آرامشآرامش برای همهآرامش درونآموزشارتباط با خداخودسازی

چگونه بر مشکلات غلبه کنیم؟

غلبه بر مشکلات – در عمق هر رویداد و اتفاقی ، تجربه ی نیکی نهفته است. حتی در تجاربی که برای ما دردناک هستند. زندگی آمیزه ای از وقایع خوشایند و ناخوشایند، خوشی و غم است. ویلیام بلیک شاعر بزرگ انگلیسی گفته است: «خوشی و اندوه به هم می تنند و روح خدایی را می بافند.»

در برخی از کتب مذهبی آمده است: «گریستن یک شب طول می کشد اما صبح روز بعد شادی از راه می رسد.» خوشی و غم مانند شب و روز یکدیگر را دنبال می کنند اما وقتی که رنج می آید، دوره سختی ها طولانی به نظر می رسد.

یک سال خوشی، یک روز به نظر می رسد و یک روز رنج، طولانی تر از یک سال. رنج پاره ای از زندگی است و آموزنده است. اگر رنج نصیبمان نشود بهترین درس های زندگی را نمی آموزیم، اما افسوس که بسیاری از ما این حقیقت را تشخیص نمی دهیم و تمام سعی خود را به کار می گیرم تا از تجربه های به ظاهر دردناک اجتناب کنیم.

وقتی که مشکلی پیدا می شود سعی می کنیم از آن بگریزیم؛

اما باید دانست که هرگز نمی توان از مشکلات طفره رفت. وقایع ناخودشایند فقط برای مدت کوتاهی عقب می نشینند اما با ظاهری متفاوت دوباره به ما باز می گردند.

با اجتناب از مشکل، ما در واقع مشکلات بزرگ تری را به زندگی خود فرا می خواهیم. برخی از افراد که می دانند مشکلات را نمی توان به تعویق انداخت، خود را به مشکل تسلیم می کنند. آنها مقاومت نمی کنند؛ بلکه خود را به مشکل می سپارند.

چنین کسانی می گویند: «آنچه را که نمی توان درمان کرد باید تحمل کرد.»

اما راه سومی برای مواجهه با مشکل وجود دارد، که تنها راه صحیح است. اجتناب از مشکل بیهوده است. تسلیم شدن هم نادانی است، راه سوم آن است که هر مشکل را دوستی ببینیم که پیام و درسی برای ما دارد و با این نگرش به استقبالش برویم.

سعی نکنید از مشکل بگریزید، زیرا راهی برای گزیر از مشکلات وجود ندارد. نگذارید که مشکلات به سادگی بر شما غلبه کنند. بلکه پیش روید تا با مشکل مواجه شوید و به آن بگویید. «خوش آمده ای دوست من! چه پیامی از خدا برای من آورده ای؟» و آن وقت متوجه خواهید شد که هر مشکل دقیقا به یکی از ضعف های شما اشاره دارد که باید به اصلاح آن بپردازید و یا از شما می خواهد با نشان دادن واکنش صحیح، گامی دیگر در راه نیکی و راستی پیشتر روید.

سعی کنید هر روز مراقبه کنید و با ذهنی آرام با مشکلات روبرو شوید و بهترین راه حل را با چشمانی باز پیدا کنید.

بدین ترتیب هر مشکل مانند یک بسته است که در درون آن هدیه ای ارزشمند وجود دارد.

هر تجربه ناخوشایند بسته ای است که در آن هدیه خرد و نیرو پنهان است. شخصی که این مطلب را می داند، لبخند زنان به مشکلات خوشامد می گوید. او فردی شکست ناپذیر است و راه پیروزی را می پیماید.

برای رسیدن به آرامش جسم و ذهن می توانید از یوگانیدرا استفاده کنید:

لینک پکیج آموزش یوگانیدرا

سال ها پیش مرد فروشنده ای که از شهر بیرون رفته بود، پس از بازگشت متوجه شد که در غیاب او خانه و فروشگاهش آتش گرفته و سوخته و بدین ترتیب تمام دارایی خود را از دست داده بود، اما او چه کرد. لبخند زد و چشمانش را به سوی آسمان گرفت و گفت: «خدایا! می خواهی که اکنون چه کنم؟» روز بعد لوحی را بر ویرانه های خانه و فروشگاهش آویخت که روی آن نوشته بود: فروشگاهم سوخت! خانه ام سوخت! کالاهایم سوخت! اما ایمانم نسوخته است! فردا شروع به کار خواهم کرد!

 

لطفا پس از مطالعه نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید. با تشکر مدیریت سایت

 

لطفا با لایک این مطلب ما را دلگرم و حمایت کنید.

4.5/5 - (26 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا