آرامشآرامش درونتندرستیچاکراخودسازیمدیتیشن

چاکرای سوم و خصوصیات مربوط به آن

چاکرای سوم  یا چاکرای شبکه خورشیدی _ نام سانسکریت آن (مانی پورا) (Mani pura): مانی به معنی جواهر و پورا به معنی شهر(شهر جواهر) است. به آن چاکرای شبکه خورشیدی یا مرکز ناف هم گفته می شود. همچنین از نام های چاکرای طحال، معده و کبد هم استفاده می شود.

خصوصیات چاکرای سوم (چاکرای شبکه خورشیدی)

رنگ: زرد طلایی

عنصر وابسته: آتش

حس: بینایی

سمبل: نیلوفر ده پر

حس: بینایی

هورمون مربوطه: انسولین (کیسه صفرا)

غده وابسته: پانکراس

مانترا: رام

زمینه: شکفتن شخصیت، عملکرد بر اساس احساسات و تجربه، شکل‌گیری شخص، نفوذ و قدرت، خرد، رشد تجربیات

جهت چرخش چاکرا: در زنان بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت و در مردان در جهت عقربه‌های ساعت

اندام های وابسته: پشت، شکم، قسمت تحتانی، دستگاه گوارش، معده، کبد، طحال، کیسه صفرا، دستگاه عصبی خودکار

تائیرات: قسمتی از آگاهی که وابسته به این چاکرا می‌باشد شامل احساس قدرت، کنترل کردن و آزادی وجود است. فعالیت‌های ذهنی و ذهن نیز به این چاکرا پیوسته می‌باشند. چاکرای شبکه خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود (ضمیر شخصی) می‌گویند مرتبط است.

برای داشتن تعادل درونی و سلامت جسمی باید هفت چاکرا پاکسازی شوند. پیشنهاد می کنیم همین حالا برای بازکردن و فعال سازی چاکراها روی لینک زیر بزنید.

پیشنهاد خرید پاکسازی چاکراها

 

لینک محصول پاکسازی چاکراها

جایگاه و فعالیت چاکرای سوم

تقريبا دو انگشت بالاي ناف جايگاه چاكرای سوم است. اگر اين چاكرا هماهنگ كار كند شما مي توانيد خود را كاملا باور كنيد و هم چنين به احساس ديگران و ويژگی هاي شخصيتي آنها احترام بگذاريد. اگر این چاکرا فعال باشد به شخصی پر قدرت، پر جنب و جوش تبدیل می شوید که کلیه ی اعضای داخلی بدنتان سالم است و به خود و دیگران احترام گذاشته و از همه و خودتان مراقبت می کنید.

وقتي چاكرای سوم (چاکرای شبکه خورشیدی) درست كار نكند مي خواهيد همه چيز طبق خواسته هاي شما انجام شود، دوست داريد دنيای درون و بيرون را كنترل كنيد با اين وجود از درون ناآرام و ناراضی هستيد. كم كاري چاكرای سوم شما را مأيوس و نااميد مي كند. نیازبه آرامش درونی دارید و به سختی می توانید چیزها را رها کنید تا آرام شوید.

چاکرای سوم

این چاکرا پرده دیافراگم ،لوزالمعده،کبد،معده و تا حدی روده بزرگ و کوچک ،آپاندیس ،ریه ها،قلب، و دیگر قسمت های بدن را تحت کنترل دارد و انرژی را به آنها منتقل می کند. همچنین بر کیفیت خون تاثیر دارد،چرا که بوسیله کبد ،سطح کلسترول خون را تنظیم می کند.بنابراین بر وضعیت قلب هم اثر می گذارد.

چاکرا شبکه خورشیدی ،پالایشگاه نیروی بدن است. انرژی های لطیف چاکراهای تحتانی و فوقانی از آن عبور کرده و کل بدن توسط چاکرای شبکه خورشیدی انرژی دریافت می کند .

کسانی که انتقاد ناپذیرند، ترس زیادی دارند، بی احساس و بی تفاوت هستند، احساساتشان را نمی توانند بیان کنند، زود پشیمان می شوند، استرس دارند، خود بزرگ بینی یا خود کوچک بینی، حس فضول بودن، از درون ناراضی و احساس حقارت میکنند دچار گرفتگی در این چاکرا هستند.

حل یک مساله مادى که ذهنمان را مشغول کرده، درک یک اتفاق جدید و عجیب، هضم رفتارهایی که در دنیاى خود با آن روبرو هستیم، همه و همه نیازمند به انرژی چاکراى سوم مان است. انسداد و یا کم کارى چاکرای سوم موجب سوتفاهم هاى بی رویه، معده دردهاى مزمن، روابط اجتماعی پردردسر، مشکلات طولانی حل نشده و… می باشد.

این چاکرا مرکز احساسات سطح پایین مثبت و منفی مانند بلند پروازی، شجاعت، پشتکار، پرخاشگری، تهاجم، خشم، کینه، حسادت، حرص، ظلم و ستم و سایر موارد است. هنگامی که فرد بسیار خشمگین می شود چاکرای سوم به طور نامنظم شروع به ضربان می کند. در نتیجه دیافراگم نیز به طور نامنظم شروع به حرکت می کند و تنفس فرد نامنظم و کم عمق می شود.

یکی از چیز هایی که همیشه دشمن اعتماد به نفس ماست اضطراب و استرس هست. شما وقتی اضطراب دارید به اصطلاح عامیانه میگوید (دلشوره گرفتم ) و دقیقاً چاکرای شماست که احساس گرفتگی و لرزش در آن ایجاد شده است. دلشوره علت مستقیم درست کار نکردن این چاکراست ؛چون معمولاً اشخاصی که خیلی اضطراب دارند و دلشوره میگیرند که از وضع موجود ناراضی باشند و مدام در تلاش برای تغییر آن باشند. این علامت در اکثر مادرها به وفور دیده می شود.

یادتان باشد که این چاکرا در اکثر اشخاص دچار مشکل هست ؛پس سعی کنید با کار روی شخصیت خودتان و افزایش رضایت از خودتان، این چاکرا را از درون خودتون تقویت کنید چرا که یکی از صدمه پذیرترین چاکرا ها در مقابل انرژی منفی، چاکرای سوم شماست.

یکی دیگه از وظایف این چاکرا کنترل امیال و خواسته های چاکرای خاجی و جنسی آدمه. معمولاً اشخاصی که در این چاکرا دچار مشکل هستند همیشه از وضعیت موجود می نالند و مدام ابراز عدم رضایت می کنند یا به قول خودمون غرغر می کنند.

چاکرای سوم

 

اگر چاکرای سوم دچار انسداد باشد این اختلالات در بدن بوجود می آید:

بیماریهای جسمی وابسته: مشکلات و زخمهای گوارشی، آلرﮋی غذایی، دیابت، مشکلات کبدی، یرقان، هپاتیت، سنگ کیسه صفرا، مشکلات غدد کلیوی، التهاب مفاصل، وسواس و اعتیاد به قند، کافئین و غذا.

بیماریهای روانی یا شخصیتی وابسته: عصبانیت، ترس از واپس زدگی، خودباوری ضعیف، تردید، بی عاطفگی، وسواس، رنجش و طمع، بی ارادگی و ناتوانی

این چاکرا به عزت نفس و درک و فهم شخصی مربوط می شود. در سطوح احساسی ایجاد خوش بینی و خلاقیت می کند.

اگر چاکرای  سوم سالم باشد: فرد با اعتماد به نفسی هستید و هرگز احساس بطالت و بیهودگی نمی کنید.

اگر چاکرای  سوم پرکار باشد: دچار خشم و حالات تهاجمی می شوید. زیاد با دوستانتان سر سازگاری نخواهید داشت.

اگر چاکرای  سوم کم کار باشد: فردی منفی گرا می شوید و نمی توانید در هر موردی تصمیم بگیرید.

علائم فیزیکی عدم توازن در چاکرای سوم : انرژی ندارید، همیشه خسته هستید، ممکن است به مشکلات کبدی و دردهای مفصلی دچار شوید.

چاکرای سوم

عملکرد متعادل در چاکرای سوم:

• اعتمادبه نفس و احساس قوی هویت،
• احترام به خود
• سر زندگی و رضایت نسبت به جایگاه خود
• عملکرد براساس تجربه و احساسات طبیعی
• پشتکار و خرد
• پذیرش خود و دیگران
• احساس تعلق خاطر
• مثبت بینی و انگیزه درونی
• خطر پذیری و مصمم
• علت وقایع زندگی را در نور حق ورسیدن به تکامل دانستن
• هماهنگی این چاکرا با چاکراهای چشم سوم و تاج باعث بینش درونی و رویت نوسانات نوری اجسام قابل رویت، میشود
• تحقق آرزوها به دلیل اتصال با نیروی نور در جهان

عملکرد نامتعادل در چاکرای سوم :

• احساس گناه
• اعمال نفوذ طبق خواست خود
• کنترل درون همانند بیرون
• نارضایتی و عدم آرامش
• عدم تایید در دوران کودکی و فقدان احترام درونی نسبت به خود
• تاکید بر موفقیتهای حرفه ای و اجتماعی و میل به ثروت اندوزی بیش از حد برای گرفتن تایید بیرونی
• عدم توانایی لذت بردن و رها کردن
• انسداد احساسات به دلیل میل به کنترل
• بروز خشم بدون کنترل(انفجار بی موقع خشم)
• نیروی حیاتی کم
• عیبجویی بیش از حد از دیگران
• حساسیت بیش از حد به مورد انتقاد قرارگرفتن
• بلاتکلیفی
• گرایش به کمال طلبی، قدرت طلبی، سلطه گری

برای متعادل کردن چاکرای سوم :

1-  دست از حالات تهاجمی بردارید.
2- دنبال دلایلی بگردید که چرا اینقدر خرده گیر و بیش از حد حساس شده اید.
3- سعی کنید برای خودتان و دیگران احترام قائل شوید.

تذکر: هیچ وقت قبل از پاکسازی کامل هفت چاکرا ها اقدام به فعالسازی و تمرین بر روی چاکرایی خاص را نکنید. چون اگر از چاکرای اول شروع به پاکسازی نکنید ، اختلالات زیادی در کارکرد چاکراها ایجاد می شود و ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید.  مانند لیوانی پر از آب و گل، شما فقط با فعالسازی چاکرا آب را بیشتر از حد گل آلود میکنید و تاثیری در سلامت چاکراها ایجاد نمی کنید و برعکس کارکرد آن ها را دچار اختلال می کنید.

چاکرای سوم

تزكيه چاكراى سوم

از اين چاكرا به بعد ما با خودمان روبرو ميشويم و با، با ارزش شمردن خود و قدرت شخصى، عزت نفس، شهود نمادين يا بصيرت نمادين ياد ميگيريم كه چگونه به خود احترام بگذاريم و در غير اينصورت هيچكدام از اعمالمان ارزشى ندارد .از كودكى به ما ياد داده اند كه دوست داشتن خود مساوى با غرور است. اما اينگونه نيست زيرا كسى كه خود را دوست دارد وقتش را براى فخر فروختن تلف نميكند و خود را فداى خواست نميكند.

رايحه درمانی برای چاکرای سوم

روغن اسطوخودوس چاكرای سوم را متعادل ساخته و اثر آرام بخش بر روی بيقراری اين چاكرا دارد. اگر با روغن رزماري محل چاكرای خورشيدی (چاكرای سوم) را ماساژ دهيد و رايحه تند رزماری را استنشاق كنيد اثر محرك آن باعث مي شود كه ميل به كار و فعاليت در شما افزايش يابد

بیشتر بخوانید: عود و نقش مؤثر آن بر روی چاکراها

رنگ درمانی چاکرای سوم

رنگ زرد روشن چاكرای سوم را فعال مي كند، به افكار و اعصاب ما نيرو مي دهد و حتي ممكن است ارتباط با ديگران را افزايش دهد. احساس خستگی درونی با رنگ زرد برطرف شده و باعث فعال شدن و تحرك شما می شود. رنگ طلايی نور خورشيد خصوصيات چاكرای سوم شما را تقويت مي كند. تماشای مزرعه ای از گندم های رسيده در زير نور خورشيد نيز چنين اثری دارد. براي رهايی از غم به گل آفتابگردان نگاه كنيد.

موسیقی درمانی چاکرای سوم

چاکرای سوم با ریتم شاد فعال می شود. برای نا آرامی دراین شبکه، هرنوع موزیک آرامی که شما را به درون هدایت کند می تواند آرامش بخش باشد.

تغذیه درمانی چاکرای سوم

خوردن این غذاها در باز شدن چاکرای سوم مفید است: فلفل زرد، بلال شیرین، آلوی قطره طلا، موز، آناناس، کدوی مسمایی، کره، زرده تخم مرغ، پنیر هلندی و هل، زنجبیل، بابونه، رازیانه.

سنگ درمانی چاکرای سوم

برای فعالسازی این چاکرا می توانید از سنگ های یاقوت زرد، کهربا ، کلسیت ، سیترین و … استفاده کنید.

 

چاکرا چیست

 

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

 

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

 

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4.2/5 - (761 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫30 دیدگاه ها

 1. سلام. مادر من توی چاکرای دوم و سوم مشکل داره. معده و کبد و کلیه و… مشکل داره. از خصوصیات اخلاقی اش هم مشخصه که توی چاکرای دوم و سوم مشکل داره. آیا من میتونم به جای اون، براش مراقبه کنم؟ یعنی از راه دور مراقبه چاکراها رو براش انجام بدم تا بهتر بشه. میتونم؟
  مرسی

  1. سلام
   من چاکرای اول و دوم رو با مراقبه های خاص خودش پاکسازی کردم اما در حال حاظر که دارم چاکرای سوم رو پاکسازی میکنم چند شبی قبل از خواب خون دماغ میشم و خون زیادی از دماغم میاد
   خاستم بدونم بخاطر پاکسازی چاکرای سوم هست؟
   یا دارم اشتباه پاکسازی رو انجام میدم؟!!

   1. سلام دوست عزیز
    اگه تمرینات رو درست انجام داده باشید هیچ مسئله ای پیش نمیاد

 2. سلام
  من در این چاکرام دچار مشکل شدم.کل مطالبی که برای آگاه سازی در مورد سوالهایی که داشتم رو در این مقاله شما به دست آوردم.واقعا از توضیحات کامل و سازنده و زحمات تمامی شما سپاسگزارم و ممنون .🙏🏻❤

 3. سلام.آیا ممکنه لطفا راهی و تمرینی برای آرامش–به خصوص برای همین چاکرا–به من بدید؟به خاطر استرس زیاد دایما درد . سوزش سر دل دارم و خیلی اذیت میشم.خیلی ممنونم.
  الیته باید دکتر برم ولی مسله من استرس زیاده و با دارو حل نمیشه.

  1. درود بر شما
   دوست عزیز به هیچ عنوان نمیشه مستقیما بر روی یک چاکرا تمرکز کرد
   شما ابتدا باید هفت چاکرا پاکسازی کنید و بعد اگر همچنان چنین حالت هایی داشتید
   بر روی چاکرای سوم تمرکز کنید
   میتونید از دوره آموزشی فوق العاده ای که تیم ریلکس سام وان تهیه کردند استفاده کنید
   پکیج پاکسازی هفت چاکرا

 4. سلام . خیلی خیلی جالبه که من از دیروز که برام یه موقعیت احساسی پیش اومده دقیقا بالای ناف و روی شکمم حس ضعف شدیدی حس میکنم . انقدر زیاد حسش میکنم که انگار عضلات روی شکمم گرفته واقعا .

 5. سلام
  میشه لطف کنید و تو قسمت خصوصیات چاکرا، سنگ های مرتبط با این چاکرا هم بنویسید

  1. درود بر شما، بله دوست عزیز.. اما باید تمرکز و پاکسازی ذهن رو هم از طریق مراقبه یاد بگیرید. و آمادگی لازم برای فعال کردن چاکراها داشته باشید. میتونید برای شروع از محصول تمرکز روی شمع که به صورت رایگان بر روی سایت قرار گرفته استفاده کنید. پس از یکماه بهم پیام بدید تا بقیه مراحل رو بهتون آموزش بدم.

   1. من خیلی دوست دارم چاکره شیشم یعنی چشم سومم باز کنم ولی تو یه سایتی خوندم که قبل از اینکه چاکره شیشم باز کنم باید اول هفت چاکره رو پاکسازی کنم من هرچقدر در باره پاکسازی چاکره ها تحقیق میکنم به جایی نمیرسم میشه در این مورد توضیح بدید ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا