خودسازیعمومیموفقیت

چگونه به اهداف خود برسیم

روش های عملی برای رسیدن به اهداف

چگونه به هدف خود برسیم ؟ آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که پس از تعیین هدف و برنامه ریزی و یک شروع عالی و رویایی، در میانه راه دلسرد و شده و از ادامه مسیر ناامید می شود؟ چه چیزهایی باعث رها کردن هدف می شود؟ زندگی شما فقط زمانی بهتر می‌شود که خواستۀ خودتان از زندگی را مشخص کنید و برای دستیابی به این خواسته برنامه‌ریزی کنید و سپس تک تک روزها را روی این برنامه کار کنید. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه می توانید به اهداف خود برسید.

هرکسی رویاهایی دارد. این رویاها چه بزرگ باشند و چه کوچک، اهمیت زیادی در زندگی‌مان دارند. دست‌یافتن به این هدف‌ها، رفاه و شادی ما را در پی دارد و راهی برای افزایش اعتماد بنفسمان است. فرآیند تلاش ما برای رسیدن به اهدافمان، می‌تواند ما را به فرد بهتری تبدیل کند. پس حتی اگر رویای شما به دست آوردن یک میلیون دلار، و یا بازیگر یا ورزشکاری در سطح جهان شدن باشد، صبر نکنید. شروع به تلاش برای رسیدن به هدفتان بکنید.

معجون-هدف-گذاری

چگونه به هدف خود برسیم

مهمترین عامل، در کسب هر موفقیتی ، تدوین و مشخص کردن دقیق اهداف می باشد. هدفگذاری مهمترین عامل حرکت و خلق آینده است. این اهداف هستند که مقصد و مسیر زندگی هر شخص را روشن می کنند. هدف گذاری مانند ترسیم جاده ای برای آینده است. تلاشی ارزشمند است که معطوف به هدف باشد، تلاش بی هدف مثل پرتاب تیر در تاریکی است. یکی از موانع بسیار مهم موفقیت و کامیابی، ناتوانی افراد در تدوین اهداف می باشد. آنهایی که رویایی در ذهن و هدفی بر روی کاغذ نداشته باشند مقصدشان ناکجا آباد خواهد بود.

هدف داشتن در دستیابی به ثروت

اهمیت هدف در پولدار شدن

در ‍ اهمیت هدف در کسب درآمد و پول همین بس که گفته می شود، در دنيا، هيچ چيزی قدرتمندتر و تاثیرگذارتر از اهداف كاملاً مشخص و تعريف شده ، وجود ندارد . اين يكي از مهم ترين و عجیب ترین رازهای زندگی در دنيای واقعی مي باشد. شاید بارها آرزو کرده اید كه می توانستيد يك چراغ جادو را در دست بگيريد، غول چراغ جادو را آزاد كنيد و تمام رؤياهايتان را برآورده كنيد؟ اما حال بدون داشتن چراغ جادو چگونه به هدف خود برسیم؟

این آرزوی بیشتر آدمهاست ولی واقعیت این است که، اين غول چراغ جادو در درون ذهن شما قرار دارد، و منتظر است تا در صورتی كه شما به اهدافتان سروسامان دهید، بيدار شود. بدانید كه ضمير ناخودآگاه شما در خدمت افكار آگاهانه شماست. اين شماييد كه تمام وقايع و شرايط زندگی تان را بر اساس باورها و تصميماتتان، به سوی خودتان جذب می كنيد.

اگر به زندگی ثروتمندان جهان نگاهی بیاندازیم میفهمیم که آنها با هدف گذاری درست توانسته اند به کسب در آمد و زندگی مرفه دست یابند. داشتن هدف باعث می شود قدرت و انرژی بیهوده هدر نرود و در راستای رسیدن به یک هدف خاص متمرکز شده و در نهایت به موفقیت رسید.

 

اهمیت هدف در کسب و کار

وقتی به شرکت های بزرگ نگاهی می اندازیم به این نتیجه میرسیم که شرکتهایی به موفقیت دست یافته اند که بسیاری از تصمیمات خود را براساس اهداف و چشم انداز خود گرفته اند. با مطالعه شرکتهای آمریکایی این به طور کامل توجیه می شود و دیده شده است تنها شرکتهایی به موفقیت رسیده اند که این امر را رعایت کرده اند و چیزی حدود یک سوم سازمانهای آمریکایی را تشکیل میدهند. همین امر می تواند به ما هم کمک کند که در کسب و کارمان چگونه به هدف خود برسیم.

بسیاری از کسب و کارهایی که شکل گرفته اند با این هدف نبوده اند که بخواهند به کسب ثروت برسند. یک نگاهی به اطراف خود بیاندازید عده ای در تلاشند که نیاز بقیه را برطرف کنند و عده ای به دنبال کمک به دیگران هستند. خلاصه باید گفت چیزی که باعث می شود یک کسب و کار به هدف خودش برسد همان هدف و چشم انداز است که به فعالیت های ما معنا میدهد.

همه ما برای هرکاری نیاز به انگیزه داریم و وقتی که هدف داشته باشیم این انگیزه لازم برای انجام دادن آن تامین می شود. درواقع هدف عاملی برای ایجاد انگیزه در افراد می باشد. انگیزه که باعث می شود که ما در دشواری هایی که برایمان ایجاد میشود با قدرت پیش رفته و همه مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم.

هدفگذاری چیست

چگونه با هدف گذاری به آن برسیم

هدف‌گذاری یا تعیین اهداف، فرآیندی است برای مشخص نمودن اهدافی که شما در سر می‌پرورانید.

داشتن هدف لازمه یک زندگی موفق و پر شور و شوق است. به عبارت دیگر داشتن اهداف مدون، به زندگی معنا و جهت می‌دهد.

اصولاً یکی از ویژگی‌های انسان‌های موفق آن است که هدف دارند و برای رسیدن به اهداف خود، برنامه‌ریزی و اقدام می‌کنند.

این در حالی است که بسیاری از مردم در زندگی سرگردان و بی‌هدف هستند و اصلا نمی دانند چگونه به هدف خود برسند!

آنها علیرغم سخت‌کوشی بسیار و تلاش بی‌وقفه خود، چون هدفی ندارند، از زندگی راضی و خشنود نیستند و حس می‌کنند یک جای کار می‌لنگد!

یک دلیل اصلی بروز این احساس ناخوشایند آن است که افراد سرخورده، هیچ هدف روشنی برای خود ترسیم نمی‌کنند و وقت کافی برای فکر کردن درباره آنچه که از زندگی می‌خواهند، اختصاص نمی‌دهند. در نهایت این سوال که چگونه به هدف خود برسیم برای همیشه بدون پاسخ باقی می ماند.

نقش انگیزه در هدفگذاری

تعیین هدف برای رسیدن به موفقیت

چگونه است كه بعضی از افراد به اوج موفقیت می‌رسند و بعضی دیگر در همان پله‌های اول درجا می‌زنند؟ موفقیت در زندگی بدون برنامه‌ریزی حساب‌شده، حاصل نمی‌شود. بهترین راه به دست آوردن موفقیت، تعیین اهداف و سپس برنامه‌ریزی و تلاش برای رسیدن به آنهاست.

هدف‌ها می‌بایست واقعی و قابل دست یابی باشند و باید طوری تعیین شوند كه با ظرفیت‌ها و توانایی‌های فرد تناسب داشته باشند. تعیین آرزوهای خیلی بلند پروازانه ممكن است باعث ناامیدی و شكست شوند. برای نیل به هدف غایی كه ممكن است كسب موفقیت مالی، گرفتن یك پست خوب در محل كار، خریدن یك ماشین یا خانه جدید یا پرداخت قرض و بدهی باشد، باید ابتدا یك طرح و برنامه داشته باشیم.

رعایت این اصل بسیار مهم مشخص می کند که ما چگونه به هدف خود برسیم و تبدیل به یک انسان موفق شویم.

معجون-هدف-گذاری

چگونه با ایجاد انگیزه به هدف خود برسیم

مطمئن باشید اهدافی که برای خود در نظر گرفته اید را واقعا از ته قلبتان دوست دارید و تنها به دلیل اینکه آن اهداف خوب و درست هستند، آنها را انتخاب نکرده اید. برای مثال  ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی ممکن است انتخاب خوبی باشد اما اگر شما علاقه ای به این رشته نداشته باشید تحصیلات شما بی نتیجه خواهد بود.

انگیزه، نیروی محرکه‌ای است که برای رسیدن به هدف به آن نیاز داریم. گاهی حتی تحت بهترین شرایط هم حفظ انگیزه دشوار به نظر می‌رسد. حال در نظر بگیرید لیست کارهایی که باید انجام دهید، سر به فلک ‌بگذارد، رزومه‌ی شما تایید نشود. اتومبیل و ماشین لباسشویی همزمان از کار بیفتند و تمام روز برای انجام پروژه‌هایتان فرصتی نداشته باشید. در چنین شرایطی چطور می‌توان با‌انگیزه ماند؟

ممکن است با یک سری از روش‌های ساده‌ی روانشناسی که همه‌ با آن آشنا هستیم، برای حفظ انگیزه تلاش کنیم مثلا «تصویری از خود ایده‌آل‌مان را به در یخچال بزنیم. چک یک‌ میلیون تومانی در وجه خودمان بنویسیم و آن را به مانیتور کامپیوتر بچسبانیم و یا عبارت تاکیدی (من نیمه‌ گمشده‌ام را جذب خواهم کرد) را روی آینه بنویسیم.»

برای ایجاد انگیزه لازم نیست از ترفندهای شعبده‌بازی چیزی بدانیم. هیچ اقیانوسی بطری حاوی انگیزه به ساحل نمی‌آورد و هیچ دارویی در ما تولید انگیزه نخواهد کرد. فقط کافی ست تصمیم بگیریم و در تصمیم خود ثابت قدم بمانیم و تا رسیدن به هدف دست از تلاش بر نداریم.

تصمیم گیری قاطع ذهن را درگیر مسئله پیش رو که همان هدف است می کند و باعث بوجود آمدن ایده های جدید و پیدا شدن راه کارهای جدید شده و در نتیجه می فهمیم که چگونه و از چه روشی باید به هدف خود برسیم.

اگر در تصمیم گیری تردید دارید حتما مقاله غلبه بر تردید در تصمیم گیری را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: تردید در تصمیم گیری

 

هدف باید مکتوب باشد(حتما هدفتان را بنویسید)

نوشتن اهداف مانند نقشه ای است که مسیر را به شما نشان می دهد. اهدافتان را هرازگاهی مرور کنید. سعی کنید چند مورد از اهدافتان را در جایی قرار دهید که مقابل چشمتان باشد.

برای مثال روبروی در اتاق، روی یخچال، کنار رایانه و حتی در صفحه دسکتاپ رایانه و یا ابتدای دفتر یادداشت روزانه تان. این کار باعث بالابردن تمرکزتان روی اهداف تعیین شده تان می شود.

مطمئن باشید اهدافی که برای خود در نظر گرفته اید را واقعا از ته قلبتان دوست دارید و تنها به دلیل اینکه آن اهداف خوب و درست هستند، آنها را انتخاب نکرده اید

 

نقش سکوت در رسیدن به اهداف

اهداف را مانند یک راز در سینه حفظ کنید(مهم مهم مهم)

وقتی هدفی را در ذهنمان پرورش می دهیم، به شدت مشتاقیم در مورد آن با دیگران صحبت کنیم تا با هم از نظرات آن ها استفاده کنیم و هم از تشویق و تمجید آن ها لذت ببریم. معمولا احساس می کنیم اگر در مورد اهداف بزرگ و راه هایی که برای رسیدن به آن ها در ذهن داریم با دیگران صحبت کنیم، انرژی و انگیزۀ بیشتری پیدا می کنیم و در نتیجه سریع تر به آن دست پیدا می کنیم اما باید واقعیتی را بدانید؛ شما نباید هدفتان را به کسی بگویید، درست است که تشویق های شنونده خوشایند شما است اما بعد از حس خوبی که از تشویق دیگران پیدا می کنید، انگیزۀ شما برای تلاش و رسیدن به هدفتان به مرور زمان کم می شود؛ البته این اتفاق چنان آهسته رخ می دهد که شما متوجه آن نمی شوید. تست های مکرر روان شناسان در این زمینه این نظریه را تأیید کرده اند.

یکی از اصول هدف­ سازی این است که مطلقاً تا وقتی که به هدف­مان نرسیده­ ایم، با هیچکس راجع به اهداف­مان صحبت نکنیم!

باور کنیم که با رعایت کردن همین اصل ساده، خیلی به اهداف­مان نزدیک می ­شویم. بخش زیادی از موانع هدف ما ناشی از سیگنال های منفی محیط است. از هدف­مان با هیچکس حرف نزنیم! اصلاً لزومی ندارد که دیگران بدانند ما چه می­ کنیم!

با رعایت این موارد رسیدن به اهداف تضمینی خواهد بود. مهمترین اصل رسیدن به اهداف راز دار بودن شما در برابر اهدافتان است و باید اهداف را مانند یک راز در نزد خود نگه دارید. سینه خود را صندوقچه اسرار اهدافتان قرار دهید، به شما قول می دهم همین اصول ساده تحول فوق العاده زیادی در زندگی شما رقم خواهد زد.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4.2/5 - (45 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. سلام
    مطالب را با زبان خیلی ساده عنوان کرده اید . برای همگان قابل درک میباشد. از خداوند متعال برای شما بهترینها را آرزومندم. شاد و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا