آرامشآرامش درونآموزشتندرستیمدیتیشن

تراتاکا چیست

چگونه با تراتاکا به تمرکز ذهن برسیم

تراتاکا چیست _ یکی از مهمترین و سودمند ترین روش های تمرکز ذهن تراتاکا است. واژه تراتاکا به معنای ثابت خیره شدن است؛ یا به عبارتی خیره شدن به یک نقطه یا موضوع، بدون آنکه پلک ها به هم بخورند و یا مژه زده شود. این عمل کانونی کردن چشم ها است و انعکاس آن بر ذهن مانع می شود که مسائل دیگر به ذهن راه پیدا کنند.

تراتاکا حالتی از مراقبه است که خلاقیت و ظرفیت ذهن را افزایش می دهد. در تمرینات هاتا یوگا، تراتاکا یکی از تمرینات شش گانه نظافتی است که تا حدودی بین “هاتا یوگا” و “راجا یوگا” مانند یک پل است. هنگام خیره شدن و نزول اشک از چشم ها به هاتا یوگا نزدیک می شود و در هنگام مشاهده درونی، به راجا یوگا مربوط می گردد.

بر حسب تحقیقات علمی، تراتاکا در رفع بیماری های چشم، درد چشم، سردرد، نزدیک بینی، پیرچشمی و حتی آب مروارید موثر است و با تمیز کردن چشم ها قدرت دیدن حقایق را آشکارا افزایش می دهد. علاوه بر اینها، تمرین تراتاکا با یک سلسله اعمال کامل فیزیکی و روانی همراه است که در درمان افسردگی، حساسیت، بی خوابی، اضطراب، کند ذهنی و ضعف حافظه موثر بوده و بیشترین تأثیر را روی آجنا چاکرا (چشم سوم ) و بافت مغز دارد.

برای یادگیری فوت و فن های تمرین تراتاکا یا (مراقبه با شمع) همین حالا روی لینک زیر کلیک کنید و این تمرین ارزشمند را تهیه کنید و قدرت تمرکزتان را افزایش داده و به آرامش درونی برسید.

پیشنهاد خرید پاکسازی چاکراها

راز شمع در اجابت خواسته

تراتاکا چیست _ تراتاکا در پنج وضعیت مختلف تمرین می شود: خیره شدن به بیرون، ترکیبی از تمرکز بیرون و درون، خیره شدن به درون، خیره شدن به تهی، خیره شدن دامنه دار

در هاتا یوگا برای بهبود تمرکز ذهن از روش تراتاکا استفاده میگردد. تراتاکا در ضمن سادگی، تمرین قدرتمندی بوده و یکی از شش طریقۀ پاکسازی یا شات کارما است که در هاتا یوگا آموزش داده میشود. تکنیک آن شامل زل زدن یا ثابت نگهداشتن چشمها بر یک نقطه میباشد. این نقطه میتواند یک شیء یا شعلۀ یک شمع باشد.
تمرین تراتاکا بر اساس یک واقعیت علمی قرار دارد؛ بدین معنی که حرکت چشمها میتواند بیان کنندۀ نحوۀ تفکرات ما باشد. به هنگام تمرکز چون فکر متوجه یک موضوع خاص میشود، افکار مزاحم کاملاً حذف شده و یا کمتر میگردد. همزمان چشمها هم ثابت تر میشوند؛ بنابراین بین حرکت چشمها و وضعیت روحی ما یک ارتباط وجود دارد و دستگاه الکتروانسفالوگرافی به راحتی میتواند این موضوع را نشان دهد.

تراتاکا چیست
از همین حقیقت در تمرین تراتاکا بهره میبرند. با خیره ماندن به یک نقطۀ خاص میتوان ذهن را متمرکز کرد. با این عمل دامنۀ افکار محدودتر شده و ذهن آشفته تحت کنترل قرار میگیرد.
تراتاکا انواع گوناگونی دارد. برای تمرین زل زدن بنا ر میل خود میتوان از اشیاء مختلفی استفاده کرد، مانند شعلۀ شمع – نقطۀ سیاه روی دیوار – گوی شیشه ای – خورشید سحرگاهان – ماه کامل و … . البته شعلۀ شمع طرفداران بیشتری دارد.

تراتاکا چیست _ تراتاکا یا ثابت خیره شدن یک تمرین ساده مدیتیشن با شمع است که هم به بهبود عملکرد درونی و بیرونی چشم ها کمک می کند و هم به پیشرفت توانایی های تمرکز و تجسم. در آیین های کهن از شمع برای درمان استفاده می شد زیرا آتش ، عنصری مقدس به شمار می رود و گرمای آن باعث حفظ زندگی در کره زمین است.

بیشتر بخوانید : رازهای نهفته در شمع

فواید تراتاکا (خیره شدن به یک نقطه)

1-  انجام تراتاکا برای چشم مفید است و با تقویت ماهیچه های اطراف چشم میتوان مشکلات جزئی همچون نزدیک بینی را برطرف کرد.
2-  بیخوابی را از بین میبرد. چند دقیقه تمرین قبل از خواب کیفیت خواب را بهبود میبخشد.
3- حواس پرتی را رفع میکند و ضمن افزایش قدرت تمرکز، ذهن را ساکت و آرام میکند.
ثبات اعصاب و روان را افزایش میدهد.

4- تداوم روزانه مراقبه با شمع باعث افزایش قدرت ذهن و تمرکز می شود. عضلات چشم تقویت می شوند و پیر چشمی از بین می رود و بینایی تقویت می شود. تمرین تراتاکا گنجینه درونی را باز می کند ( عده ای برای اهداف سحرآمیزی از آن استفاده می کنند).

5- مراقبه بر روی شعله شمع قدرتمند ترین تمرینات است که مانند مغناطیس روی ذهن و چشم عمل می کند. تراتاکا آن قدر ساده است که در هر سن و شرایطی قابل اجراست. این تمرین مافوق تجارب عادی است و می‌تواند به آسانی خیلی از نیروهای پنهانی را آشکار سازد و به این علت است که مانند یک مفهوم عالی روحی ، برای به حداقل رساندن آشفتگی های ذهنی متداول شده است.

بیشتر بخوانید : مدیتیشن چیست و روشهای انجام مدیتیشن در خانه

تاثیرات فیزیکی تراتاکا

بیماری های چشم، درد چشم، سرد رد، نزدیک بینی، پیر چشمی و حتی آب مروارید و زمانی که این بیماری ها رفع شدند می‌توان حقایق برتر را هم دید.

درمان‌های دیگر همچون افسردگی و حساسیت، بی خوابی، اضطراب، کند ذهنی و ضعف حافظه را برطرف می کند. هدف اصلی تراتاکا بیدار کردن چشم سوم است.

نتیجه مراقه با شمع مسدود کردن راه درک عالم بیرون در بیداری است، که سبب توقف مرکز اعصاب خودکار می‌شود تا عمل پاکسازی شروع شود. برای انجام تراتاکا غیر از شعله شمع می‌توان روی آسمان، گل، نماد اَم ،ستاره ،طلوع خورشید و یا تصاویر مقدس هم تمرکز انجام داد.

بهترین زمان انجام این مراقبه قبل از طلوع خورشید و عصرها در هنگام غروب خورشید است. می‌توان مراقبه با شمع را قبل از خواب شبانه یا قبل از تمرینات مراقبه انجام داد.

تراتاکا چیست

4/5 - (13 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

      1. سلام من عذرمیخوام اگر بخوام از یک استاد برای بیدار کردن چاکرای اجنا کمک بگیرم کجا میتونم پیدا کنم؟در ایران هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا