاضر نبودن یکی از دلایل فراموشی می باشد. البته نباید از عامل مهم استرس غافل بود ؛ استرس باعث بهم ریختگی ذهن می شود.

پس اگر به هر دلیلی دچار فراموشی شده اید، به شما توصیه میکنم که در ادامه با ما همراه باشید و راه های پیشنهادی برای مقابله با فراموشی را مطالعه کنید.

1- با دست های خود حرف بزنید

ممکن است عجیب به نظر برسد اما حرکت دست ها و اشاره کردن به هنگام یادگیری به مغز کمک می کند تا بهتر آن را به خاطر بسپارید. محققان می گویند حرکات دست به بازخوانی اطلاعات از مغز کمک زیادی می کند. طبق مطالعات، به هنگام ذخیره کردن اطلاعات، حداقل دو شکل متفاوت از اطلاعات وارد مغز شما می شود. مثال ساده این موضوع وقتی است که از کودکان می خواهیم یک مسئله ریاضی را با صدای بلند حل کنند و آن را روی هوا بکشند. بنابراین این بار که خواستید اسم کسی را به خاطر بسپارید، آن را کف دست خود بنویسید. این کار باعث می شود مغز آن را راحت تر به خاطر آورد. طرح خرید های ضروری در ذهن یا در هوا، به ذهن آوردن نقشه مغازه ای که قرار است خرید کنید هم می تواند از فراموشی هنگام خرید جلوگیری کند.

2- خونسرد باشید

هر قدر استرس بیشتری داشته باشید، ممکن است بیشتر به فراموشی دچار شوید. فراموش نکنید که بهترین راه تقویت حافظه، کم کردن استرس است. برای کاهش استرس می توانید از ورزش یوگا کمک بگیرید. بدین ترتیب که هر روز صبح نیم ساعت یوگا کار کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که دچار استرس مزمن هستند، هیپوتالاموس مغزشان تحت تأثیر استرس قرار گرفته و از نظر سایز کوچکتر می شود. همین افراد به علت داشتن احساسات منفی بیشتر از افراد خونسرد دچار مشکلات مغزی مربوط به حافظه می شوند.

3- خوب بخوابید

نقش خواب در عملکرد روزانه سال ها است که مشخص شده اما خواب خوب شبانه در بهبود حافظه نقش بسزایی دارد. حداقل شش ساعت خواب خوب شبانه می تواند بسیار کارساز باشد. خواب راحت، خوابی است که فرد بدون مطالعه و بدون موسیقی بتواند بخوابد.

4-  میوه و سبزی بیشتری بخورید

اسفناج، هویج و نخود برای حافظه بسیار مفید هستند. طبق تحقیقات، کسانی که میوه و سبزی بیشتری می خورند، با افزایش سن کمتر به اختلال حافظه مبتلا می شوند. همچنین محققان دریافتند کوئرستین و آنتوسیانین می تواند روند اختلال حافظه را معکوس کند. سبزیجات برگ دار مثل گم کلم، کلم پیچ و کلم بروکلی حاوی این دو ماده هستند. انواع توت، سیب سرخ، بادمجان و انگور نیز حاوی آنتی اکسیدان های تقویت کننده حافظه هستند.

5- عضو کتابخانه شوید

نه فقط خواندن کتاب بلکه مباحثه کردن درباره آن نیز می تواند به بهبود حافظه کمک کند. چنین کاری باعث رشد مغز در نواحی که طی سال های بعد پیشرفت می کند می شود. بنابراین برای رشد مغزی خود دست به کار شوید و علاوه بر مطالعه کتاب، در فعالیت های مربوط به کتابخوانی نیز مشارکت کنید.

6- ورزش کنید

محققان می گویند اندکی ورزش نقش مهمی در افزایش قدرت مغز در یادآوری دارد. آساناهای (نرمشها) یوگا یکی از بهترین ورزش ها برای افزایش تمرکز و در مقابل کاهش بی دقتی است. اگر فرصت ندارید از پله ها بالا بروید، طناب بازی کنید. برای خرید بدوید و یا با فرزندتان بازی پرتحرکی انجام دهید. همه این کارها در درازمدت تأثیر خواهد داشت.

7-  زرماری ببويید

در تقویت حافظه، رزماری نقش مهمی دارد. محققان در تحقیقات خود دریافتند که استنشاق رزماری می تواند در افزایش حافظه بلند مدت نقش مفیدی داشته باشد. البته سایر عطرها نیز می توانند موثر باشند، اما رزماری موثرتر از بقیه است. استفاده از رزماری به عنوان خوشبو کننده و عطر می تواند مفید باشد.

8- دقتتان را بیشتر کنید

واضح است اغلب فراموشکاران مشکل حافظه ندارند بلکه کم دقت هستند. آنها به دلیل ضبط نکردن صحیح وقایع در ذهن به هنگام دریافت اطلاعات، نمی توانند آن را در جای مناسبی در ذهن ذخیره کنند. بنابراین از یادآوری آن نیز عاجز می مانند. راه حل این است از انجام چند کارهمزمان خودداری کنید. حواستان را به کاری که می کنید، معطوف کنید.

9- شعر یاد بگیرید

آیا تا به حال ترانه ای که ده سال قبل شنیده اید را ناگهان باخود زمزمه کنید؟ یادگیری شعر می تواند تفریحی باشد اما به بهبود حافظه کمک زیادی می کند. با این کار در واقع هم حافظه شنیداری و هم حافظه گفتاری خود را تقویت می کنید.

10-  خودکاری بردارید و خط خطی کنید

آخرین باری که یک خودکار برداشتید و شروع به خط خطی کردن یک کاغذ یا کشیدن طرح کردید، کی بود؟محققان می گویند رها کردن خودکار در دست و کشیدن هر آنچه دوست دارید، یکی از راه های تقویت حافظه است. این کار باعث افزایش تمرکز، تقویت قوه یادگیری و سرانجام افزایش حافظه می شود.

4.6/5 - (50 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا