آموزشثروتجذب ثروتخودسازیعمومیموفقیت

نقشه برداری ذهنی چیست

نقشه برداری ذهنی عاملی مهم در هدفگذاری صحیح

نقشه برداری ذهنی _ گاهی اوقات بزرگترین اهداف زندگی مان بسیار سخت به نظر می آیند. ما به ندرت آنها را به عنوان مجموعه ای از وظایف کوچک دست یافتنی می بینیم. لیکن در حقیقت، تقسیم کردن وظایف بزرگ به وظایف کوچک و یکی یکی انجام دادن آن ها، دقیقا راه رسیدن به اهداف بزرگ است. بنابراین پس از این که در مورد خواسته ی واقعی خود تصمیم گرفتید و اهدافی قابل اندازه گیری با موعد های مشخص تعیین کردید؛ گام بعدی این است که تمامی اقدامات مجزای لازم برای رسیدن به هدف خود را به عمل آورید.

نقشه برداری ذهنی در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ

برای تعیین اقدام های لازم برای رسیدن به هر هدفی چندین راه وجود دارد: یکی مشورت کردن با افرادی است که کاری را که شما می‌خواهید انجام دهید قبلا انجام داده باشند و بپرسید چه اقدام هایی انجام داده اند. آنها می‌توانند از روی تجربه شان تمامی اقدامات لازم را به شما بدهند و نیز به شما توصیه کنند از چه مشکلاتی پرهیز کنید.

نقشه برداری ذهنی

راه دیگر این است که کتاب راهنمایی بخرید که نکته های اصلی روند را بیان کند. ولی یک راه دیگر این است که از آخر شروع کنید و به عقب برگردید. شما فقط چشمان خود را ببندید و تجسم کنید الان آینده است و قبلا به هدف خود رسیده‌اید. آنگاه فقط به عقب نگاه کنید و ببینید برای رسیدن به جایی که الان هستید چه کار باید می کردید. آخرین کاری که انجام دادید چه بود؟ و سپس کار پیش از آن و کار پیش از آن، تا اینکه به اولین اقدامی برسید که باید با آن شروع می کردید.

یادتان باشد که اگر نحوه ی انجام دادن کاری را بلد نباشید، اشکال ندارد. اشکالی ندارد که از آن دسته از افرادی که بلد هستند راهنمایی و مشاوره بخواهید. گاهی می توانید آن را مجانی بگیرید و گاهی اوقات مجبورید برایش پول بدهید.

عادت کنید بپرسید: «ممکن است به من بگویید چطور … را انجام دهم؟» و «شما چطور … را انجام دادید؟» به تجسس و پرسیدن ادامه دهید تا وقتی که بتوانید یک طرح عملیاتی معقول تهیه کنید که شما را از جایی که هستید برساند به جایی که میخواهید باشید.

چه کار باید بکنید؟ چقدر پول باید پس انداز یا تهیه کنید؟ چه مهارتهایی را باید یاد بگیرید؟ چه منابعی راه باید تجهیز کنید؟ چه کسانی باید در عالم رؤیای شما عضو شوند؟ از چه کسانی باید تقاضای یاری کنید؟ چه عادات و مقرراتی را باید در زندگی خود وارد کنید؟ شیوه ای ارزشمند برای تهیه طرحی عملیاتی برای رسیدن به اهداف نقشه برداری ذهنی نامیده می شود.

معجون-هدف-گذاری

از نقشه برداری ذهنی سود جویید

نقشه برداری ذهنی روندی ساده لیکن قوی برای تهیه ی فهرست مشروحی از کارهایی است که باید برای رسیدن به هدف خویش انجام دهید. این به شما اجازه می دهد برای هر هدفی تعیین کنید چه اطلاعاتی را باید جمع آوری کنید، با چه کسانی باید صحبت کنید، چه اقدامات کوچکی به عمل بیاورید، چقدر پول باید کسب یا تهیه کنید، چه کارهایی را باید سر موعد تمام کنید، و چیزهایی از این قبیل. برای نقشه برداری ذهنی از اهداف خود، این مراحل را طی کنید:

ابتدا ، نام هدف معین خود را یادداشت کنید. سپس هدف را به تکه های کوچک تکالیفی تقسیم کنید که باید برای رسیدن به هدف بزرگتر انجام دهید ، در انتها کارهایی جانبی را که برای هر قسمت کوچک نیاز دارید یادداشت کنید.

نقشه برداری ذهنی

حالا یک فهرست کارهای روزانه تهیه کنید

وقتی که نقشه ذهنی برای هدف خود تهیه کردید؛ تمامی اقلام انجام دادنی را به اقلام عملیاتی تبدیل کنید بدین ترتیب که هر یک را در فهرست کارهای روزانه خود وارد کنید و برای هر یک تاریخ تکمیل تعیین کنید. آنگاه آنها را به ترتیب مقتضی در تقویم خود وارد کنید و هر کاری که لازمه ی عمل بر طبق برنامه است، انجام دهید.

اول کارهای مقدماتی را انجام دهید

هدف این است که طبق برنامه عمل کنید و اول، مهمترین کارها را تکمیل کنید. برایان تریسی در کتاب بی نظیر خود، آن قورباغه را بخور! بیست و یک شیوه عالی برای توقف طفره رفتن و انجام دادن کار بیشتر در زمان کمتر، نه تنها نشان می دهد چگونه بر طفره رفتن غلبه کنید بلکه می گوید چگونه تمامی اقلام عملیاتی خود را اولویت بندی و تکمیل کنید. برایان در سیستم بی نظیر خود به تعیین کنندگان هدف توصیه می‌کند یک تا پنج کاری را که باید در هر روز معین انجام دهید، مشخص کنید و آنگاه کاری را که حتما باید اول انجام دهید، انتخاب کنید.

نقشه برداری ذهنی

این به بزرگترین و زشت ترین قورباغه شما تبدیل می شود. او آنگاه به شما توصیه می کند که آن تکلیف را اول انجام دهید – در اصل، اول آن قورباغه را قورت بدهید – و با این کار بقیه روز خود را بسیار آسان تر کنید. این راهبردی عالی است. ولی متاسفانه بیشتر ما بزرگ‌ترین و زشت ترین قورباغه را می گذاریم برای آخر، به امید اینکه ناپدید یا به طریقی ساده تر شود. هرگز نمی شود. ولی، وقتی که دشوارترین تکلیف خود را در اوایل روز انجام دهید، جو برای بقیه روزتان تنظیم میشود. باعث ایجاد نیروی فزاینده و اعتماد به نفس می شود که هر دوی این ها شما را زودتر و سریع تر به هدفتان می رساند.

روز خود را از شب قبل برنامه ریزی کنید

یکی از نیرومندترین ابزاری که افراد بسیار موفق برای تکه تکه کردن کارها، کنترل داشتن بر زندگی و افزایش بازدهی شان به کار می برند این است که روز بعد خود را از شب قبل برنامه ریزی می کنند. به دو دلیل عمده این راهبرد، راهبردی نیرومند برای موفق شدن است:
۱ . اگر شما روز خود را از شب قبل برنامه ریزی کنید – فهرستی از کارهای روزانه تهیه کنید و چند دقیقه روزتان را آن طور که دوست دارید بگذرد مجسم کنید – ضمیر ناخودآگاه تان تمام طول شب روی این تکالیف کار خواهد کرد. به فکر شیوه های خلاق برای حل هر نوع مسأله، غلبه بر هر مانعی و دست یابی به نتایج دلخواه تان خواهد بود.

بیشتر بخوانید : چگونه با ضمیرناخودآگاه به اهداف خود برسید؟

۲ . با تهیه ی فهرست کارهای روزانه از شب قبل، می توانید روز خود را با دویدن شروع کنید. شما به طور دقیق می دانید می خواهید چه کار کنید و به چه ترتیبی و هر نوع اطلاعاتی که لازم دارید را جمع و جور کرده اید. اگر باید پنج تماس تلفنی بگیرید؛ آنها را به ترتیبی که برنامه‌ریزی کرده اید انجام دهید، آنها را یادداشت کرده اید؛ در حالی که شماره تلفن شخص کنار اسم و تمامی اطلاعات پشتیبانی دم دست هستند. نزدیکی های صبح خیلی جلوتر از اغلب افرادی خواهید بود که نیم ساعت اول روز را صرف تمیز کردن میزشان، تهیه ی فهرست ها و پیدا کردن اوراق و… می کنند.

با انجام دادن مراحل گفته شده ، شما می توانید به اهداف بزرگ خود دست پیدا کنید.

 

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

 

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4.4/5 - (38 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا