آرامشآرامش برای همهآرامش درونخودسازیعمومی

دزدی انرژی چیست

خون آشام های عاطفی را بهتر بشناسیم

دزدی انرژی چیست _ «دزدی انرژی» یک اصطلاح برای آدم های سمی‌ است، آدم‌هایی که انرژی ما را تحلیل می‌برند و از نظر عاطفی ما را درمانده و خسته می‌کنند. دزد انرژی یا همان خون آشام عاطفی ،مثل یه انگل باعث واکنش احساسی دیگران می‌شود و از عواطف و احساسات آن‌ها تغذیه می‌کند. معمولا افرادی با شخصیت احساسی و خونگرم به دلیل انرژی و سطح عواطف بالایشان طعمه‌ی دزدان انرژی می‌شوند.

حضور در کنار یک دزد انرژی عاطفی ، باعث حس اضطراب، افسردگی، ترس و احساس گیجی می‌شود. حضور این آدم های سمی، حال خوب ذهنی، عاطفی و فیزیکی ما را کاهش داده و قدرت تمرکز و تاثیرگذاری ما رو مختل می‌کنند.

همچنین اصطلاح دزد انرژی یا خون آشام عاطفی برای توصیف افراد خودشیفته و ضد اجتماعی نیز کاربرد دارد، افرادی که از لحاظ روانشناختی قوای درونی ما رو تضعیف می‌کنند. طیف‌های مختلفی از این افراد وجود دارند که ممکن است تهدیدی برای سلامت روانی ما باشند.

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاریاگر شما پرانرژی و حساس هستید، مهم‌ترین قربانیان دزدان انرژی (خون آشام عاطفی) به شمار می‌روید؛ زیرا دزدان انرژی عاطفی ، جذبِ گرما، صمیمیت و یکدلی و همچنین انرژی خالص شما می‌شود. این آدم های سمی با سواستفاده از ویژگی‌های مثبت شما ضیافتی برای سیر کردن خودشان برپا می‌کنند در حالیکه شما مریض و بی‌انرژی خواهید شد.

دزدی انرژی چیست _ در ادامه با 7 نشانه آشنا خواهید شد که در تشخیص آدم های سمی به شما کمک می کند و می توانید و این افراد سمی را بهتر بشناسید.

دزدی انرژی چیست (خون آشام عاطفی کیست)

دزد انرژی (خون آشام عاطفی ) کیست ؟

1- دزد انرژی ، شما را از نظر فیزیکی و احساسی تهی می‌کند، در نتیجه نمی‌توانید از خودتان مراقبت کنید.

بودن با آدم های سمی درست شبیه این است که خودتان را با یک جسم سیاه سنگین کنید. این موضوع در سطوح فیزیکی و روانی، شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. احساس سکون می‌کنید و تمام بدن شما واکنش نشان می‌دهد، مثلا ممکن است قلبتان تندتر بزند، کف دستهایتان عرق کند، و احساس دردی ناگهانی سراغتان بیاید، یا به علتی نامعلوم بیمار شوید.

از لحاظ روانی، احساس مشارکت شما تقلیل می‌یابد و احساس ناامیدی در شما اوج می‌گیرد. دیگر قادر به انجام عملی سازنده نخواهید بود زیرا حق به جانب بودن افراطی آدم های سمی، و همچنین عدم وجود یکدلی و بی توجهی علنی به احساسات شما در تمام جهات روابط شما با او نمایان است. خون آشام عاطفی انرژی شما را تحلیل می‌برد و دیگر شما قادر به تمرکز روی امورات واقعا مهم نخواهید بود.

در واقع هدف دزد انرژی این است که حواس شما را با تاکتیک‌های عمدی پرت کند و در نتیجه دیگر قادر نخواهید بود نیازهای خودتان را برآورده کنید. اما در عوض منحصرا به او خدمت می‌کنید و نیازهایش را برآورده می‌‌کنید.

دزدی انرژی چیست ؟

2- وقتی کنار او حضور ندارید، ممکن است همچنان تحت تاثیرات منفی او باشید

ممکن است ناگهان به خودتان بیایید و متوجه شوید مدام به چیزهای عجیبی که او گفته فکر می‌کنید و یا درگیر فکر کردن به کارهای بی‌رحمانه‌ای که در حق شما انجام داده شده‌اید. ممکن است به خاطر برخوردهای عجیب و غریب، و تلاش او برای ساختن موقعیتی دراماتیک و یا بی احترامی وقیحانه به نیازها و حقوق ابتدایی شما، احساس خستگی روحی و روانی کنید.

مدام به دنبال واقعیت خودتان هستید و خودتان را مورد بازخواست قرار می‌دهید و از احساس شک و تردید مداوم راجع به رابطه‌ی خود به ستوه می‌آیید.

اضطراب شدید در افراد بسیار حساس که در رابطه‌ای ناسالم با یک خون آشام عاطفی گیر افتاده‌اند بسیار شایع است. به علاوه افسردگی نیز یکی از تاثیرات اجتناب‌ناپذیر حضور طولانی یک خون آشام عاطفی در زندگی افراد است.

دزدی انرژی چیست

دزدی انرژی چیست ؟

3- پس از اینکه برای چند روز یا چند هفته از دزد انرژی دور باشید احساس شادابی و انرژی می‌کنید؛ هر چقدر زمان این دوری طولانی‌تر باشد اثرات منفی این آدم های سمی بیشتر پاکسازی خواهد شد.

زمانی که خودتان را از شر آدم های سمی خلاص کنید و زمان لازم برای یک ریست روانی داشته باشید، احساس سبکی، خوشحالی و خلاق‌ بودن بیشتری خواهید کرد. همچنین احساس می‌کنید که سنگینی بیش از اندازه‌ای از روی ذهن شما برداشته شده و حالا قادرید با دقت و قدرت بیشتری به راه خود ادامه دهید. اگرچه اگر دوباره با خون آشام عاطفی وارد رابطه شوید دوباره بخاطر انرژی آشفته و منفی او از مسیر خود منحرف خواهید شد.

دزدی انرژی چیست ؟

4 – گاهی متوجه این موضوع می‌شوید که برای دفعات متوالی در حال توضیح اصول ابتدایی و انسانی همچون نیکی و راستی برای او هستید. با این حال او از دادن جوابی مستقیم و شفاف و همچنین ارزش قائل شدن برای نظر شما خودداری می‌کند.

او با خصوصیت‌های سمی خود با شما رفتار می‌کند، و در قبال توضیح خواستن در مورد رفتارهای غیرمسئولانه‌‌اش حالتی تدافعی به خود می‌گیرد. خون آ‌شام عاطفی (دزد انرژی)  اساسا نسبت به رنج و غمی که در شما پدید می‌آید بی تفاوت است.

دزدی انرژی چیست

دزدی انرژی چیست؟

5- او مثل یک سوزن برای بادکنک است و طبیعت انگلی‌اش باعث می‌شود شما هم نیز احساس کنید که در حال سمی شدن هستید.

دزد انرژی از انرژی مثبت شما تغذیه می‌کند و باعث سوتغذیه‌ی شما می‌شود. وقتی احساس لذت، شادی و اعتماد به نفس می‌کنید، خون آشام عاطفی سعی می‌کند این حالت شما را دفع کند. با انجام کارهایی مثل انتقاد کردن، انرژی منفی دادن یا با تاکتیک موذیانه‌ای برای خرابکاری و تضعیف روحیه‌ی شما گام برمی‌دارد.

جالب است بدانید طبق افسانه‌ و داستان‌هایی که در مورد خون‌ آشام‌ها وجود دارد، با مکیدن خون قربانیان خود، آن‌ها را نیز به خون‌ آشام تبدیل می‌کنند. مشاهدات و تحقیقات انجام شده نیز ثابت کرده رابطه و نزدیکی با یک خون آشام عاطفی هر چه بیشتر به طول بینجامد باعث می‌شود شما نیز دچار بعضی از عادات منفی و حالات روحی او شوید.

دزدی انرژی چیست ؟

6- هیچ رابطه‌ سالم و متقابلی با دزد انرژی (خون آشام عاطفی) شکل نمی‌گیرد؛ او از شما فقط برای برطرف کردن نیازهای خودش استفاده میکند در حالیکه شما را نادیده می‌گیرد

دزدان انرژی (خون‌ آشام‌های عاطفی)  یک بعدی و یکطرفه هستند. به این معنا که لطف بیش از حد شما (کاری که معمولا افراد حساس و احساسی زیاد انجام می دهند) باعث خوشحالی بیشتر آن‌ها می‌شود.

در خلال گفتگوهای این اشخاص فقط و فقط خودشان در مرکز همه چیز حضور دارند و مدام خودشان هستند که مهم به شمار می‌روند. در تصمیماتی که می‌گیرند به هیچ وجه احساس متقابل شما را مدنظر قرار نمی‌دهند. خون آشام عاطفی شما را خوار و کوچک می‌کند و شما را تحت کنترل می‌گیرد تا خودش احساس قدرت و اهمیت کند. او همه چیز را تنها برای خودش می‌خواهد و بس.

 

 

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاریدزدی انرژی چیست ؟

7- خون آشام عاطفی از پایین کشیدن شما و از آزار و تحقیر شما لذت می‌برد

خون آشام عاطفی وقتی در بیشترین حد خودشیفتگی قرار دارد به شکل بیمارگونه‌ای نسبت به قربانی خود حس حسادت دارد. موفقیت و وضعیت خوب شما باعث جرقه زدن حسادت در وجود او می‌شود.

این آدم های سمی منابع و ذخایر وجودی شما را برای خودشان می‌خواهند و نسبت به هرآنچه دارید طمع دارند. به جای اینکه موفقیت شما را جشن بگیرند، تلاش می‌کنند آن را کوچک بشمارند و تقلیلش دهند؛ یا به طرز ماهرانه‌ای هر کاری انجام دهند تا موفقیت شما را نابود کنند.

خون آشام عاطفی با نقشه‌های حساب ‌شده ، هر کاری از دستش بربیاید سعی می‌کند به این هدف خود برسد. مثلا ممکن است این کار را با ستایش از شخص دیگری انجام دهد، یا با مقایسه‌ی تحقیرآمیز شما با دیگران، یا با تلاش برای مخفی کردن شما از دسترس کسانی که برایتان ارزش قائل هستند. خون آشام عاطفی همیشه در تلاش است تا به نحوی افرادی را که به شما توجه می‌کنند و برایتان ارزش قائل هستند از شما دور کند.

راهکار رهایی از دزدی انرژی چیست  ؟

اگر شما قربانی یک خون آشام عاطفی شده‌اید، بسیار مهم است که خودتان را از شر تاثیرات مخرب این فرد رها کنید و تا جایی که ممکن است رابطه‌تان با او را به حداقل برسانید. بیشتر اوقات تنها راه پایان دادن به این رابطه‌ی مخرب و سمی«قطع کامل» رابطه است. توجه داشته باشید که بریدن به موقع رشته‌های رابطه برای بازگشت به آزادی احساسی و روانی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بهتر است دنبال دلایل بیشتری برای قطع رابطه‌ی خود با خون آشام عاطفی و آدم های سمی نباشید. این یک تلاش بیهوده است. در عوض بهتر است از منابع روانی و درونی برای مراقبت از خودتان استفاده کنید.

مدیتیشن و مراقبه کنید، یوگا انجام دهید، دویدن را امتحان کنید، با طبیعت ارتباطی دوباره برقرار کنید (مدیتیشن با طبیعت) و در جستجوی ارتباطات گرم، صمیمی و راحت باشید. افرادی که به معنای واقعی به شما توجه کنند و از شما حمایت کنند.

بیشتر بخوانید : مدیتیشن چیست و روشهای انجام مدیتیشن در خانه

قاطعیت را تمرین کنید و با ایجاد هدف، رویا و دوستی‌های جدید انرژی‌تان را احیا کنید و استقلال خودتان را دوباره به دست آورید. از هر منبعی که می‌تواند به شما برای رهایی از این شخص ناسالم کمک کند استفاده کنید. رو به جلو حرکت کنید و این انگل خودشیفته و سمی را فراموش کنید.

 

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4.3/5 - (105 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

 1. آنها توانایی این رو دارن که با دست دادن و یا نگاه مستقیم انرژی شما رو تخلیه کنن اونم با ظاهری دوستانه حتما که نباید با هات حرف بزنه کافی فقط جایی از بدنت رو لمس کنه بعد از یه مدت درد شدیدی بهت دست میده در همان ناحیه بهت دست میده.

 2. سلام انرژی خوار های متافیزیکی در خواب بهم حمله میکنند چطوری باهاشون مقابله کنم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   تا زمانی که شما به سمتشون نرید اونها به سراغ شما نمیان
   از دیدن فیلم های تخیلی و ترسناک پرهیز کنید
   پاکسازی پاکسازی پاکسازی حتما انجام بدید
   تمرینات کتاب چله شکرگزاری هم خیلی بهتون کمک میکنه

 3. سلام و عرض ادب و احترام ، با یه انرژی خوار نامزد بودم ، متاسفانه هر چی تلاش کردم رابطمون بهتر بشه اون روز به روز خوشحال تر و من روز به روز خموده تر و افسرده تر میشدم این رابطه سه سال طول کشید و من دیگه به روانشناس و دارو های ضد افسردگی روی اوردم ، شغلمو داشتم از دست میدادم و ترس از طرد شدگی و وابسته بودنم اجازه نمیداد جدا بشم ، یکروز صبح چشمام یه برقی زد و همه چیو گذاشتم و فرار کردم ، الان دو هفته اس که از این ماجرا میگذره و من حالم به مراتب بهتره ، دوستان عزیزم خیلی مواظب باشید ، من شاعرم و روحیه حساسی دارم و یک کیس مناسب برای یه ادم انرژی خوار هستم ، تورو خدا مواظب باشید وگرنه زندگیتون به لجن کشیده میشه ، چندین بار میخواستم هم خود کشی کنم تورو قران جدی بگیرید این ادماروووو

 4. برادر بزرگم که فرزند ارشد خونواده هم هست دقیقا اینجوریه تو همه پروژه های خونوادگی حضور داره و همش رو به شکست میکشونه و اگه خبرش نکنند حسابی گله مند میشه و آدما رو تو سرافکندگی میزاره و البته چون ظاهر فرهیخته و پروفسوری تو همه چی داره کسی متوجه تاثیر مخربش و ریشه شکست ها نمیشه تقریبا آرزوی موفقیت رو تو همه چی به دل آدم میزاره و اگه جفت پا پریدن وسط پروژه ها و خراب کردنش از دستش در رفت و کسی موفقیت تحصیلی شغلی مالی ازدواج یا هر چیزی بدست آورد چنان با قدرت اون موفقیت رو زیر سوال میبره که کل لذتش یک شبه تموم میشه انگار چنین موفقیتی هرگز نبوده یا هیچ ارزشی نداشته حتی گاهی یک عمر واسه از چنگ آدم درآوردنش تلاش میکنه و آخرش هم موفق میشه …. خلاصه با قدرت و سرعت کل خونواده بدون اینکه متوجه بشن از کجا خوردن میرن تو فاز خمودگی و بی انگیزگی البته این آدم در مورد خودش جزیی ترین مسایل رو جشن میگیره و خوشحالی میکنه مثلا تولدش …واقعا با اینجور آدما باید چیکار کرد؟؟؟؟

  1. حذف افراد سمی
   چون مهم ترین آدم زندگی هر کسی اول و اول و اول و اول فقط خود اون آدمه
   نه پدر و مادر و خواهر و برادر !!!!

 5. سلام خسته نباشید
  من با کلی داستان و ماجرا فهمیدم ک یک انرژی خوار هستم
  و دارم اذیت میشم
  اصلا دوس ندارم اینجوری باشم
  واقعا دوست ندارم
  کسی که دوستش دارم ازم دور میشه و مطمعنم تنها دلیلش همینه و خودشم میگه
  من از این که اینجوری ام متنفرم
  چجوری باید درمان شم یا چجوری اینو از بین ببرم
  راهکاری براش نیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   کسانی که مدام انرژی منفی به دنیا میفرستن وحال بقیه رو بد میکنن
   آدم های سمی یا خوناشام انرژی هستن
   افرادی که در زندگی دیگران دخالت میکنن
   مدام غر میزنن و از زمین و زمان گله و شکایت دارند
   افراد حسود و بخیل
   افرادی که خشم درونشون هست
   افرادی که تحمل خوشی دیگران رو ندارند
   افرادی که مغرور هستند و خیلی نشانه های دیگه
   در یک کلام، فقط در مورد زندگی خودتون اظهار نظر کنین
   و دیگران رو به حال خودشون بگذارید
   و از مقایسه مدام زندگی خودتون با دیگران دست بردارید
   شما انسان خوبی هستید که با خوندن این مقاله به دنبال راهکار برای
   بهتر شدن زندگی تون هستید
   کار سختی نیست… سعی کنید روی عزت نفس تون خیلی خیلی کار کنید
   این آموزش خیلی میتونه بهتون کمک کنه
   وبینار افزایش عزت نفس
   اگر هم سوالی برای خرید داشتید میتونید به این شماره در شبکه های مجازی پیام بدید تا راهنمایی تون کنیم
   09199878393

  2. من فقط نظرمو ميگم اونم اينه كه تو كه بلاخره هرچي ام بشه يه روز اونكه دوستش داري ازت دور ميشه هم ديگه رو يادتونم نمياد خب اين يه واقعيته…خودتو به خاطر كسي ديگه تغيير نده خودتو همين كه هستي دوست داشته باش شايد ما مثل هميم ناراحتم نشو فقط عاقلانه ترين راهو جلوت گذاشتم

 6. من هم این مشکل رو در رابطه با دوستی داشتم و دلیلش رو نمیدونستم حالا کاملا فهمیدم .
  ممنون از شما بابت این مقاله…

 7. سلام
  اميدوارم خوب باشید
  وقتی همچون شخصی همسرمون باشه چطور میشه باهاش کنار اومد؟
  من یه دفعه هم سکته مغزی کردم . الان دیگه کم آوردم
  بجز جدایی راهکار دیگه ای سراغ دارید؟

  1. درود بر شما
   بهتر بر روی قدرت درونی خودتون کار کنید
   مراقبه روزانه انجام بدید
   یوگا کنید
   و هواپونوپونو رو فراموش نکنید
   ما نمیتونیم کسیو تغییر بدیم، جز خودمون رو
   با این افراد باید قطع رابطه کرد… اگر نمیشه و جزئی از خانواده هستند
   باید ازشون در زمانی که میخوان دزدی انرژی کنند فاصله گرفت
   خودتون رو به کاری مشغول کنید یا مسیر صحبت عوض کنید
   و یا از اون محیط خارج بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا