آرامشآرامش برای همهآرامش درونتندرستیمدیتیشن

کاهش استرس و اضطراب از طریق تنفس

کاهش استرس و اضطراب – مطمئناً همه‌ی شما در طول زندگی استرس و اضطراب را تجربه کرده‌اید، این نوع اختلال از رفلکس های غیر تخصصی بدن به مشکلات و همچنین حس نیاز شما برای پیشرفت و تغییر در زندگیتان ناشی می‌شود. نیازها و خواسته‌های زیادی در زندگی موجود است که می‌تواند منجر به استرس شود اما مشکلات مالی، دغدغه‌های کاری و نیازهای عاطفی در صدر همه‌ی این نیازها قرار می‌گیرند.

البته نباید فراموش کرد که اتفاقات زندگی هم می‌توانند باعث استرس شوند. استرس باعث بیخوابی، تپش قلب، فشار خون بالا و خیلی از مشکلات روحی و روانی می شود. راه های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد و یکی از این راه ها استفاده از تکنیک های تمرکز بر روی تنفس است.

تکنيکی که در این مقاله برای کاهش استرس و اضطراب گفته می شود توسط راهبين مسيحی ارتودکس روسی در قرن يازدهم ابداع شده است.

بیشتر بخوانید: کاهش استرس و آرامش ذهن با تکنیک 478

اين راهبين تکنيک حرکت تنفس را به جنگجويان روسی آموزش ‌می دادند تا از آنها در برابر آسيب محافظت کرده و به آنها قدرت بدهند که در برابر مهاجمين پيروز شوند. از اين تکنیک تنفسی میتوانید در جهت کاهش استرس و اضطراب استفاه کنید. به جهت اینکه در این تکنیک نفس از ذهنتان فراتر ميرود.

از اين تمرين تنفسی ميتوان برای ماساژ اندام های داخلی بدن نیز استفاده کرد.

 

 

نحوه اجرای تکنیک کاهش استرس و اضطراب

در حالت نشسته قرار بگیرید. بر روی تنفس خود متمرکز شوید. وقتی نفس را به داخل میکشيد ، تجسم کنيد که نفستان را به بالای سر خود حرکت ميدهيد .
وقتی نفس را به بيرون ميدهيد ، تجسم کنيد که آن را به پايين ستون‌ فقرات ، يعنی کف لگن خود هدايت ميکنيد. بنابراین هر بار که نفس را به داخل ميکشيد ، آن را به بالای سر ببريد و هر بار که نفس را بيرون مي دهيد، آن را به پايين ستون‌ فقرات خود حرکت دهید. این چرخه را ده مرتبه تکرار کنيد و نتیجه آن را تجربه کنید.

این تمرین را می توان دوبار در روز انجام داد و نتیجه آن را در کاهش استرس و اضطراب درون مشاهده کرد.

اگر به این قبیل تمرینات علاقه دارید حتما کتاب چله شکرگزاری رو مطالعه کنید

کتاب چله شکرگزاری

4.5/5 - (20 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا