آرامشآرامش برای همهآرامش درونآموزشتندرستیچاکراخودسازیمدیتیشن

چاکرای هفتم و خصوصیات مربوط به آن

چاکرای هفتم یا چاکرای تاجی یا ساهاسرارا با نام سانسکریت (Crown chakra – Sahasrara) به چاکرای تاج و مرکز «قله» یا لوتوس 1000 کلبرگ نیز نامیده می شود که جایگاه آن در وسط سر و در بالاترین نقطه قرار دارد و رو به بالا باز می شود.

خصوصیات چاکرای هفتم

سمبل: لوتوس 1000 برگ
رنگ: سفید، بنفش، طلایی، هفت رنگ.
موسیقی تاثیر گذار: سکوت
نت تاثیر گذار: سی
هورمونهای وابسته: سروتنین
اصل اساسی: «هستی» محض
اندام وابسته بدن : مرکز سر، مغز و ملاج، جمجمه و مخ ، مخچه، چشم راست، سیستم عصبی، قسمت بالایی سر.
جهت حرکت: در زن عکس جهت عقربه های ساعت و در مرد در جهت عقربه های ساعت به سمت بالا
غده وابسته:  هیپوفیز

از غده هیپوفیز گاهی به عنوان «غده اصلی» نام برده می شود، زیرا هورمون های آن عملکرد بقیه غدد را کنترل می کند. مانند رهبر ارکستر تأثیر هماهنگ کننده بر روی غدد دیگر دارد.

تاثیرات: چاکرای هفتم  به احساس یگانگی و جدایی مربوط است و ارتباط ما را با زمین و همچنین با پدرمان نشان می‌دهد. چاکرای هفتم نمایانگر ارتباط با پدر است که ارتباط ما با قدرت و همچنین در نهایت ارتباط ما را با خدا را نشان می‌دهد. وقتی کسی احساس جدایی از پدرش را تجربه کرده باشد این چاکرا را می‌بندد و احساس تنهایی و انزوا را تجربه می‌کند. مثل اینکه در پوسته‌ای قرار گرفته باشد و نتواند با اطراف خود ارتباط برقرار کند

ساختار و عملکرد چاکرای هفتم

چاکرای هفتم جایگاه بالاترین تکامل انسانی است، اغلب با پرنده ای در حال پرواز در بالای سر نشان داده می شود. با تمام رنگ های رنگین کمان می درخشد، اما رنگ غالب آن بنفش است. همان طور که تمام رنگ های طیف در نور بی رنگ یکی می شود بالاترین چاکرا انرژی های تمام چاکراهای پایین تر را در خود یکی می کند. سرچشمه و نقطه شروع تجلی تمام چاکراها است. آنچه را خردمندانه و بعدها از راه شهود درک می کنیم در اینجا به نقطه ادراک کامل می رسد.

چاکرای هفتم

 

چاکرای هفتم انرژی بنفش رنگ را جذب میکند که به ما انرژی لازم جهت ادراک را می دهد. این ادراک شامل تفکرات معنوی ما می شود. در واقع تفکرات معنوی ما هستند که موجب هدفمند شدن ما می شوند پس نقش مهمی در انگیزه های ما دارند. همان چیزیست که ما بواسطه زندگی از حقیقت درک کرده ایم و مسیر این حقیقت با انرژی چاکرای هفت ما ادامه میابد. کم کاری و انسداد این چاکرا موجب سر دردهای میگرنی ومشکلات مغز و اعصاب می شود.

اگر عملکرد چاکرای هفتم هماهنگ باشد

در چاکرای هفتم گره ای به آن معنا وجود ندارد. صرفاً دامنه باز بودن آن می تواند کم یا زیاد باشد. وقتی چاکرای تاج شروع به باز شدن می کند، زمانی که مرز بین هستی درونی و زندگی بیرونی در وضع موجود کاهش پیدا می کند، شما لحظه ها را بیشتر و بیشتر تجربه می کنید. در مورد این چاکرا کلمه انسداد معنی ندارد فقط می توان آنرا از نظر درجه رشد مورد بررسی قرار داد.

• اتحاد با خود برتر، عالم وجود و عالم روحانی
• گشوده شدن یک هوشیاری بسیار عمیق به روی فرد
• بروز سرنوشت حقیقی فرد
• احساس سعادت و برکت
• دستیابی به قلمرو خودآگاه و ناخودآگاه
• افزایش حس معنویت
• اعمال در جهت احقاق اهداف آفرینش
• تبدیل من فردی به من کل
• درمراحل بالای رشد روشن بینی در مسیر سلوک و حس بیداری
• ساطع شدن نور از فرد
• کانالهای نوزادان نه تا بیست و چهار ماه باز است و آنها در حس وحدت با اصل هستی زندگی میکنند.
• نوع دوستی

بیشتر بخوانیم: تست میزان فعالیت چاکراها

اگر چاکرای هفتم ناهماهنگ باشد

 • رشد کم
 • گردآوری مادیات
 • بی هدفی و پوچی و بی تفاوتی
 • تضعیف اخلاقیات و معنویات
 • تبعیت بی چون و چرا از عقاید خشک مذهب

بیماریهای جسمی وابسته به چاکرای هفتم

بیماریهای جمجمه و مغز، بیماریهای سیستم عضلانی و اسکلتی، مشکلات پوستی، خستگی مزمن، اعتیاد به داروهای روان گردان( باز شدن بیش از حد اين چاکرا به كمك مواد توهم زا ممكن است در فرد صرع اغماء و ناسازگاري روحي ايجاد نمايد)، بي خوابي، سردرد عصبي (ناراحتي هاي عصبي و ذهني)، فراموشي در اثر ضربه يا تكان شديد، گرفتگي عضله، سياتيك، مننژيت ستون فقرات، كچلي، نگرانی و اضطراب، افسردگی، جنون، حساسیت به صدا و نور و محیط.

 

متعادل کردن این چاکرای هفتم

اگر چاکرای هفتم سالم باشد: متوجه می شوید که تمام موجودات در کائنات به نحوی به یکدیگر مرتبط هستند.

اگر چاکرای هفتم پرکار باشد: دچار افسردگی و ناامیدی شده و از لذت زندگی محروم می شوید.

اگر چاکرای هفتم کم کار باشد: منزوی و کم حرف و گوشه گیر می شوید.

علائم فیزیکی عدم توازن:

دردهای میگرنی، ناراحتی های سیستم عصبی، بیخوابی، ناراحتی های روحی و روانی و بیماری های پوستی.

روش توازن چاکرای هفتم :

1- سعی کنید در آگاهی و خرد بیشتر پیشرفت کنید.
2- مراقبه کنید.
3- از دنیای اطرافتان لذت ببرید.
4- از منیت خود دست بردارید و بیشتر به معنویت بچسبید.

تذکر: هم اکنون که از گنجینه انرژی های بدن خودتان آگاه شده اید، با توجه به چاکراهای هفتگانه و روش متعادل کردن آن، می توانید خودتان را از شر بیماری های گوناگون خلاص کنید

تذکر: هیچ وقت قبل از پاکسازی کامل هفت چاکرا ها اقدام به فعالسازی و تمرین بر روی چاکرایی خاص را نکنید. چون اگر از چاکرای اول شروع به پاکسازی نکنید ، اختلالات زیادی در کارکرد چاکراها ایجاد می شود و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید.  مانند لیوانی پر از آب و گل، شما فقط با فعالسازی چاکرا آب را بیشتر از حد گل آلود میکنید و تاثیری در سلامت چاکراها ایجاد نمی کنید و برعکس کارکرد آن ها را دچار اختلال می کنید.

برای پاکسازی و فعالسازی هفت چاکرا می توانید از پکیج زیر بهره مند شوید:

مشخصه‌های اصلی مرتبط با چاکرای هفتم
چاکرای هفتم دریچه‌ای به سوی انرژی جهان و باطن هر فرد است. از طریق آن می‌توانید به کیفیت بالاتری از آگاهی دست یابید. ساهاسرارا شما را از مادیات گرایی به ماهیت واقعی زندگی که در آن لذت، اهداف و حس کنجکاوی بیشتری وجود دارد هدایت می‌کند و شروع به راهنمایی شما به دنیای خارج از خودتان می‌کند. اما در طی این روند، شما جهات داخلی‌تان را نیز پیدا خواهید کرد.

 

چاکرای هفتم متعادل
چاکرای هفتم متعادل می‌تواند راه دسترسی به ضمیر ناخودآگاه‌تان باشد، به شما اجازه می‌دهد تا ماهیت واقعی‌تان را ببینید و به انرژی‌های ماورایی پاسخ مثبت دهید. از طریق یک ارتباط عمیق با ساهاسرارا می‌توانید بالاترین پتانسیل وجودتان را تکمیل کنید.

 

چاکرای هفتم نامتعادل
چاکرای هفتم نامتعادل مسیر زندگی را برای شما سخت‌تر، ناهموار، بدون تمرکز و جهت می‌کند و شما خستگی، نا امیدی و فقدان شادی را تجربه خواهید کرد که ممکن است نتیجه آن میگرن، سودازدگی، سالخوردگی و آسیب رساندن به خود باشد. چاکرای خود را متعادل سازید؛

راه‌هایی که اجازه می دهد انرژی سفید و بنفش به زندگی‌تان وارد شود:

از طریق یوگا، مدیتیشن و تفکر، به درون خودتان متصل شوید.
سکوت، موسیقی انرژی سفید است.
تلویزیون، رادیو و کامپیوتر را خاموش کنید و فقط به صدای دنیای اطرافتان گوش کنید.

این چاکرا تنها چاکرایی است که برای متعادل سازی نیاز به معنویت و اتصال به کائنات را دارد.

این چاکرا به هیچ یک از اعضای داخلی فیزیکی انسان ربطی ندارد و بصورت نقطه اتصال در نقطه تاج سر قرار دارد.

این چاکرا ارتباط مستقیم با چاکرا چشم سوم دارد و برای بهتر شدن نتیجه چاکرای چشم سوم، باید چاکرای هفتم متعادل و تقویت شده باشد. هر چقدر معنویات و ارتباط شما با من برتر، بهتر و بیشتر باشد نشان دهنده عملکرد بهتر این چاکرا است.

پاکسازی و فعال کردن چاکرای هفتم

لذت بردن از طبیعت

نزدیک شدن به آسمان کمک می کند تا فضا و بیکرانگی را احساس کنید. قله کوه بهترین راه برای کمک به باز کردن چاکرای هفتم است.

رایحه درمانی در چاکرای تاجی

بخور کندر، نیلوفر، لاله ستاره ای، بومادران و اسطوخودوس در باز کردن چاکرای هفتم مفید است.

بیشتر بخوانید: عود و نقش مؤثر آن بر روی چاکراها

موسیقی درمانی در چاکرای تاجی

بهترین موزیک برای چاکرای هفتم سکوت است. در وضعیت سکوت کامل تمام وجودمان بیدار و پذیرای صدای «الهی» می شود. مانترای این چاکرا (OM) می باشد.

رنگ درمانی در چاکرای تاجی

رنگ بنفش باعث دگرگونی ذهن و روح می شود. گره ها را باز میکند و می تواند ما را به سوی تجربه وحدت کیهانی کند. این رنگ در تعادل چاکرای هفتم بسیار مفید است.

سنگ درمانی در چاکرای تاجی

کوارتز بنفش و سنگ کریستال انتقال دهنده آرامشی آشکار است که از بین برنده ترس و ناهماهنگی است و ذهن ما را به سمت لایتناهی هدایت و مراقبه و الهام را برانگیخته می کند.

فعالیتهای سودمند برای تعادل و باز شدن چاکرای تاجی

مدیتیشن سکوت، آواز خواندن و تنفس آگاهانه، ذکر، نماز و عبادت.

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

4/5 - (427 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫46 دیدگاه ها

 1. سلام استاد خسته نباشید ببخشید چشم سوم ششم رو می‌خوام باز کنم
  اما نمیتونم تمرکز کنم
  ولی موسیقی چشم سوم گوش میدم یه حس عجیبی میاد انگار حس میکنم چشم سومم باز شده درحال اینکه اصلا باز نشده خواستم بدونم چند روز طول می‌کشه تا باز شه و موسیقی تاثیر داره؟

 2. امیدوارم همه دوستان در آرامش ، و آگاهی اصیل باشند.چیزی که من دونستم این رنگها رو خودتون خواهید دید .اولین رنگی که تو مدیتیشن دیدم رنگ بنفش بود .البته قبل از مدیتیشن حدود هفت هشت دقیقه در حالت تنفس ستون فقراتی بودم .بعد از اون هنگام مدیتیشن و تمرکز نا خودآگاه،، آگاهیم به سمت بالا رفت و چند دقیق بعد از تمرکزم رنگ بنفش بوضوح و آشکارا دیدم.شاید چند ماه پیش کسی به من می‌گفت که مثلاً رنگ چاکرا تو قسمت قلب سبز می‌خندیدم و مسخره اش میکردم .ولی واقعیه مثل هر رنگ دیگه

 3. سلام. ببخشید من برای کار کلاسی نیاز به مطلب و فیلم آموزشی در زمینه چاکراه هفتم ودرمان دارم.

 4. بدون شک بهترین سایتی که در مورد چاکراها توضیح کامل و جامع داده همین سایته ازتون ممنونم و خواهش دارم از دوستان و کاربران عزیز که به هشدار پایین مطالب دقت کنند که نوشته چاکراها رو از اول شروع به پاکسازی کنید اگر کسی حس نیاز میکنه حتما حتما به این هشدار دقت کنه چون واقعا خودسر عمل کردن عواقب خیلی بدی داره چیزی که من به شخصه تجربه کردم و از خدا میخوام هیچ بنده ای هیچوقت هیچوقت تجربه نکنه. ممنون از سایت خوبتون

  1. و اینکه دو سوال داشتم
   اول اینکه وقتی کسی چاکرا تاج بیش فعال داره و به راحتی انرژی منفی محیط رو جذب میکنه به حدی که باعث درد جسمانی آنی میشه ولی فرد به سطحی از اگاهی رسیده که میتونه این انرژی دزدی ها رو کنترل کنه و پدر فیزیکی در قید حیات داره آیا ملاقات حضوری با پدر برای کنترل فعالیت این چاکرا کمکی خواهد کرد یا خیر؟
   دوم اینکه تنفس آگاهانه دقیقا به چه صورت هست؟ دم و بازدم از دهان یا بینی؟

   1. درود بر شما
    قبل از هر چیز باید چاکراها به تعادل برسن
    هم از لحاظ انرژی شون و هم از لحاظ سایزشون
    بهترین راه تقویت چاکرای تاج انجام مراقبه و مدیتیشن و انجام عبادت هست
    اگر آگاه باشید هرگز انرژی منفی وارد نمیشه
    ضمنا پاکسازی چاکراها برای هر فردی در این زمانه تاکید میشه، مثل هوایی که نفس میکشیم
    تنفس صحیح هم از راه دم و بازدم از راه بینی

    1. به وسیله عبادت به لطف خدا از مرگ حتمی توسط نزدیک ترین کسانم نجات پیدا کردم ولی به خاطر حال بد اون دورانم با یوگا به سختی مخالفت میکنند برای همین دلیل تصمیم گرفتم به زندگی عادیم برگردم و جای یوگا فعلا به ورزش سابقم ادامه بدم تا از کنترل بیش از حدی که ناشی از ترسشون بوده در امان باشم. خدا رو شکر شرایط روز به روز داره بهتر میشه کاملا حس میکنم.

     1. انقدر نترسونید مردم رو ، این مورد اکتسابیه نه انتسابی ، خروجی شما تو این مرحله با خروجی هر فردی متفاوته و این حمله ها و فشارها همه ناشی از درونه ، نه بیرون. شجاع باشید و احساس ضعف نکنید ، با آگاهی و اعتماد پاکسازی کنید و مطالعه بیش از حد لازم نیست ، مراجع صحیح و خلاصه رو دنبال کنید و به قلبتون گوش کنید ، قبل از هر بار تمرین شکرگزاری کنید و خودتون رو در آغوش هستی رها کنید. امن ترین جای دنیا اونجاس. و فراموش نکنید چیزی به نام مثبت و منفی وجود نداره ، تنها برداشت ما از یک موضوع باعث تثبیت اون در لحظه حاضر میشه

  2. با سلام ‌‌سوالداشتم خدمتتون یه مدتی شبا تو سرم حس میکنم مثل آب دارم بخار میشم میشه راهنماییم کنید این چی هستش

 5. سلام. لطفا روش عملی پاکسازی چاکرای هفتم را به صورت فیلم آموزشی توضیح دهید

 6. سلام و ممنون بابت مطلب بسیلر مفیدتون…میخاستم بدونم بیماری صرع و تشنج هم از عدم تعادل این چاکرا نشات میگیره؟
  ممنون.

 7. سلام ودرود بر شما
  بسیار بسیار خرسندم که سایت بی نظیر و شگفت انگیز شما را کاملا مطالعه کردم و به اطلاعات خود افزودم و برای ارتقاء معنویت ،شخصیت،وسلامتی خود مجددا زندگی جدیدی را آغاز خواهم کرد و به دیگران هم آموزش خواهم داد برای شما و گروه زحمت کش ریکلکس سام وان آرزوی سلامتی ،موفقیت و بهروزی میکنم .امیدوارم که این سایت ارتقاء بیشتری یافته و در جهت آگاهی انسانها بیشتر بکوشد .با سپاس

 8. فوق العاده بود .امشب گودال قبر ی با دستان خود حفر کردم خودم را (من ذهنی مریض م را )درون آن دفن کردم با تمام رفتار و کردار بدی که در این سال‌ها همراهم بود و روی آن را تلی از خاک ریختم. .واز بیرون مردنش را تماشا کردم

  هم اکنون احمد از جنس حضورم مطلق بدون هوای نفس و ذهن و تفکر های غلط و وارد تمرین شدم برای رسیدن به نور هستی

    1. سلام وقت بخیر

     من اطلاعاتی در زمینه چاکرا ها ندارم. اما برای من بسیار اتفاق میفته که صدای وز وز میشنوم و در مرکز پیشونی نور بنفش رنگ به گردش در میاد. بعد از مدتی صداها رو نمیشنوم و چشمام مرتبا پلک میزنن. بدنم بی حس میشه و هیچ درد، سردی یا گرمی حس نمیکنم.
     بارها شده که برام اتفاق افتاده و بعد از دقایقی کاملا سرحال و قبراق میتونم برگردم.
     چطور میتونم بفهمم اینا چیه؟

 9. جایی خوندم از دست دادن پدر باعث ناهماهنگی این چاکرا میشه به همین دلیل خواستم مطالبی در خصوص این چاکرا سرچ کنم ،فکر میکنم کامل ترین و مفید ترین مطلب رو اینجا خوندم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا