آرامشآرامش برای همهآرامش درونآموزشتندرستیچاکرا

کارکرد هفت چاکرا و روش پاکسازی آن

چرا باید چاکراها را پاکسازی کنیم ؟

پاکسازی چاکراها _ تو صدها چاکرا در درون و پیرامون بدنت داری ، در حقیقت هر موجود زنده ای بر روی زمین دارای چاکراست . بیا چاکراهای اصلی که بر زندگی روزمره تو اثر می گذارند را بررسی کنیم. این چاکرا ها در درون وجود مادی تو قرار دارند. چاکراهای قسمت پایین ستون فقرات کندتر از چاکراهای قسمت بالاتنه و سر هستند.
همچنین چاکراهای پایین بدن به امور مادی مربوط هستند ، در حالیکه چاکراهای بالای بدن بیشتر به امور معنوی مربوط هستند.

چاکراها می چرخند،  تصور کن که به پروانه درحال چرخشی نگاه می کنید، درست مثل پروانه های بزرگ نقره ای رنگی که بر سقف ساختمان های صنعتی نصب می‌شود.
وقتی به طور مستقیم به فردی نگاه می کنی چاکراها مانند پروانه هایی که از بغل دیده می شوند به نظر می رسند، از بالا چاکراها شبیه تصویر هوایی پروانه‌های در حال چرخش هستند.
درست همانطور که امواج کم سرعت تر نوری به صورت رنگهای گرم نمود پیدا می کنند، چاکراهای پایین تر و کندتر هم در رنگ مایه های قرمز نارنجی و زرد دیده می‌شوند.

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاری

چاکراهای بالایی بدن تندتر می چرخند،  مایه هایی از رنگ های سرد مانند سبز، آبی، بنفش و ارغوانی دارند. وقتی چاکراهای خود را پاک کنی توانایی مشاهده چاکراها را در درون خود و دیگران پیدا می‌کنی.
به علاوه موفق به مشاهده هاله ها هم خواهی شد.

 

چاکراهای اصلی به یک «کانال انرژی» متصل شده اند که در پشت و موازی با ستون مهره ها قرار دارد. هر هفت چاکرا بر یکدیگر تأثیر می گذارند و کنش متقابل ایجاد می کنند، که این درست مانند دستگاهی با کیفیت بالاست، که ‌خوب تنظیم شده، بنابراین اهمیت دارد که توازن به درستی حفظ شود. هر کدام از این هفت چاکرا با اندام های خاصی در بدن و الگوهای احساسی و فیزیولوژیکی پیوند دارند. ناخوشی و بیماری جسمی پیش از آشکار شدن در بدن جسمانی در کالبد انرژی (دستگاه انرژی) پدیدار می شود. در این موقعیت آگاهی و توانایی ما برای تمیز کردن سیستم انرژی مان می تواند شکلی از «درمان پیشگیرانه» باشد و این موهیت بزرگ دیگری است از ادراک و کشف چاکراهایمان؛ پس برای درمان نیاز به پاکسازی چاکراها یمان داریم.

بیشتر بخوانید : چاکرا چیست و در کجای بدن قرار دارد؟

پس چاکراهای  قسمت پائینی ( چاکرای اول و دوم و سوم) بیشتر غرایز ما را که مربوط به بقاء و جسم ما هستند تحت کنترل دارند. چاکراهای قسمت بالایی ( چاکراهای پنجم و ششم و هفتم ) خصوصیات روانی و احساسات و آگاهی ما را در سیطره خود دارند. چاکرای مرکزی (چاکرای قلب یا چاکرای چهارم) این دو گروه را به هم متصل می‏کند و بنابراین به شدت به احساسات جسمانی و روانی ما پیوند خورده است.

نکته جالب دیگر آنکه یک رنگ بخصوص بر روی هر یک از این هفت چاکرا اثر بیشتری دارد، یعنی فرکانس امواج چاکراها با رنگ مربوطه افزایش یافته،‌ شفاف تر و درخشان تر می شود. . اینکه برای پاکسازی چاکراها نیز می توان از همین رنگ ها کمک گرفت. گفته می شود که چاکراها در مردان در جهت عقربه های ساعت می چرخند و طبق آموزش های چینی این جهت چرخش در طبیعت نمایانگر قدرت اراده، فعالیت و هم چنین خصوصیات منفی مثل پرخاشگری و خشونت می باشد و غلبه و تسلط را در مردها می رساند. البته این چرخ اگر در چاکرای اول در جهت عقربه های ساعت باشد، در چاکرای دوم در خلاف جهت است و همین طور تا تاج سر یکی در میان در جهت عقربه های ساعت است.

 

پاکسازی چاکراها

پاکسازی چاکراها _ چاکرای ریشه

چاکرای ریشه در انتهای ستون مهره ها قرار دارد و از تمام چاکراهای اصلی دیگر کندتر حرکت می کند. سرعت کم آن باعث به وجود آمدن رنگ سرخ درخشان آن میشود . وقتی چاکرای ریشه پاک باشد نورهای بلورین سفید رنگی آمیخته با سایه های شفاف و درخشان از نور سرخ در آن می درخشد. چاکرای ریشه پاک مانند یاقوت درخشانی در زیر نور است .اما وقتی آلوده باشد چاکرای ریشه رنگ قرمز تیره و کدری پیدا می کند.

چاکرای ریشه به امور مربوط به حفظ و نگهداری جنس مربوط است و افکار و احساسات تو در مورد موارد زیر بر آن اثر می‌گذارد:

 • مسائل مالی: پول، پس انداز، بدهی ها، حقوق بازنشستگی، اقتصاد، بخت آزمایی،و همه امور مالی
 • شغل و حرفه: پول کافی در آوردن، موقعیت مناسب شغلی، مسائل مربوط به مزایا و بازنشستگی، داد و ستد کردن ، فکر کردن درباره از کار بیکار شدن و ارتقاء مقام و فکر کردن درباره آینده مالی
 • خانه: تمایل به نقل و انتقال ، احساس امنیت ، شرایط و انرژی خود در خانه ،  ترتیب چیدن وسایل در خانه (فنگ شویی) ، نگهداری خانه و افکار مربوط به خریدن خانه
 • امنیت جسمانی: احساس امنیت یا ناامنی
 • نیازها: خوراک کافی، لباس مناسب برای کسانی که دوستشان داری
 • دارایی ها: خودرو ، وسایل منزل ، جواهرات و ابزار و لوازم مربوط به کار و حرفه

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاری

طرح های مربوط به برآورده شدن نیازهای جسمانی ، چاکرای ریشه را کوچک و تیره و آلوده می‌کند ، تو با نگرانی‌هایی در مورد پول ، شغل و دارایی هایت ، چاکرای ریشه را مسدود می‌کنی.  این امر باعث احساس کمبود و محدودیت می شود.  احساس اینکه «هیچ وقت به اندازه کافی ندارم» . چاکرای ریشه مسدود و گرفته معمولاً باعث پیشگویی های منفی و درگیری‌های مالی می‌شود.
نگرانی و افکار منفی درباره پول ، شغل و دارایی؛ همه چیزهایی که در افکار افراد پر کار وجود دارد چاکرای ریشه ای ایجاد می‌کند که بسیار تیره و تار و خیلی بزرگ است.
داشتن چاکرای ریشه بزرگ اشکالی ندارد مشکل زمانی رخ می دهد که اندازه تمام چاکراهای تو با هم به شدت فرق داشته باشد . چون افکار منفی ایجاد عدم تعادل می کند . چون یک یا دو چاکرا را بزرگ تر از چاکراهای دیگر می کند. پاکسازی چاکراها به تو کمک می‌کند که همه چاکرا هایت را متعادل کنی و کاری کنی که همه آنها به یک اندازه و پاک باشند.

یکی از ساده ترین راه های پاکسازی چاکرای ریشه، تمرکز بر رنگ های قرمز آتیشن هست، همچنین خوردن غذاهایی که رنگ قرمز دارند به پاکسازی و فعالسازی این چاکرا کمک میکند.

 

پاکسازی چاکراها

پاکسازی چاکراها _ چاکرای خاجی

چاکرای خاجی دومین چاکرای اصلی بین ناف و انتهای ستون مهره ها قرار دارد. چاکرای خاجی کمی تندتر از چاکرای سرخ ریشه می چرخد و از این رو رنگی در مایه های زیبایی از نارنجی دارد. چاکرای متعادل و پاک خاجی از درون با نوری کم رنگ و سفید درخشان می درخشد. چاکرای خاجی آلوده ، رنگ نارنجی سوخته ای دارد. چاکرای خاجی تحت تاثیر افکار و احساسات تو در خصوص موارد زیر است:

 • تمایل شدید به لذت های جسمانی: غذا، نوشیدنی ،مسائل جنسی یا لذت جویی
 •  اعتیادات: مواد مخدر، الکل، غذا و مواد دیگر
 • بدن خود: عادت های ورزشی ، الگوهای خواب ،  وزن ، سلامتی و افکار مربوط به ظاهر فرد

اگر در مورد موضوعی مربوط به بدن خود نگران باشی چاکرای خاجی چروکیده و آلوده می شود ، در نتیجه احساس خستگی شدید و بی حالی و بیحوصلگی می کنی،  از طرف دیگر اگر مدام در مورد بدنت فکر کنی چاکرای خاجی آلوده و بزرگ می شود. باز هم بزرگ شدن آن اشکالی ندارد، اما تو باید کاری کنی که تمام چاکراهای تو پاک و یک اندازه باشند.

نگاه کردن به رنگ نارنجی و در عین حال تمرکز و آگاهی نسبت به چاکرای دوم باعث می شود که این چاکرا فعال و پاکسازی شود.

 

پاکسازی چاکراها

پاکسازی چاکراها _ چاکرای شبکه خورشیدی

سومین چاکراهای اصلی چاکرای شبکه خورشیدی است که درست پشت ناف قرار دارد . این چاکرا سریعتر از چاکرای ریشه و خاجی می گردد و از این رو رنگ زرد شفافی دارد . چاکرای شبکه خورشیدی پاک و متعادل مانند گوی خورشیدی میماند که نور زرد و سفید درخشان از خود میتاباند. وقتی چاکرای شبکه خورشیدی آلوده شود ، رنگ زرد کدری پیدا می‌کند که لکه هایی از سیاه و قهوه‌ای هم در آن دیده می‌شود.
چاکرای شبکه خورشیدی تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به امور زیر است:

 • قدرت: هراس از قدرتمند بودن یا تمایل شدید به چنین بودن ، ترس از قدرتمندان، نگرانی درباره قدرت ، فکر کردن درباره انسانها یا کشورهایی که قدرت زیادی در اختیار دارند ، تجربیات فعلی یا گذشته در مورد احساس مغلوب بودن از طرف فرد دیگر
 • کنترل و مهار: ترس از کنترل شدن توسط دیگران ، ترس از نداشتن اختیار ، تمایل به داشتن کنترل ، برخورد موقعیت های مختلف ، افراد دیگر ، تجربه گذشته فرد ، احساس مغلوب بودن یا خارج از کنترل بودن

‌اگر نگران این هستید که دیگران تو را کنترل کنند یا بر تو مسلط باشند ، در این صورت چاکرای شبکه خورشیدی تو زرد تیره و کوچک میشود ، اگر در مورد قدرت پیدا کردن نگرانی هایی داشته باشی چاکرای شبکه خورشیدی تو بزرگ و زرد کدر و تیره میشود.
با تمرکز بر روی رنگ های زردی که در اطراف شما هستند می توانید ترس و نگرانی را از شبکه خورشیدی  بزدایی.

 

پاکسازی قلب

پاکسازی چاکراها_ چاکرای قلب

چاکرای اصلی دیگری که در وسط قفسه سینه قرار دارد را چاکرای قلب می نامیم . این چاکرا اولین چاکرا از چاکراهای بالایی بدن است که همه آنها به مسائل معنوی مربوط هستند . چاکراهای قسمت پایین بدن بیشتر با مسائل جسمانی و مادی مربوط بودند .چاکرای قلب که با سرعت نسبتاً سریع می چرخد رنگ سبز زیبایی دارد.  چاکرای پاک و متعادل قلب مانند زمرد سبزی در زیر نور درخشان سفیدمی درخشد. چاکرای آلوده قلب رنگ سبز تیره دارد.

چاکرای قلب تحت تاثیر افکار و احساساتی مربوط به موارد زیر است:

 • روابط : با مادر ، پدر، مادر شوهر، پدر شوهر ،مادر بزرگ ،پدربزرگ ، بچه ها و اعضای دیگر خانواده ، عشق یا همسر قبلی،  دوستان ، همکاران، کارمندان ،معلمان ،غریبه ها و همسالان
 • عشق : عشق الهی و عشق به خود برتر ، خوگیری های دست و پاگیر در روابط یا نگرانی در مورد فرد خاص
 • بخشیدن یا نبخشیدن : در مورد خود، دیگری ( زنده ،مرده  مشهور ، دوست یا عضو خانواده ) یا در مورد کشور و گروهی از افراد یا دولت یا سازمان و موسسه خاص
 • الهام : احساس روشن‌بینی ، درون بینی یا راهنمایی های الهی که از طریق احساسات عاطفی یا جسمانی حاصل می‌شود.

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاری

هر نوع ترس در مورد بخشیدن یا پذیرش عشق باعث کوچک شدن و آلودگی چاکرای قلب می شود. خوگیری به بعضی  روابط و نگرانی در مورد آنها باعث بزرگ و بسته شدن چاکرای قلب میشود . هر دو حالت چاکرای قلب ناشفاف مانع تجربه محبت ،عشق عمیق و حقیقی از طرف فرد می‌شود.

از آنجا که تقریباً هر فردی در مورد ارتباط جدی و نزدیک با دیگری کمی احساس ترس و نگرانی می کند، به همین دلیل است که در مرحله اولیه بیشتر افراد در رابطه عاشقانه احساس رنج میکنند . در نتیجه ما عشق را ملازم با رنج قلمداد می‌کنیم .از این رو موانعی در چاکرای قلبمان ایجاد می‌کنیم تا مهار دل از دست ندهیم و احساس عمیق عاشقانه پیدا نکنیم (نکند دوباره دچار رنج شویم). اما باید بدانیم که منشا الهی ما عشق معنوی است. عشق منبع تمام نیروهای ماست، هر چیزی که نیاز داریم و میخواهیم. بستن راه آگاهی از عشق بستن راه بر همه چیز است .
چاکرای قلب عنصر اصلی در ایجاد روشن بینی و شهود است که به معنای احساس روشن و زلال است . هر چه بیشتر چاکرای قلب مان را پاک کنیم و آن را گشوده نگه داریم،  این شهود و روشن بینی ما بیشتر و درست تر است.

برای پاکسازی این چاکرا تمرکز بر روی رنگ سبز زمردی زیبا بسیار با اهمیت است.

پاکسازی چاکراها

پاکسازی چاکراها_ چاکرای گلو

پنجمین چاکرای اصلی که در ناحیه سیب آدم قرار دارد ، چاکرای گلو نامیده می شود. این چاکرا با سرعت زیاد می چرخد و رنگ آبی روشن دارد. چاکرای گلویِ پاکیزه مانند روز آفتابی درخشان است در حالیکه چاکراهای گلوی آلوده مانند روزی دلگیر و تیره و تار است.

چاکرای گلو تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به این امور است:

 • بیان حقیقت خود به: خودت ، آن که دوستش داری، آشنایانت ،کارمندان و مراجعانت، همکاران و شنوندگانت
 •  ارتباط ها : از جمله خواندن ، نوشتن ،حرف زدن ، کارهای هنری ، ارتباط با دیگران و آموزش دادن به آنها
 • درخواست تحقق نیاز هایت : از خدا ، از آن که دوستش داری، از همکاران و کارکنان و از خودت

ترس از روابط و ارتباط برقرار کردن ، چاکرای گلو را کوچک میکند و اغلب منجر به مشکلات جسمانی در آن ناحیه میشود. نگرانی در مورد ارتباط برقرار کردن باعث بزرگ شدن چاکرای گلو میشود و در نتیجه ایجاد چاکرایی به طور نامناسب بزرگ و نا متعادل می کند.

پاکسازی چاکراها

پاکسازی چاکراها_ چاکرای چشم سوم

ششمین چاکرای اصلی در میان دو چشم قرار دارد. اغلب آنرا چاکرای چشم سوم می نامیم و دلیل خوبی هم برای این کار داریم.
چشمانت را ببند ، چند نفس عمیق بکش و تمام توجهات را به نقطه بین دو چشم واقعیت متمرکز کن. می بینی یا حس می کنی که چیزی بیضی شکل در آنجا قرار دارد. این چشم سوم توست که مستقیم به تو نگاه می کند. این چشم خود حقیقی توست که بر وجود برتر تو نظر دارد. دلیل اینکه این چشم به طرف توست این است که هر آنچه هست در درون توست. هیچ چیزی به جز آنچه در ذهن و قلب تو وجود دارد نیست . این توهمی بیش نیست که جهان مادی بیرون از تو و جدا از تو وجود دارد.
چشم سوم تمام وقایع زندگی تو را ضبط می کند . هر چیزی که می اندیشی ،حس می کنی و انجام می دهی.
چشم سوم کمی با چاکرا های دیگر فرق دارد ، چون چشمی در مرکز آن قرار دارد. در اطراف این چشم مرکز انرژی هست که شعاع هایی از نور آبی لاجوردی می پراکند، که در آن شعله هایی از نور سفید و ارغوانی هم دیده می‌شود.

چشم سوم تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به امور زیر است:

 • آینده: تمایل یا بی میلی تو به مشاهده واضح آنچه برایت مقدر شده است
 • گذشته: اگر بینشی که داشته ای و باعث هراس تو بوده یا اگر در این زندگی یا در زندگی های گذشته ات به دلیل داشتن بینش ماورایی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌ای
 • اعتقادات درباره ارواح : تمایل به دیدن یا ترس از دیدن فرشته ها یا ارواح

وقتی چاکرای چشم سوم پاک باشد، تو میبینی که چشم خودِ برترت به روشنی به تو مینگرد . مشاهده پلک روی چشم سوم نشان‌دهنده بسته بودن آن است. این پلک ممکن است کاملاً بسته باشد ، کمی باز باشد یا باز و بسته شود .شاید هم پرده ای برای چشم سوم قرار داشته باشد، که تمام بینش معنوی فرد را کور کند

پاکسازی چاکراها

پاکسازی چاکراها_ چاکرای تاجی

هفتمین چاکرای اصلی از درون نزدیک بالای سر است و مانند پنکه سقفی به رنگ شفاف ارغوانی است. چاکرای تاجی بر بالای تمام چاکرا های درون بدن ما قرار دارد. لازم است فراشناخت داشته باشی یا «شناخت روشن» که توانایی دریافت افکار ، اطلاعات و باورهای خرد الهی یا ناخودآگاه جمعی است . کسانی که نیروی فراشناخت بالایی دارند می توانند به موهبت خلاقیت و نوآوری هایی در عرصه معنوی دست یابند.

چاکرای تاجی با افکار و احساسات زیر مربوط است:

 • خدا : اینکه ما چقدر با خدا احساس نزدیکی کنیم ، چقدر از خالق خود بیگانه باشیم
 • راهنمایی الهی : احساس ما در مورد دریافت راهنمایی یا نظراتی از منبع الهی. بعضی از افراد از تصور اینکه دیگری به آنها بگوید چه کنند احساس تهدید می کند، حتی اگر این دیگری خداوند یا ناخودآگاه جمعی باشد
 • اعتماد: تمایل یا عدم تمایل ما به دریافت اطلاعات و حقایقی از سطح اتری ، بدون آنکه بدانیم چگونه با آنها دست می یابیم.

بنر-مقاله-کتاب-چله-شکرگزاری بهرام بهاری

چاکرای تاجیِ پاک با نور شفاف و زیبای ارغوانی می‌درخشد و جرقه هایی از نور سفید الماس گون در آن به چشم می خورد. چاکرای تاجی با عواطف شفانیافته و افکار تلخ درباره راهنمایی الهی، خدا ، یا تجربه های دینی منفی بسته و مانند شب تیره می شود .

دوستان عزیز

برای پاکسازی چاکراها ، حتما دقت کنید که از چاکرای اول و به ترتیب این کار را انجام دهید. پاکسازی چاکراها نمی تواند به دلخواه شما اتفاق بیفتد. بهترین و موثرترین راه برای پاکسازی چاکراها استفاده از مراقبه های مخصوص هر چاکراست. می توانید همین حالا بر روی لینک زیر کلیک و از این آموزش ساده و روان استفاده کنید.

پاکسازی چاکراها

چگونه انرژی چاکراها را افزایش دهیم؟

1- چاکرای اول با پاکدامنی و همینطور بخشش و انفاق انرژی اش افزایش میابد ، روابط نامشروع به این چاکرا آسیب می زند‌.

2- چاکرای خاجی با فعالیت و ورزش انرژی اش افزایش میابد ، این چاکرا با تنبلی آسیب میبیند.

3- چاکرای خورشیدی با کم خوری و قناعت و آرامش انرژی اش افزایش میابد و با حرص و مال حرام و پرخوری آسیب میبیند ‌.

4- چاکرای قلب با محبت و عشق انرژی اش افزایش میابد ، این چاکرا با حسادت و نفرت آسیب می بیند.

5- چاکرای گلو با سخنان نیکو و آگاهی بخشی انسانها ، این چاکرا با دروغ و تهمت و سخنان ناپسند آسیب می بیند .

6- چاکرای چشم سوم با تواضع ، این چاکرا با تکبر آسیب می بیند.

7-  چاکرای سر با عبادت و مدیتیشن ، این چاکرا با کفر و شرک آسیب می بیند .

4.5/5 - (205 امتیاز)
بنر تجربه

نوشته های مشابه

‫26 دیدگاه ها

 1. با سلام من فکر میکنم اینها در مورد پاکسازی نیست بعد از پاکسازی هلینگ انجام میگیره یعنی اول پاکسازی با نور سفی وبعد هلینگ نور مورد نظر

  1. ممنون از این همه اطلاعات جامع وکامل ،نور الهی در وجودتان همواره روشن وجاودان باشه
   خدایا سپاسگزارم ازت
   شکر ،شکر،شکر

   1. چرا وقتی اطلاعات ندارید اطلاعات غلط به دوستان می‌دین خیلی هم مفید هستش و به آگاهی ابعاد دیگر کمک میکند هیچ ترسی هم نداده.

   1. داش تو باید مرحله ایی باز کنی زمانی ک مرحله ایی بیای بالا حاله مثبت نمیزاره اسیب بزنن بهت و اینکه انرژی دستات باید فعال باشه حتمی

   2. وقتی تجربه نکردی اطلاعات غلط نده دوست گرامی اصلا هم اینگونه نیست خیلی هم به آدم کمک می‌کنه برای کسی که باز میشه ظرفیت آن هم بهش داده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا